News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 35 Guests are viewing this topic.

cristi767

Păi aici ne plângem că nu se lansează o licitație. Dar la Borș - Suplacu de Barcău, cu toate că a fost licitația și atribuirea și tot, avem deja UN AN JUMATE de când nu se lucrează nimic! Și nimeni nu zice nimic. Din februarie s-a dat termen de la o lună la alta pentru începerea lucrărilor.

Asta e o bătaie de joc cum rar s-a văzut. Transparență: ZERO!

bridge

Quote from: cristi767 on August 24, 2016, 08:16:08 PM
Dar la Borș - Suplacu de Barcău, cu toate că a fost licitația și atribuirea și tot, avem deja UN AN JUMATE de când nu se lucrează nimic!


Corsan e pa!..am mai sperat pe lunile iulie-august..nu-si mai revin...asistam cum falimenteaza pe autostrazile Romaniei!N-avem solutii!!

Ciprianul

Bine punctat.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

GDPR

Guys, nu va inflamati, nu inca. Sa mai asteptam putin sa ne confirme colegul @NGC20 cum sta treaba.

ciprebbe

Quote from: NGC20 on August 24, 2016, 08:26:22 AM

Pot sa confirm ca se reliciteaza "Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea - sector 1C Targu Mures - Ogra, lotul 1, Targu Mures - Ungheni + Drum de legatura", iar valoarea estimata este de 287.730.370,00 RON.

Despre viaduct, nu va zic deocamdata nimic, pentru ca s-ar putea sa fie o veste proasta. Informatia trebuie mai intai sa fie verificata. ;)

O sa confirmi si valoare viaductului in curand. :)
Nu pot ei intoarce de atatea ori documentatia pt un kkt de virgula.
Si pentru viaduct se lucreaza sustinut doar de prin luna mai, pana atunci s-a frecat menta.
Si cea mai buna gluma auzita: " Neseriosi domle astia de la UMB, ne fac de ras ca termina prea repede" :badday:
Eu inca mai sper (doar) la doua saptamani amanarea....

Eu am zis multora ca trebuie sa mergem la armata si sa inchiriem un pod de pontoane....... suntem de tot rasul cu un pod facut aproape pe jumatate.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Xenos

Nu se poate si aici sa-l termine CNADNR?  O:-)

TibiV

Cip, ploile de zilele astea nu se incadreaza la "catastrofe naturale" ?....

Ca atunci ar putea face o incredintare directa catre UMB.
Pana la Craciun ar fi gata !...
:-[
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nenea_hartia

@bridge: ai vreo idee, cea mai mică idee despre ce naiba se întâmplă? Pentru că mi se pare efectiv absurd și încă mai sper că trebuie să fie ceva la mijloc, trebuie să existe o explicație...

__dir

^^^

O fi avand legatura cu restructurarea , un mic update aici

Quote
As previously announced, the Company has entered into a Restructuring Agreement with the overwhelming support of its financial creditors.
On 28 July, pursuant to the Restructuring Agreement, Grupo Isolux Corsán Finance B.V., the issuer (the "Issuer") of €850 million in unsecured notes due 2021 (the "Unsecured Notes"), filed a suspension of payments proceeding in the Amsterdam District Court (the "Dutch Court") and on the same day, the Dutch Court issued a preliminary suspension of payments order that imposes a moratorium and appoints an administrator that works with the Board that stays in place and oversees the company's activities during the pendency of the proceeding. Grupo Isolux Corsán, S.A. is a guarantor of the Unsecured Notes.

voicul

#10584
3 kilometri de autostradă sunt construiţi din două bucăţi (si mai bine asa, decat toata bucata, dar mai tarziu)

Autostrăzile României se construiesc pe bucăţi mici. Ultimii trei kilometri din şoseaua de mare viteză Bucureşti-Ploieşti, care ar trebui să o lege de Şoseaua Petricani din Capitală, au fost împărţiţi în două. Lucrările au început pe un tronson de 1,7 kilometri. Restul aşteaptă încă autorizaţia de construcţie. Firma care supervizează lucrările spune că modul în care autostrada se va lega de străzile din Bucureşti este unul haotic, care va duce la blocaje şi accidente rutiere. Aşa că cere primăriei Capitalei să construiască străzi paralele, care să fie folosite de locuitorii din zonă.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Economie/Stiri/3+kilometri+de+autostrada+sunt+construiti+in+doua+etape

bridge


ciprebbe

44mil  :p si e de bine , nu se mai sta mult   :)))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

Cip, tu stii multe...mai da-ne si noua cat de-o firimitura...Zici ca din mai se lucreaza pt relicitarea podului, asta insemnand ca de la precedenta licitatie s-apus proiectul in cui? Ce anume se lucreaza? Ce anume tine in loc licitatia? E vorba de problema piciorului de pod care "deranjeaza hidroelectrica"? Este vorba de necesitatea unui lansator de grinzi? Ori, prin 2014 se vorbeadespre o iesire dupa pod pt constructia unei legaturi pe malul stang al somesului inspre cluj.Science fiction dupa parerea mea, dar e si asta un motiv pt lalaiala acestei licitatii?

stangabriel

#10588
Pentru ca .... API :)
http://www.economica.net/statul-se-incurca-din-nou-in-autostrada-transilvania--cauta-alt-constructor-dupa-ce-a-uitat-sa-ii-dea-startul-celui-actual_124363.html

NGC20 ?!?

Potrivit informaţiilor publicate pe un forum de specialitate, contractul va fi relicitat la o valoare estimată de 287,73 milioane de lei.

Recent, Asociaţia Pro Infrastructură (API) a realizat primele filmări din avion cu lansarea lucrărilor pe noile segmente din A3, între Târgu Mureş şi Câmpia Turzii.

,,Filmarea prezintă stadiul pe 3 loturi din cele 5: puteţi vedea mai întâi lotul Strabag (Ungheni-Ogra, 10,1 km), apoi lotul Geiger (Ogra-Iernut, 3,6 km) şi câţiva km din lotul Astaldi (Iernut-Cheţani 17,9 km)", explică reprezentanţii API.

Ei au cerut CNADNR cu această ocazie urgentarea relicitării contractului pentru lotul din Târgu Mureş-Ogra care a fost reziliat.

Ciprianul

Cred ca urmeaza Suplacu - Bors cat de curand.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.