News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 32 Guests are viewing this topic.

TibiV

A doua poarta de intrare in santier...

... este deschisa si pe ea iese nenea paznicul.
Imi spune doua lucruri: ca nu am voie sa filmez si ca s-a inceput lucrul la autostrada.
Citez: "Au plecat italienii, au venit grecii. Vezi ca se vad utilajele mai sus... "

Drept care merg mai sus si.... PAM PAM !






Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Cu strada Gherghitei cu tot



In departare se vad si niste camioane...

...  din pacate doar parcate, nu in miscare

Utilajele nu se miscau, dar la umbra lor sunt vreo doi cetateni...

... iar in departare, chiar in centrul pozei, se ma intrezaresc cateva camioane, tot parcate.


Cam slaba miscare, dar macar au aparut utilajele.
Sper sa inceapa sa se miste "cu talent"...

Pozele full-size sunt aici: http://imgur.com/a/oA7FB
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cutter

O să înceapă. Se vede luminița de la capătul tunelului și pentru proiectul ăsta.

Eurocopter

Da? S-a prevazut tunel pe raza localitatii Voluntari ca sa scapam de PUZ-ul lui Pandele? :p

TibiV

Ce bun era un cut&cover de la DNCB pana dupa CF....
Scapau si de deszapezire...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Gyn

#10370
Quote from: ciprebbe on August 01, 2016, 05:02:58 PM
Dezastru la Gilau.
Grindina de 8-10 cm zeci de utilaje de la UMB cu geamurile sparte.
Poate intra Gyn si pune ceva poze din Gilau.
Aici aveti o filmare cu apa facuta cadou de la drenajele autostrazii din zona viaductI si II. O strada intreaga, un parc de joaca si zeci de gospodarii inundate.

Eu am mai sesizat aici pe forum aceasta problema, care a inceput de cand cu orientarea gresita, direct spre localitate a drenajelor de pe deal.
https://www.facebook.com/ramona.borla.3/videos/932041033573562/

Noroiul si malul gros de 10-15 cm ramas pe strazi, in curti si gradini


tabla ciuruita pe case+geamuri sparte

unii au crezut ca sunt oua decojite, din pacate a cazut gheata din cer, nu mancare


De asemenea sunt si autoturisme cu parbrize crapate sau cu  tabla deformata, avarie care din pacate este iremediabila.

ciprebbe

Quote from: Gyn on August 02, 2016, 01:31:15 PM
Aici aveti o filmare cu apa facuta cadou de la drenajele autostrazii din zona viaduct I si II

Situatia se va repeta.
Nu inteleg de ce primaria din Gilau cand s-au apucat de asfaltat nu a tinut cont de cantitatile mari de apa suplimentare ce se vor scurge prin localitate. Tot acolo va merge si apa de pe autostrada. Drenajele se duc tot spre acea vale. Toata apa de la viaduct IV si pana la I se va scurge prin acele 2 mici tuburi de sub asfaltul din Gilau.
Proiectul A3 e anterior celui de reabilitare dar s-au bazat pe idea ca " nu se face autostrada".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Gyn

Nu e aici locul discutiei, anume de ce autoritatile locale au pus 2 tuburi amarate in loc de un pod ca lumea. Sigur vor da socoteala pentru banii delapidati in aceste proiecte, pagubele produse de inundatii sunt din ce in ce mai mari. Oricum asfaltul si drumul vor ceda curand sub asaltul fortelor naturii, gresit directionate!

s2002

In amonte de acele podete tubulare (total necorespunzatoare ca asigurare de scurgere a apelor) exista podete particulare, de acces in gospodarii care pot prelua un debit de 5-10 ori mai mare decat debitul podetului strazii publice. Reabilitarea strazilor publice nu a tinut cont de bazinele hidrografice aferente si nu cred ca existenta autostrazii A3 aduce un spor de debit.

alecu26

#10374
drumuri de acces pe lotul Geiger. Sunt poze vechi de vreo saptamana. O secunda ca e schimbata interfata la Imgur.
Drumurile noastre POATE;

alexbb

Quote from: cutter on August 01, 2016, 08:26:12 PM
O să înceapă. Se vede luminița de la capătul tunelului și pentru proiectul ăsta.

:cheers: Multumim!

ciprebbe

Unda verde pentru reteta MASF (uzura) la UMB. S-a inceput in zori din zona km0 si s-a trecut de primul viaduct pe sensul spre Nadaselu. Pana sambata daca tine vremea se va trece de V apoi de luni cealalta cale.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

#10377
^ Pozele de la alecu ^^

Lotul Geiger, Ogra-Iernut.
Sunt poze cu drumul de acces in jurul santierului, vreo 2.5 km lungime. Cu sant din beton concasat... asa cum trebuie.






Iceman

Ciprebbe ne pregatesti o filmare?... Cu acest tronson GILAU -NADASEL.....Inainte sa inceapa oficial Untold Festival aproape de autostrada 8)

NGC

Quote from: NGC20 on June 21, 2016, 11:17:26 AM
Quote from: ciprebbe on June 21, 2016, 10:23:58 AM
Acum sa profite ASTALDI de relocare :))

[...]

Linii afectate: 400kV Iernut -Gadalin, 220kV Iernut- Baia Mare 3, 6 LEA de 11okV (Tarnaveni 1+2, Calarasi, Campia Turzii si inca una dublu circuit)
Cred ca e momentul sa vedem cat de repede pot fi repusi stalpii pe pozitie si sa comparam cu timpul necesar relocarii de pe A.

Mai poate profita de un lucru. ;)

Cat de curand trebuie sa inceapa lucrarile de "Mentenanta majora LEA 220 kV d.c. Cluj Floresti – Alba Iulia: Cluj Floresti – Campia Turzii: Iernut – Campia Turzii (executie)".

Contractul pentru "Mentenanta majora LEA 220 kV d.c. Cluj Floresti – Alba Iulia: Cluj Floresti – Campia Turzii: Iernut – Campia Turzii (executie)" a fost atribuit in 28.07.2016 catre ELM ELECTROMONTAJ CLUJ.