Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 15 Guests are viewing this topic.

Allex

Am trecut ieri pe langa unele zone unde ar trebui sa se lucreze si nu am vazut nimic. Cred ca daca ar fi inceput lucrarile apareau deja poze in presa sau pe paginile de facebook ale autoritatilor (care abia asteapta sa isi asume creditele).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ticker

^^^ meritele, nu creditele. As da cu drag creditul pe care il am la banca autoritatilor, dar nu vor sa-l ia...


Allex

QuoteDocumentul poartă data de 6 august 2015 și dă un răgaz de 49 de zile constructorului să se mobilizeze, să organizeze șantierul și să înceapă efectiv lucrările. În acest interval, va avea loc și predarea amplasamentului.

49 de zile pentru mobilizare? Nu e cam mult? Totusi e o veste buna, asteptam cu interes data de 24 septembrie.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

horatiu.cosma

"Sa inceapa EFECTIV lucrarile". Asta inseamna proiectarea, sau executia efectiva?

NGC

Pai e FIDIC rosu, deci proiectarea e facuta.

horatiu.cosma

Nu stiam, mersi mult de informatie. Chiar asa de "roza" sa fie situatia si sa inceapa in 49 de zile? Anul 2015 m-a facut sa nu mai cred ca un termen poate fi respectat, in special in cazul acesta de debut al constructiei efective.

TibiV

Vestea e grozavă, dar până nu văd nişte poze de la RaduG sau de la altcineva, nu mai cred nimic....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

#278
E trecut gresit in sinteza autostrazilor ca e cu 6 luni proiectare.

SEAP: "Constructia variantei de ocolire Bacau conform Conditiilor de Contract FIDIC - Cartea Rosie, editia 1999."
Tot acolo se gaseste si proiectul tehnic si detaliile de executie.

Exista si un comunicat CNADNR in acest sens.
http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/Comunicat%20CNADNR%20SA%20semnare%20contract%20VO%20Bacau%2001.04.pdf

Quote
Finanțarea proiectului este asigurată din Fonduri Europene Nerambursabile ( 85%) și Bugetul de Stat (GOR 15%).
Durata contractului este de 48 de luni din care 24 luni pentru Execuţia Lucrărilor, 24 luni Perioada de Garanţie, iar lungimea Variantei de Ocolire Bacău este de 30,700 km.

NGC

Quote from: horatiu.cosma on August 06, 2015, 06:44:08 PM
Nu stiam, mersi mult de informatie. Chiar asa de "roza" sa fie situatia si sa inceapa in 49 de zile? Anul 2015 m-a facut sa nu mai cred ca un termen poate fi respectat, in special in cazul acesta de debut al constructiei efective.
Pai avem PT si avem autorizatie de construire pentru faza 1, deci si acord de mediu.

TibiV

Iar un coleg a lansat în urmă cu vreo două săptămîni un scenariu destul de pesimist, dar până acum pare destul de corect... :(

Quote from: JUVENTUS_1 on July 24, 2015, 12:57:36 AM
Din sursele mele (apropiate MT), ordinul de incepere a lucrarilor pentru centura Bacaului se va da in luna septembrie.....deschiderea santierului se va face pentru presa locala si centrala, dar se va lucra in ritmul melcului fiindca nu exista finantare reala pentru acest proiect....cica abia in anul 2017 se preconizeaza sa se obtina fonduri pentru acest proiect....adica pana in 2017 se va construi maxim 10-15 % din centura.
Sa dea Dumnezeu ca acest scenariu sa nu fie real si ca lucrarile la centura sa inceapa si sa se finalizeze cat mai repede...dar sunt sceptic...tot ce am aflat de la sursele respective, s-a cam adeverit.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Daca nu se da avansul in urmatoarele asa-zise 49 de zile, atunci sunt de acord cu scenariul pesimist.

NGC

^^^ E 85% pe fonduri europene. Vedeti in mesajul de mai sus unde am pus si link la comunicatul CNADNR.

TibiV

Şi Tg.Mureş - Câmpia Turzii nu e tot 85% fonduri UE ?
Şi tocmai ce a explicat Neaga în interviu că nu au plătit avansul că "a schimbat UE regulile în timpul jocului"....
Şi s-a discutat şi pe forum.
Şi dacă nu au dat avansul pe A3, nu au fix același motive să nu îl dea nici pe A7 ?
Va apărea exact aceeaşi problemă cu avansul de 20% care nu va putea fi decontat până la 31 decembrie pe POS-T 2007-2013...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

Perfect de acord.....daca într-adevăr sa dadeau avansuri si aici si pe A3 , nu mai făceau aceea rectificare de 2 bani......dar , na....noi avem reprezentanți ai statului experți in găsit scuze , NU SOLUȚII
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura