Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 11 Guests are viewing this topic.

Stef

#9555
^Din câte am înțeles eu, în contextul în care contestația inițială a fost respinsă (dosar 638 CNSC), iar la CAB nu a mers CNAIR, se poate semna deja, dar așteaptă după CAB pentru a nu exista ulterior alte probleme.

pelan87

Nu se poate semna cu Nurol pentru ca Nurol nu a fost redesemnat castigator. Dupa desemnarea initiala a celor de la Nurol, au avut castig de cauza in instanta cei de la Danlin, iar CNAIR trebuie sa reevalueze ofertele. Acum suntem inca in faza de reevaluare, nu avem castigator desemnat. Pe 12.05 este primul termen pentru plangerea facuta de Danlin la CAB, prin care au reclamat faptul ca le-a fost respinsa ultima contestatie de catre CNSC (acolo au contestat ca le-au fost solicitate de catre CNAIR, in cadrul procesului de reevaluare, niste clarificari pe care ei le considera nelegitime/nejustificate).

LauR

O nouă filmare de la Spiri Drone de pe lotul 1, Bacău - Pașcani. Lucrări pentru supratraversare peste DN2 (Filipești).


dacianova

#9558
@alexd4u2 ai postat pe YouTube o comparație privind lucrările de pe lotul 2 la 6 luni (29.10.2022 și 29.04.2023)
E demoralizator!
Ai senzația că nu s-a făcut nimic de atunci și până acum. Oare cei de la CNAIR ce păzesc?

shogom

Se pare ca Retter a primit vreo 10 camioane Truston. Nu se ocupa exclusiv de structuri? Se baga si la terasamente?
Poate ii mai scoate pe Pizza din rahat...

Acer Albereto

filmare noua de la SPIRI DRONE - Autostrada A7, Bacău-Pașcani, Lot 1 UMB, Filipești- Onișcani


Vlad.U

Un nou video de la Spiri Drone de pe lotul 1, Focsani-Bacau: "Autostrada A7, Focșani-Bacău, Lot 1 UMB, Pod peste Râul Zăbrăuți, #UMB, #AutostradaA7"


Nota: La minutul 6, se contruieste un stalp nou de inalta tensiune cu un picior pe terasamentul autostrazii... :|

NoWords

Cred ca stalpul ala urmeaza sa fie relocat.

TibiV

SPIRI DRONE a mai adaugat niste filmari din 04.05.2023:

- Autostrada A7, Buzău-Focșani, Lot 2 UMB, Nod rutier Râmnicul Sărat

- Autostrada A7, Buzău-Focșani, Lot 3 UMB, Nod rutier DJ205R + pod râul Râmna
Aceasta a doua filmare contine la 07.00-08.45 o lectie pentru macaronarii de la nodul Bascov de pe PiSi5 despre cum trebuie sparte capetele pilotilor forati - rapid si elegant...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dacianova

Super tare mașinăria aia de spart betonul.

GIV

Quote from: GIV on April 26, 2023, 06:11:24 PMam o lamurire cu privire la folia ce s-a pus peste / la baza terasamentului: care este diferenta intre folosirea foliei si amestecarea solului cu lianti ?

yetiman

@GIV - Poate ai vrut sa spui ca ai o NElamurire....
Altfel, cei interesati de intrebarea ta tot asteapta lamurirea de la tine...
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Din câte știu eu, au roluri diferite.

"Folia" este un material plastic în esență și este din categoria geotextilelor. Rolul principal este de a nu permite apei să urce în straturile de umplutură și ajută și la capacitatea portantă.

Lianții hidraulici folosiți îmbunătățesc stratul de fundare. Îl stabilizează, îi conferă rigiditate și ajută foarte mult la creșterea capacității portante.

Cele două soluții sunt complementare cumva. Cu siguranță inginerii pot da detalii și mă pot corecta dacă greșesc.

oneLess

Quote from: TibiV on May 06, 2023, 05:47:10 PMSPIRI DRONE a mai adaugat niste filmari din 04.05.2023:
...
Aceasta a doua filmare contine la 07.00-08.45 o lectie pentru macaronarii de la nodul Bascov de pe PiSi5 despre cum trebuie sparte capetele pilotilor forati - rapid si elegant...  ;)

^ Popular și anonim stimatul coleg @TibiV : VIDEO – Autostrada A7 Moldova: firmele lui Umbrărescu, lecție de spart beton pe tronsonul Buzău – Focșani  :D

rocklee

Această soluție de a sparge capetele piloților forați...UMBUL o folosea si in urmă cu 4,5 ani pe lotul 4 LD..