Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 8 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

eu aj vedea un nod cu DJ208C (dar inainte de podul peste Siret), de unde Botosaniul ar fi la doar 26 de km pe un drum drept!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

kesphishev

#6151
Mulțumim @RobertH pentru informațiile aduse!

Sunt complet dezamăgit de neliniaritatea variantei verzi.
Eu în continuare am să militez pentru traseul spre Rădăuți. Ar avea utilitate locală mai mare decât pe valea Siretului. Sunt de acord cu modificările aduse de ceilalți useri. DX-ul poate fi adus spre Dumbrăveni, unde este spațiu gol, deci am scăpa de câteva exproprieri și se poate face și un nod cu DJ208C spre Botoșani.
Pursuing a passion is seldom a waste of time.

mateisn

Pe varianta verde e putin ciudata si ocolirea Balcautiului prin est, o varianta prin vest cu nod in zona Ratos (DN17A - E85) ar fi fost mai utila.

dr4qul4

problema este ca intre Siret si Manastioara sunt case in lungul drumului judeten. Probabil au dorit sa evite demolarile de case
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

kesphishev

@dr4qul4 desigur că trebuie evitate demolările. Are sens să aducă traseul la vest de Mănăstioara, aș fi făcut la fel. Dar cocoașa de la Bălcăuți este inadmisibilă. Cum a zis @mateisn:
Quote from: mateisn on April 19, 2021, 11:02:46 AM
o varianta prin vest cu nod in zona Ratos (DN17A - E85) ar fi fost mai utila.

Pursuing a passion is seldom a waste of time.

GDC

#6155
Ca și alții de aici nu pot să nu remarc tremuriciul de pe varianta verde, faţă de liniile mai drepte de pe varianta albastră. Dacă într-adevăr așa este mă gandesc să nu se pregătească (poate ar fi chiar oportună) o combinație între cele două însemnând albastru până la Zamostea apoi spre Bălcăuţi și continuare pe verde. Nu știu câți km în plus ar fi pentru Rădăuți pentru un drum spre Suceava Est de exemplu.

Pentru toți cei care credeau că am ceva cu Rădăuți, trebuie să recunosc că nu vedeam o variantă prin nordul Sucevei ca fiind fezabilă din considerente de pădure, relief și Burdujeni. Dacă se poate, mi s-ar părea ok și așa (adică mai apoi pe lângă DN2), dar parcă nu așa serpuită ca acum.

Și în zona Dumbrăveni aș merge pe varianta lui @danpandrea cu legăturile desenate cu alb pentru a mai scăpa de cocoașe aiurea.

@dr4qul4: nodul de care zici, bănuiesc în zona Vorona Mare, cred că ar fi foarte util.

iuli

Exact de varianta albastra discutam si eu cand spuneam de dealul padurii Adancata. Este cel mai ok traseu de-a lungul Siretului. In plus si terenul e mai prietenos. Intr-adevar, Radautiul se indeparteaza de autostrada, dar aia e. Probabil drumul national va fi upgradat apoi la un 2+1 si se rezolva problema.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Feri

^^ Radautiul se indeparteaza pe varianta albastra dar se aproprie Dorohoiul

Ramane de vazut ce se va alege in final. Important e oricare va fi castigatoare, sa se faca intr-un orizont de timp acceptabil.

cristi5

Acum aveti traseele ramase in discutie, parerea mea ar fi sa va adresati celor care fac SF ca  nu cred ca ei citesc aici.

dr4qul4

Ar trebui cineva sa le spuna sa studieze traseul printre Salcea si Aeroport si facut drum de legatura cu DN29
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

LauR

Imagini de astăzi de pe tronsonul DN2-DN15:











DRDP Iași


P.S. Astăzi am trecut pe la sensul giratoriu spre Roman și se lucra susținut la toate șanțurile, iar cifele UMB mișunau continuu.
Sperăm să îi ajute și vremea să finalizeze totul cât mai repede!

mihaionescu

Pentru cei ce locuiesc in Bacau, cum este traficul in oras dupa deschiderea autostrazii? Inainte de deschidere erau la intrare foarte multe tiruri.

DanielG

@mihaiionescu eu ajung in bacau rar. Adica in tara. In fine. Recent am fost aproape o data pe luna.
E mult mai ok acum. Au disparut cozile alea kilometrice de tiruri de la metro (intrarea dinspre bucuresti) pana la pod la narcisa(sunt ceva km, sper sa nu gresesc)
Chiar aerisit.
Ar fi ajutat si mai mult daca erau deschise bretelele spre vaslui
Acum vreo cateva saptamani era un haos total la iesirea de la autogara spre vaslui.

TEO73H11

#6163
Rolul forumului nostru s-a dovedit încă o dată important,toate discuțiile și părerilor noastre , informațiile pe surse mai mult sau mai puțin confirmate au avut un rezultat, o mai buna transparență din partea decidenților și iată că avem variantele de traseu calificate în AMC 2 ale drumului de viteza Pașcani Siret.In ceea ce privește strict traseul Suceava -Siret analizând varianta pe Valea Siretului deși mai scurtă este doar o varianta de tranzit fara a colecta prea mult trafic de pe traseu.Varianta prin vestul Sucevei deși mai lunga , șerpuită și neliniară mi se pare foarte bine gândită și de mare utilitate.,începând cu centura nord Suceava,apoi traseul logic spre Milișăuți gară cu nod de descărcare pentru Rădăuți și apoi deși mă așteptam că traseul sa continue în flancul cai ferate adică Tibeni Dornești traseul cotește un pic spre est ocolind atât Grănicești cât și Bălcăuți prin est pentru că apoi sa treacă peste DN 2 în zona Negostina pentru a ocoli orașul Siret  prin vest .Părerea mea este că rolul ocoliri Grănicești si Bălcăuți prin est este pentru a colecta trafic ,eu prevăd un nod de descărcare in apropiere de Calafindești o zona in puternica dezvoltare și abandonarea unui al doilea nod pentru Rădăuți la DN 17 A pentru că nu ar avea destul trafic.Serpuirea  e necesara pentru a colecta destul trafic pentru a justifica construcția unei autostrăzi în zona!

tom_sawyer

#6164
Sper să iasă autostradă până la Suceava. Ar trebui să conteze și faptul că distanța până la București e mare, e și zonă turistică, iar un plus de viteză e important.

A început etapa contractului în care trebuie să se decidă?