Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 19 Guests are viewing this topic.

Ionut

Nici ala cu apa nu sta in picioare. Nu sta niciun argument în picioare.

florin74

#5926
Ha.ha... Vino la Cluj sa vezi ce probleme sunt cu zona de protectie si puturile de alimentare cu apa din Floresti...
Acum sincer, nu o fi autostrada sfantul Graal al infrastructurii din Romania si absolut toti si toate institutiile sa stea pres ca vine autostrada. Sunt niste conditionalitati... Asa cum si la civile sunt conditionalitati, si daca nu sunt respectate toata lumea sare in sus... Aici toata lumea doreste sa nu fie respectate... Ciudata optica.

Asta e, important e ca de acum incolo sa exista o consultare public pe baza traseelelor, etc,... Exact ce propunea Cristi5. In rest, daca nu exista o transparenta mai mare in etapa de realizare a SF-ului, tot ce se poate sa mai intalnim "curiozitati" precum cocoasa.

mateisn

Quote from: cristi5 on March 02, 2021, 11:02:11 PM
[...] cu atât mai mult cu cât pe zona inițial rezervată infrastructurii rutiere în cadrul PUG au fost edificate două construcții în baza unor Autorizații de Construire.

Adica ei nu au fost in stare sa respecte PUG-ul propus tot de ei  ???  :lol:

TibiV

Quote from: cristi5 on March 02, 2021, 11:02:11 PM
.... e vorba de mai 2019. Noi am aflat cand, in primavara 2020? Suntem slaaabi la monitorizat proiectare.

Nu suntem noi slabi la monitorizat proiectare.
Proiectele sunt tinute "sub lacat, la secret", pana in ultima clipa...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

naivu

Privind comunicatul CNAIR mă întreb nu doar cum AMC a dat ca optim traseul cu cocoaşă, ci și cum un proiectant de bun simț a putut să propună în primul rând un traseu ca acela (ba mai mult, propus ca Alternativa 1)?! Nu pot decât să presupun că traseul a fost ales înainte de AMC, mult înainte de mai 2019 8).

cristi5

@TibiV

Cauta pe topic prin 2019 si vei gasi apeluri pt consultari publice despre A7, unde puteau merge colegi. La Focsani se vede treaba ca nu au ajuns. La altele au ajuns, ca asa am inceput sa aflam despre traseu.

Sunt convins ca daca ne-am organiza am putea acoperi proiectarea. @AlexV si @ciprebbe au aratat ca se poate discuta inclusiv cu proiectantul, ba vine si pe forum uneori.

TibiV

Proiectele sunt publice daca le gasesti pe net.

Daca le vede doar cine merge "in persoana" la o intalnire - anuntata eventual de tobosarul primariei - atunci nu pot fi considerate publice, ci disponibile "in cerc restrans".
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

#5932
Da evident ca plansele simplificate duse la discutii cu UATurile se pot pune pe net. La cate o intalnire din asta un ziarist sau un cetatean face cate o poza pe furis si asa apare traseul pe forum...

12 august 2019, cocoasa era bine mersi in ziar

https://www.observatorulbuzoian.ro/reprezentantii-cnair-au-prezentat-buzoienilor-traseele-luate-in-calcul-pentru-realizarea-drumului-de-mare-viteza-ploiesti-focsani/

Pana cand legea va cere publicare, trebuie intrebat, mers la intalniri publice sau "in format restrans" etc. Monitorzat proiectare. Asa cum unii colegi fac efortul sa mearga pe santier sa monitorizeze executie

rota

va bateti cu pumnul in piept ca nu s-a discutat SF-ul inainte, dar asa ca un mic exemplu:  au fost 2 dezbateri publice pe tema traseului de la Pascani la Siret. Dintre cei care au comentat, ati fost la aceste sedinte?
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

dumbravaandrei

@rota as fi mers cu mare drag daca am(s) fi aflat UNDE SE TIN SI CUM TE POTI INSCRIE la aceste dezbateri.
Dar avem o transparenta maxima...... Noroc ca iesit Flutur cu poza in mana ca sa avem si noi o minima idee pe unde ar putea trece A7 de la Pascani la Siret...

mircea

Quote from: Fred on March 02, 2021, 08:07:47 PM
Quote from: cristi5 on March 02, 2021, 03:34:21 AM
Merita oprit procesul pentru cocoasa?  4km in plus la 400+?
4km in plus la un lot de 30km. La 400km s-ar putea sa fie 40km in plus, nu e vorba de a redesena intreaga A7, ci doar de o bucata scurta.

~13% din 30 km =/= 10% din 400 km.  Sau îmi scapă mie ceva?

alexV

Quote from: cristi5 on March 03, 2021, 11:36:15 AM
se poate discuta inclusiv cu proiectantul, ba vine si pe forum uneori.

Model de abordare: la cateva luni dupa ce contracul unui SF a inceput la mine in oras, am sunat firma castigatoare (nr tel gasit pe net), m-am perzentatat ca localnic interesat de proiect, si m-am auto-invitat. Adica mi-am exprimat dorinta sa discutam pe larg despre subiect. Au fost amabili, am povestit despre proiect, am luat notite, am scris pe forum. Apoi am facut la fel si cu primaria (beneficiarul). A fost interesant sa ascult ambele parti, chiar daca nu pricepeam toate dedesubturile si implicatiile si detaliile.

Tot in perioada aceea scrisesem si la CNAIR (beneficiarul final), nu mi-au raspuns niciodata. Am aflat ulterior ca acolo habar n-aveau de proiect, ei fiind doar cu stampila, avizau politic.

In concluzie, vorba unui profesor de-al meu din universitate: cand ai o problema, nu mergi direct la Obama. Incercati la secretariatul primariei inainte. Doar zic ca e mai eficient, nu zic sa opriti petitiile catre minister daca asa considerati :)

Raducu Popa



Pe bratul nordic nici o schimbare fata de ultimul video din 22.01

pelan87

Salutare! De acordul de mediu pentru Ploiesti - Buzau stie cineva ceva nou? Nu ar fi trebuit emis pana acum? Sau sunt ceva probleme?