News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

Pfff... fix 4% pentru experienta pe partea de arheologie si mediu? Ma ia cu transpiratii cand ma gandesc la partea de arheologie dupa Focsani incolo (da, stiu ... e in lotul pentru Ploiesti-Buzau dar nu va fi diferit si pentru celelalte)

NGC

Va rog sa aveti rabdare pentru ca sunt peste 400 de pagini in cele 4 caiete de sarcini (desi probabil 95% la fel) si nu se poate face copy/paste pentru ca sunt scanate.
Voi incerca sa extrag textul pentru a fi mai usor de cautat in el.
Intre timp puteti scrie ce alte detalii (in afara de A/DX) va intereseaza, pentru ca sa le adaug in mesajele anterioare.

Ionut

Ti-am zis, pe mine ma intereseaza in special partea cu analiza cost-beneficiu (sau cum a fost denumita) pentru a determina daca se proiecteaza DX sau A. Si cred ca pe toata lumea intereseaza asta. In rest, vezi daca gasesti ceva imagini, schite, planuri de orice fel. Multumim mult de efort!

NGC

#963
Exista schite, pentru ca sunt planurile din studiile de prefezabilitate din 2003 - 2006, dar are rost sa le punem?

Se poate face, dar va fi destul de munca, pentru ca imaginile sunt impartite pe mai multe pagini si trebuie recompuse.
Incerc sa imi fac timp in weekend.

dumbravaandrei

NGC20  :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
Ai adus soarele si pe strada mea :)
Sa speram ca se vor misca si pe A8 :)

NGC

Vine si A8. ;)
E galagie mare pe strada din cauza vrabiutelor. :lol:

dumbravaandrei

Zi unde sa trimit un sac de grau pentru vrabiute ca multumire  O:-)

Stefan01

Super vesti NGC20  :cheers:

Sper ca la elaborarea PT si SF se va tine cont de faptul ca autostrada va trece printr-o zona cu un grad ridicat de risc seismologic.

slartibartfast

Aveți vreo idee ce înseamnă cele trei variante de traseu de la prima licitație (Ploiești-Buzău)? Și ce variante de traseu se sugerează pentru celelalte segmente?

NGC

Exista studii de prefezabilitate cu trasee, chiar cu si fara tunele.
Mai aveti putina rabdare pana in weekend si aprofundam subiectul.
Deocamdata important este ca s-au lansat cele 4 licitatii.

rocklee

#970
o veste buna ....care ne da speranta  :D...o intrebare sacaietoare ...pe cand vom sti daca este autostrada sau drum expres  ??? :)

NGC20...FELICITARI SI MULTUMIM ....esti Ingerul nostru cu vestile bune pe acest forum ...,, :hug: :book: :cheers:

raulbogdan23

Ar fi frumos daca s-ar tine cont si de faptul ca la Adancata, Jud. Ialomita exista un circuit moto-auto care are potential foarte mare,
in special daca baietii de acolo pot sa aduca curse din motorsport-ul mare (Moto GP, Formula 1, Formula 3, etc)
Vedeti cazul M3 si circuitul Hungaroring din Ungaria.



pasadia

Doamne-fereste sa fie asta (acel circuit) argument in trasarea A7.

Nu vi se pare cam aiurea termenul de depunere (5 ianuarie). Adica da, se stie ca va fi amanat, deci oricum puteau seta 14 sau 21. Nu de alta dar in ultimele saptamani inainte de depunere vor veni si cele mai multe solicitari de clarificari si se va lucre mult la hartogaraie.

dumbravaandrei

Quote from: raulbogdan23 on November 24, 2016, 11:14:19 AM
in special daca baietii de acolo pot sa aduca curse din motorsport-ul mare (Moto GP, Formula 1, Formula 3, etc)

Din pacate nu vom avea in curand in Romania asa ceva. Sa aduci un astfel de eveniment iti trebuie investitii mari din zona privata si nu vad cine ar putea sa investeasca in asa ceva cel putin in urmatorii 15 ani. Vorbim de sume imense (un week-end de formula 1 te ajunge cam 90-100 mil Eur). Da poate o da si Bernie ortul popii si se va schimba situatia.

@pasadia sumele sunt destul de tentante ca sa iti dai tot interesul sa te mobilizezi pana pe 5. Dar da, probabil vor fi si amanari de 5-10 zile.

voicul

Nu se va tine cont:
1. Se va zice in primul rand ca nu prea e pe traseu (daca se face iesire pe acolo, inseamna cativa zeci de km in plus care si cam dubleaza A3)
2. Este nod de iesire la Gherghita - 22km ai ajuns la destinatie. Zic ca e lejer 22km
3. Daca chiar este mega si super circuit ... poate fac o alta iesire si un drum de 2+2 - cam vreo 14km.