News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 18 Guests are viewing this topic.

mike_us

Deci exista AC și OIL pe loturile Buzău-Focșani si 2 loturi Buzău - Ploiești  (6 loturi).
Pe Bacău - Focșani are vreun lot AC?


mirceaeliade

de ce nu s-a dat OIL si pe Bz-Fc3? a fost semnat in acelasi timp cu BzFc2, si acum doar 2 are OIL dar 3 nu are?

mike_us

Era o postare a lui Irinel Scriosteanu ca pentru ambele loturi (2 si 3) săptămâna viitoare vor fi date ordinele de începere. Posibil sa le dea la o distantă de câteva
zile?

pelan87

Autostrada A7 sectiunea Ploieti - Buzau, tronson 2, filmare din 04.02.2023.
Bulgarii nu au oprit lucrarile chiar daca stratul de zapada e consistent, se lucreaza (inclusiv sambata) la structuri.


NGC

"EXECUTIE LUCRARI AUTOSTRADA BACAU – PASCANI LOT 1 km 0+000 – km 30+300 BACAU (SAUCESTI) – TRIFESTI LOT 2 km 30+300 – km 49+299 TRIFESTI – GHERAESTI LOT 3 km 49+299 – km 77+393,70 MIRCESTI – PASCANI"

Quote from: GIV on January 10, 2023, 03:51:08 PMdeci danlin a depus contestatii pe toate loturile din bacau pascani?


Quote from: NGC on January 10, 2023, 04:07:46 PMDa, DANLIN a contestat la toate loturile din Bacau - Pascani.

Nu am avut timp sa va zic ieri, dar toate contestatiile au fost respinse. Se poate semna cu UMB la toate cele 3 loturi.

ijwtsh

 :lol: cand te apasa deadline-ul PNRR-ului, ce repede se rezolva toate.

NGC


pelan87

Lucrări Autostrada Moldovei (A7), secțiunea Buzău - Focșani, Lot 1 (UMB), filmare sâmbătă 04.02.2023

La podul peste raul Buzau este o foreza Zublin, iar la nodul cu drumul de legatura sunt 2 foreze de la Agisfor. Deocamdata, UMB a trimis doar subcontractori aici.

Pe acest lot, in afara de podul mare (peste 1,3 km si 22 de deschideri), mai sunt de realizat 3 structuri, mult mai mici:
- una cu o deschidere la supratraversarea DJ 203K de catre A7
- una cu 3 deschideri, dar pe drumul de legatura cu o banda pe sens, pe care drumul va supratraversa A7
- una cu 6 deschideri, pe acelasi drum de legatura cu o banda pe sens, peste linia CF 500


mike_us

Deci a mai rămas in contestații doar Lot Pietroasele - Buzău. Ar fi frumos sa câștige Nurol aici s-au descurcat bine pe A3.

Nevrax18

Sunt șanse să aflăm un deznodământ pe lotul 3 PlBz până la Paște?

Ionut


mirceaeliade

In cel mai bun caz pana pe 16 februarie oricum CNAIR nu prea are de facut decat sa astepte pe CAB, si chair daca se decide atunci, tot vor mai fi cateva zile bune pana 'ajung motivarile' prin posta.  Nu as fi deloc suprins daca pe lotul asta se va ajunge cu semnarea aproape de termenul limita oficial PNRR prin august 2023.

Cred ca cel mai realist ar fi sa se puna presiune cand se semneaza (in urmatoarele 2 saptamani) pe cele 3 loturi Bacau-Pascani sa se ceara sa se dea si OIL oficial pe celelalte 4 sectoare deja semnate dar 'neincepute'.  Va fi mult mai usor sa se vorbeasca de 'daca ai rezolvat 12/13, cand ai de gand sa rezolvi si cu al 13-lea?'

danutzu_1069

Oil se emite,"neoficial" la înțelegere cu antreprenorul, astfel încât acesta sa fie pregătit cu tot ce ii trebuie ca să înceapă...
În cazul UMB, este benefica emiterea "în cascada" a ordinelor.. Înțelegeți voi de ce.. :)

LauR

O nouă filmare de la Spiri Drone de pe lotul 1, Buzău-Focșani:



georgec

Astazi am vazut de pe A3 3 sau 4 foreze pe lotul 1, pare ca ia avant si Pizza, nu am apucat sa fac poze, erau foreze pe ambele parti ale A3.