Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Sorinus

M-am abtinut cat am putut, dar tre sa zic asta: pe fiecare din loturile din filmuletele de mai sus, avansul e mai mare ca la Pizzaroti. Numai ei au avut mine si calareti migratori?

gabim

#8956
S-au apucat si ei de facut drumuri autostrazi tehnologice. Acum serios, la ce volum de munca au, cu cat fac mai mult inainte de OIL cu atat mai bine pentru ei; cat despre mai avansati decat Pizza pe toate tronsoanele, sa nu exageram totusi. Sa nu uitam totusi ca suntem in ianuarie, perioada cand traditional nu se lucreaza. Nu ca le-as lua apararea celor de la Pizzarotti (a se vedea semnatura mea), dar sunt de parere ca nu trebuie judecat un constructor pe baza mobilizarii din ianuarie - februarie. UMB are mult mai multa forta de munca proprie decat competitia si asta ii face mult mai flexibili cu revenirea la munca daca sunt conditii favorabile, asta-i tot. Eu unul le doresc mult succes!
Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.

Sorinus

Sunt de acord, dar la forat si turnat betoane, ar trebui sa se vada ceva. Plus ca Pizza e in teren de cateva luni bune, nu de doua luni. Pana si Aktor e vizibil pe langa betoane.

NoWords

#8958
Un mic update pentru cei care au drona, au inceput decopertarile pe lotul 3, fix in zona unde se termina lotul 4 ( Buzau - Focsani ). Daca mai am un drum, voi reveni cu niste poze.

milo1981

Un comentariu tehnic la acest video, de la utilizatorul Butar Sebastian, despre foraj:
QuoteTehnologia e functie de teren. Daca ai terenuri nisipoase, care nu iti asigura o mentinere naturala a forajului, realizata doar din presiunea de apa din foraj, atunci tubezi pana la cota. Introduci carcasa, care are montate pe circumferinta si pe lungime niste patine de ghidaj, ca sa mentina carcasa echidistanta fata de peretii tubului. Apoi se introduce coloana de betonare, echipata la partea superioara cu o palnie, in care se toarna betonul. Se introduce si o bila de burete cand se incepe turnarea, care ar trebui sa urce la suprafata. Asta indica ca coloana nu e infundata la baza. De obicei forajele se executa cu 0,5 chiar 1,5 m mai adanci, pentru ca sa fi sigur de lungimea activa a pilotului. Dupa ce ai ajuns cu turnarea la cota din nou plus 1,0 - 2,0 m de betob, ca sa te asiguri ca varful pilotului nu e contaminat cu agregate din foraj. Apoi tre trece la extragerea tubului. Impingirea laterala a betonului mentine peretii forajului prin echilibrarea presiunii din foraj. Excesul de beton din capul pilotului asigura si volumul dislocat din extragerea tubului. E un proces interesant. E nevoie de timp, experienta, tehnica si mult fler!
autoMinder - aplicație de management a parcului auto

Raducu Popa

Laurentiu, scuze. Clipul anterior nu s-a incarcat complet, doar pe jumatate. L-am mai incarcat o data. Multumesc


reed

Se vad primele decopertari de la Adjud
Satelit

jalemare

Vesti bune, speram, pentru lotul 1 Ploiesti-Buzau.
Sa-i si vedem...

"Începem anul în forță!
IBB a primit astăzi primul lot de 5 autocamioane produse ÎN ROMÂNIA!
Fideli crezului nostru ca doar sprijinind industria românească vom putea creste ca țară în condiții de rentabilitate, IBB HOLDING a încheiat anul trecut un prim contract de furnizare de autocamioane românești (20 de bucăți) cu societatea ATP TRUCKS din Baia Mare.
Primele 5 au sosit astăzi și de mâine vor lucra pe șantierul autostrăzii A7.
Restul vor fi livrate în perioada imediat următoare, astfel ca la sfârșitul lunii februarie șantierul A7 se va ,,înroși" la propriu si la figurat."

Facebook IBB, subcontractorul Pizzarotti

ion59

Serios? 20 buc. la sfarsit de an? Nu e o gluma? Inceput an in "forta" cu 5 buc?

ddfab

^unde vezi sfarsit de an? eu vad sfarsit de februarie...

LauR

Un convoi de "militari portocalii", în apropiere de  localitatea Orbeni, se îndreaptă către Lotul 3 Răcăciuni - Bacău Sud (Nodul rutier de la Răcăciuni)

Imagine din această seară!



NoWords

#8966
Speechless. Incredibila organizare si de asteptat pana la urma, la ce volum de munca au, inclusiv la Focsani astazi lucrau pe lotul 3 si 4.

Stef

Un rezumat și un format nou care mie personal îmi place, de la Spiri Drone.


FMFM

Cam asa arata lotul livrat catre IBB







Powered by API/PUM imgur uploader

Motoarele sunt chinezesti intradevar, dar sunt Weichai, firma care e considerata lider pe piata de industiale.
La urma urmei nu conteaza originea, ci fiabilitatea lor si sporul contructorului


mike_us

După cum era de așteptat UMB s-a mobilizat exemplar deși e de abia ianuarie. Sa speram ca si statul isi face treaba si undeva prin martie vedem restul AC urilor si ordinele de începere.