Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 8 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Dacă ai fi citit și tu cele 250 de pagini ale deciziei CNSC, poate ajungeai la altă concluzie.

NoWords

#8521
Este afisata pe undeva? My bad atunci!

// Am gasit-o, o sa am ceva de citit...

pelan87

#8522
Duminica, 27.11.2022, am filmat zona nodului A3-A7 si inceputul lotului 1 din Ploiesti - Buzau. S-au inceput timid si decopertarile pentru bretelele nodului, dar in zona primului pod de dupa nod, spre Buzau, au aparut deja 3 foreze.


Ceva mai tarziu urmeaza si zona nodului cu DN 1D.

NGC

Buzau - Focsani

Ar fi trebuit sa anunte pana acum ca dupa reevaluare tot UMB este castigator pentru ambele loturi.
Pentru cei care cred in informatiile din SICAP au pus ca si termen de finalizare a (re)evaluarii data de 07.12.2022, dar cel mai probabil cele 2 vedete Grinda si Pistolache (sau sa fie 3 cu tot cu Ginerica ?) vor anunta maine marea realizare. In orice caz, nu ar trebui sa mai dureze mult.

pelan87

#8524
Am revenit si cu cealalta filmare realizata pe A7 Lot 1 Dumbrava - Mizil, de duminica, 27.11.2022.
Filmarea este din zona nodului cu DN1D, ca element de noutate ar fi ca s-a pregatit platforma pentru devierea DN 1D in vederea realizarii pasajului peste A7, iar in organizarea de santier parca au aparut ceva mai multe utilaje ca data trecuta:


tom_sawyer

Astăzi,  25 noiembrie 2022, Ministerul Transporturilor și Infrastructurii anunţă deschiderea procedurii de transparenţă decizională a procesului de elaborare a proiectului următorului act normativ:

Hotărâre a Guvernului privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național ,,Autostrada Focşani – Bacău", aprobarea listei imobilelor proprietate publică a statului, precum și a listei imobilelor proprietate publică a unităților administrativ - teritoriale, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național

MT


vm75

Am trecut astazi pe DJ Mizil-Fulga, la limita dintre loturile 1 si 2 de pe Ploiesti-Buzau. Am vazut in zare inspre Ploiesti multe utilaje pe lotul Pizza si era decopertat destul de mult. A aparut chiar si un mic deal din pamant vegetal. Poate ne ajuta cineva cu o filmare edificatoare inainte de Craciun, ca sa ne aduca Mosul si ceva bun din Italia  :)



mirceaeliade

cred ca exproprierile astea sunt ultimele necesare de pe segmentele PNRR ale A7 pt a da drumul la AC-uri nu?

rota

#8528
A7 Ploiesti Buzau Lot 1 Nod rutier DN1D 04.12.2022

A7 Ploiesti Buzau lot 2 Mizil - Pietroasele Zona Gagesti DJ 103R 02.12.2022
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

NoWords

#8529
Imi place ce vad. Aparent peste tot exista mobilizare acum, chiar si pe lotul 1 al pizzerilor. De lotul 1 Buzau Focsani se mai stie ceva?

Horațiu 87

poate va era dor de primii km din A 7  :D

mirceaeliade

#8531
@NoWords cred ca au OIL pe 5 Dec. 

Saptamana asta ar trebui sa se stie daca Nurol, Kolin sau Mapa contesta ultimele 3 atribuiri catre UMB.

oneLess

...


Stef

Pe Bacău-Focsani nu ar fi nicio contestație.