News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

#8265
Acum cu vederea reala din satelit e extrem de clar dezastrul cocoasei.  Pentru cei care se bat cu pumnul in piept ca cocoasa era necesara dezvoltarii Focsaniului, poate imi explica si mie cineva cum suprafata cocoasei de vreo 2 ori cat suprafata ACTUALA a orasului era necesara pentru dezvoltarea orasului.  Adica sunt oameni care vad ca Focsaniul sa creasca de la sub 100,000 de locuitori la peste 300,000 si sa depaseasca Galatiul?

RobertH

Ba hai sa nu mai explicam o tampenie si sa vorbim in cercuri pagini intregi, zic. Ionut a sters din mesajele anterioare si voi tot nu va prindeti.

NoWords


Filmarea nu imi apartine. Se misca destul de bine CONI & Trace!

superdefekt

#8268
EDIT: Am vrut sa pun filmarea pentru lotul 2, dar cand scriam mesajul a fost postata de "NoWords"

Miscare vizibil mai multa decat la Pizzari, pe lotul Coni se vad urmele trecerii forezelor, pe lotul Trace foreza era prezenta si se lucra sambata.

Pe lotul 1 mi-e sila sa ma uit la filmare. Ici-colo cate un excavator care racaie pamantul. Astia nici decopertarile nu le-au inceput calumea, ce sa mai vorbim de foreze.  :explode:



NoWords

#8269
^ Scuze, si da, iti e sila sa te uiti la lotul 1...Imi creste inima in schimb cand vad miscare pe lotul 2, de la niste firme relativ noi (CONI nu cred ca a construit autostrazi vreodata)

@mirceaeliade Nu cred ca si mai au rost discutiile legate de cocoasa. Asta a fost traseul, cu el trebuie sa traim de acum. Ce conteaza este ca toate loturile (sper ca si lotul pizzarilor), sa fie gata la timp.

panda_no 5

Mare ghinion avem cu lotul 1. Aveam mici sperante ca poate-poate......
Din pacate  :gaah:

hefaistos

Din pacate Pizzarotti pare ca a gasit pretextul descarcarilor arheologice pentru taraganare. Asta pentru ca nu prea exista relocari si probabil exproprierile au facut. Un semnal de alarma pentru CNAIR: este sau nu este serioasa treaba cu arheologia, ca deja sub acest pretext (zic eu) au fost pierdute 2-3 luni.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

GIV

^ @hefaistos la pizza nu e problema daca se pierd 2-3 luni, e naspa daca se pierd 2-3 ani

Sorinus

Ce legatura are arheologia cu nodul cu A3, unde nu se vede nimic. Acela e cheia lotului, in rest n-au nimic iesit din comun.

Am trecut luni pe A3 si la Dumbrava nu se vedea nimic, nu tu foreza, nu tu profilat bretele, nimic.

oneLess

^ Poate fi și mai rău, dacă li se atribuie A0N1, vor muta acolo una din cele 2 basculante! Era un banc cu albanezii pe vremuri ...

ncb

#8275
Lot 4-Focsani Nord: Filmare de pe pagina de Youtube Infrastructure and Machinery


NoWords

Am trecut putin prin zona de nod rutier DN23, se vedeau niste foreze ( cred ) ori macarale aduse pentru podete. Nu am apucat sa fac poze din pacate ca ma grabeam sa ajung undeva.

GAC

Ma gandesc daca un certificat negativ intermediar nu i-ar impulsiona pe pizzari, dublat de un ultimatum de reziliere.
Astfel, daca vom avea semnari linistite pe celelalte loturi ale A7, pana la Pascani, sa zicem pana in primavara (ceea ce este fezabil daca nu vor fi contestatii, sau daca vor fi respinse din prima la CNSC), o reziliere cu Pizza ar putea fi o optiune, in asa fel incat sa mai ramana timp pentru relicitarea respectivului lot.
Este foarte interesant cum pe Pl-Bz au fost cate 13 ofertanti pe lot, dar cand a ofertat UMB, numarul ofertantilor a scazut pana la 4. Oare or fi avut vreun pont (ca nu oferteaza UMB)?

NoWords

@oneLess Iti dai seama sa se strice o basculanta?  :lol:

Cristi

Azi noapte, la ora 11, UMB era pe teren pe lotul 4 al autostrazii Buzau-Focsani.
M-am întâlnit cu muncitorii la intersectia cu DJ 204D.