Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Feri

QuoteÎncep lucrările la Autostrada ,,Moldovei" A 7.

Joi, 11 august încep lucrările pentru execuția lotului de mijloc al Autostrăzii Moldovei, A7, primul lot care intră în șantier din cele 13 loturi ale întregii autostrăzi Ploiești-Pașcani. Lotul 2 Mizil-Pietroasele are o lungime de 28 de kilometri și va fi construit de o asociere de firme din Bulgaria și România, TRACE-CONI. Termenul de execuție este de 20 de luni și poate fi respectat cu o mobilizare foarte bună a liderului de proiect, TRACE-Bulgaria, un constructor cu portofoliu bogat pentru infrastructura rutieră de la sudul Dunării, dar și în afara Bulgariei.

Începerea lucrărilor, joi, 11 august înseamnă organizarea de șantier, lucrări de deminare și descărcare arheologică, o etapă care ar urma să dureze cel mult două luni, deci 10 % din durata întregului proiect după care poate începe execuția efectivă a autostrăzii.

Constructorul CONI, este la primul contract pentru o autostradă în România. CONI SRL este o firmă înregistrată în Prahova ,,abonată" la contracte de lucrări publice cu autoritățile locale, mai ales în mandatul baronului Mircea Cosma. Pagina oficială a companiei menționează în portofoliu doar lucrări minore de modernizări, reparații și întreținere de străzi, nicidecum un proiect de anvergura unui lot de autostradă de 28,3 km și 20 de poduri și pasaje. Constructorul TRACE din Bulgaria a construit Autostrada Tracia și Autostrada Hemus.
https://economedia.ro/incep-lucrarile-la-autostrada-moldovei-a-7-cine-este-trace-primul-constructor-din-bulgaria-pe-un-santier-romanesc.html

reed

Am citit pe forumul SSC bulgar despre TRACE,comentarii gen saracii romani,nu stiu ce-i asteapta.Vedem ce o sa fie

Allex

Quote𝗣𝗿𝗶𝗺𝗮 𝘇𝗶 𝗱𝗲 𝘀𝗮𝗻𝘁𝗶𝗲𝗿 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 𝗠𝗼𝗹𝗱𝗼𝘃𝗲𝗶 𝗔𝟳

Am ținut să fiu prezent astăzi la predarea primului amplasament al Autostrăzii Moldovei #A7 către antreprenorii care au câștigat licitația, pentru că este foarte important ca acest șantier să înceapă și, mai ales, să decurgă bine. Am convingerea că în anul 2025 vom circula pe toți cei 314 km ai Autostrăzii A7 Ploiești - Buzău - Focșani - Bacău - Pașcani, cu un an mai devreme decât termenul asumat în PNRR.

Este vorba despre începerea perioadei de execuție a lucrărilor pentru Autostrada Moldovei #A7, respectiv pe șantierul Lotului 2 al Autostrăzii Ploiești – Buzău.

Lotul 2 este cuprins între Mizil (DJ 100C) – Pietroasele (DJ 203G) și are o lungime de 28,35 km.

Constructorul este Asocierea de constructori români și bulgari, SC CONI SRL – TRACE GROUP, iar termenul de execuție este de 20 luni de la data începerii. Perioada de garanție a lucrărilor este de 120 luni.

Sunt prevăzute în proiect construirea a:
✅️ 20 de poduri și pasaje
✅️ 2 noduri rutiere
✅️ 2 spații de servicii de tip S1 (stânga/dreapta)

Există elemente de noutate pentru Autostrada Ploiești – Buzău, după cum urmează:
✅️ perdele forestiere (69.6138 ha)
✅️ 12 spații de încărcare a autoturismelor electrice

Valoarea contractului este de 1,249 miliarde lei, fără TVA.

ℹ️ 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 𝗠𝗼𝗹𝗱𝗼𝘃𝗲𝗶 𝘃𝗮 𝗳𝗶 𝗽𝗿𝗶𝗺𝘂𝗹 𝗱𝗿𝘂𝗺 𝗱𝗲 𝗺𝗮𝗿𝗲 𝘃𝗶𝘁𝗲𝘇𝗮 𝗰𝗮𝗿𝗲 𝘃𝗮 𝗹𝗲𝗴𝗮 𝗠𝗼𝗹𝗱𝗼𝘃𝗮 𝗱𝗲 𝗠𝘂𝗻𝘁𝗲𝗻𝗶𝗮 𝘀𝗶 𝗿𝗲𝗽𝗿𝗲𝘇𝗶𝗻𝘁𝗮 𝗰𝗲𝗹 𝗺𝗮𝗶 𝗺𝗮𝗿𝗲 𝗽𝗿𝗼𝗶𝗲𝗰𝘁 𝗱𝗲 𝗶𝗻𝗳𝗿𝗮𝘀𝘁𝗿𝘂𝗰𝘁𝘂𝗿𝗮 𝗳𝗶𝗻𝗮𝗻𝘁𝗮𝘁 𝗽𝗿𝗶𝗻 𝗣𝗿𝗼𝗴𝗿𝗮𝗺𝘂𝗹 𝗡𝗮𝘁𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹 𝗱𝗲 𝗥𝗲𝗱𝗿𝗲𝘀𝗮𝗿𝗲 𝘀𝗶 𝗥𝗲𝘇𝗶𝗹𝗶𝗲𝗻𝘁𝗮 #𝗣𝗡𝗥𝗥.
___________________
#A7 #AutostradaMoldovei #Moldova
#Muntenia #Ploiesti #Buzau
#AutostradaPloiestiBuzau #Lot2
#Mizil #Pietroasele #infrastructura
#infrastructurarutiera #investitii
#autostrada #modernizare #dezvoltare
#DezvoltamRomania #PNRR

Sursa
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

mirceaeliade

#7788

Duta C

Cristian Pistol azi pe facebook : "Am inceput și nu ne mai oprim"intr-o postarea referitoare la A7.
- Era sa-mi cadă telefonul din mînă din cauza șocului! :o  :o


Ionut

Păi cum să nu fie operațională. Vin și pleacă oamenii la/de la serviciu. E operațională!

GIV

@Ionut am vazut pozele puse pe facebook de "domnul", si astea sunt importate la fel ca utilajele bulgarilor :)))

Drive_140

Quote from: reed on August 11, 2022, 11:20:18 AMAm citit pe forumul SSC bulgar despre TRACE,comentarii gen saracii romani,nu stiu ce-i asteapta.Vedem ce o sa fie
Nu întotdeauna au lucrat bine în Bulgaria (exemplu: calitatea asfaltului după câțiva ani), dar au lucrat bine în Serbia. Calitatea produsului depinde de controlul calității. Este important ce înseamnă pentru ei proiectul din România: este o nouă Bulgaria sau o nouă Serbia.

vm75

Eu zic sa fim optimisti; in Bulgaria e criza guvernamentala si au cam pus pe hold finantarea lucrarilor de infrastructura. Asa ca pentru Trace poate fi o gura de oxigen aceasta lucrare din Romania, mai ales daca au multe utilaje si angajati proprii (parca a folosit cineva expresia "UMB bulgaresc" atunci cand au licitat) Oricum, pana la sfarsitul anului ne vom putea da seama daca sunt UMB sau TS.

ddfab

^^ calitatea depinde si de cerinta beneficiarului si garantia care trebuie sa o ofere. ma gandesc, ca la 10 ani garantie, ar trebui sa fie atenti la calitate.

Mascarpone

Unde se afla organizarea de santier pe Ploiesti-Buzau lot 2?

P3trut

@Duta C cred ca asa au zis si cand au dat drumul la A3 Cluj - Oradea ca dupa 20 de ani inca e in licitatii si constructie.  :|
Sper sa fie totusi diferit la A7.

mike_us

Pentru loturile UMB câștigătorul a fost anunțat pe 4 August. Parca erau 10 zile pentru contestații ar trebui sa aflam săptămâna asta daca se poate semna?

IonutP

Dacă rezultatul a fost comunicat pe 4 August, atunci termenul se împlinește pe 16 august. Probabil ca la sfârșitul acestei săptămâni vom afla dacă a fost contestat rezultatul procedurii de atribuire.