News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

danpandrea

Parcă săptămâna viitoare ar trebui să vedem niște câștigători pe Ploiești - Buzău?

razvan96

Nu vedem nimic. Evaluarea tehnica nu s-a incheiat încă. Termenele din SICAP sunt pur orientative, s-a mai discutat.

tom_sawyer

#6977
4 tronsoane:



sursa

danpandrea

Mda, știam eu ceva...

Quote"FRACTURĂ PE COLOANA VERTEBRALĂ A MOLDOVEI - A7

Ieri, pe 13 decembrie, ar fi trebuit finalizată evaluarea ofertelor depuse pentru construirea A7 Ploiești - Buzău și anunțați câștigătorii celor 3 secțiuni.
Nu s-a întâmplat, iar noul termen a fost amânat pentru 2022.

Acest sector de 63 km de autostradă a fost lansat în licitație pentru execuție în iunie, iar în septembrie s-au depuse ofertele.
Pe celelalte tronsoane ale A7 între Buzău, Focșani, Bacău și Pașcani toate termenele stabilite în mandatul meu cu CNAIR și cu proiectanții au fost încălcate în ultimele 3 luni.
Nu s-au obținut acordurile de mediu, nu s-au aprobat investițiile prin HG în Guvern.

Astfel, șansele ca vreunul dintre aceste sectoare să fie lansat în licitație de execuție până la finalul anului sunt practic inexistente.
Am reușit în acest an să obțin finanțarea europeană prin PNRR pentru Autostrada A7 Ploiești - Pașcani, un proiect major de 3 miliarde de euro și 320km lungime, ce ar trebui să conecteze rapid și sigur Moldova de București și sudul țării.

Însă PNRR are termene clare: în 2024, A7 trebuie să fie 50% construită. Iar în 2026 trebuie să fie toată gata.
Autostrada A7 și finanțarea obținută nu au voie să rămână doar pe hârtie.

Moldova merită mai mult."

Cătălin Drulă

Nevrax18


Sagitarius

^
Termenele au fost incalcate partial inca din mandatul sau.

hefaistos

Hai sa nu facem politica.
Realitatea e ca la 39 de oferte unii transpira la greu.

:D :D :D :D

Sa vezi la contestatii cum o sa fie.

:D :D :D :D 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

jalemare

#6982
^^^Evaluare calificare si tehnica, data limita 22.02.2022, conform SICAP.
https://www.e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100156899/

Nevrax18

@jalemare: thanks.

Pff, încă 2+ luni amânare, plus eventualele contestații... În ritmul ăsta nu știu cum va fi 50% din A7 gata până în 2024. Pare imposibil.

mirceaeliade

Poate tin eu minte prost, dar parca termenul initial de ales oferte era Aug 23.  Se implinesc SASE luni de la termenul initial si nimeni nu isi face sperante ca nu se intarzie ca minimum un an pe contestatii. 

danpandrea

^Era termenul de depunere a ofertelor. S-a prelungit până prin septembrie.

Dragosdimitrescu

Numarul mare de oferte le face probleme la evaluare, e clar.
Nu se astepta cnair-ul la asa ceva? Nu au oameni suficienti in comisii sau ce se intampla acolo de se tot amana?
Nici macar pe unul din loturi nu merge mai rapid??

hefaistos

39 de oferte. Cred ca n-a analizat CNAIR 39 de oferte (la nivel de executie drum rapid) in ultimii 5 ani cumulat.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Ionut

Ar trebui sa se concentreze pe Ploiesti-Mizil... sa fie bucata legata de A3, este si o zona cu multe localitati care ar fi deservita, plus ca eu acum ma duc acasa la Buzau pe A3/Mizil, pe DJ-urile alea. Ploiesti-Mizil complet pe autostrada ar atrage mult trafic de pe DN2...

Poate scriu o pozitie API...

hefaistos

#6989
Eu, optimist din fire, cred ca vor reusi sa treaca prin toate cele 39 de oferte de pe Ploiesti Buzau in primavara viitoare si sa desemneze un castigator. Dupa va urma nebunia tipica, contestatii, reevaluari, etc.
Dar aici se termina optimismul meu, pentru ca:
Buzau Focsani
Focsani Bacau
Bacau Pascani

Nu cred ca vor reusi sa termine in timp util procedura pe toate segmentele, mai ales daca vor fi tot cate 39 de oferte pentru fiecare.
Ar mai fi o varianta, sa nu mai imparta pe tronsoane  :D ca sa fie mai putine licitatii.
Pana la urma, daca Pisi 2 si 3 au valori de licitatie de 800 - 900 milioane euro sau chiar peste, de ce nu s-ar scoate Focsani Bacau ca proiect unitar la o valoare de 500-600 milioane de euro?
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.