News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 20 Guests are viewing this topic.

DarkFranck

Certificatele de urbanism sunt deja semnate pe SV (ultimul azi):

https://www.monitorulsv.ro/Ultima-ora-local/2021-08-30/Flutur-a-semnat-certificatul-de-urbanism-actul-de-nastere-al-Autostrazii-A7-pe-tronsonul-Suceava-Pascani
https://www.monitorulsv.ro/Local/2021-08-18/Flutur-anunta-semnarea-certificatului-de-urbanism-pentru-autostrada-de-la-Suceava-la-Siret#certificatul%20de%20urbanism

"El a precizat că pentru emiterea certificatului de urbanism există avize de la toate primăriile localităților sucevene pe teritoriul cărora ar urma să treacă viitoarea autostradă."

Posibilă explicație și pentru cocoașa de la Bălcăuți - "interese locale".

Fluctuat Nec Mergitur

ultrasbz

A aparut decizia etapei de incadrare pentru acordul de mediu pentru Focsani - Bacau.
Cu 2 zile mai devreme fata de estimarea mea. Update:


hvm

Mi se pare mie sau Flutur este foarte implicat în urgentarea demersurilor și reducerea blocajelor în ce privește finalizarea documentației pentru A7 pe pascani-suceava-siret?
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

DarkFranck

#6753
Da, e foarte vocal, a simțit că îl poate ajuta dpdv politic. Se gândește că va folosi subiectul la alegerile din 2024, probabil (dacă până atunci vor începe lucrările, ceea ce nu e chiar sigur - că alegătorii nu sunt interesați de SF-uri și PT-uri, te cred doar dacă văd muncitori pe șantier). Pe de altă parte, el vine tot timpul cu argumente economice rezonabile - că A7 scoate Bucovina din izolare, că pe autostradă o să se facă 4 ore de la Suceava la București (sau invers) și nu 6 ore ca acum, că o să vină mai mulți turiști etc etc.
Fluctuat Nec Mergitur

Fred

Pascani-Suceava sunt doar 55 km, nu de acolo iese diferenta, ci din Pascani-Buzau-Gherghita. De asemenea turismul in Suceava e in partea de vest a judetului, aia care nu e ajutata deloc de bucata aia de A7, ci de DX Suceava-Bistrita-Dej de care se discuta sau macar de centuri pentru Gura Humorului si Campulung Moldovenesc.

Tocmai am petrecut o luna in zona Campulung Moldovenesc, am aflat cu uimire ca numarul celor care sunt emigrati sau lucreaza prin Germania sau Olanda e urias, nu am fi crezut vreodata daca aproape fiecare familie cu care am interactionat nu ar fi avut macar un membru in aceasta situatie. A7 e unul din cele mai bune proiecte ale zilelor noastre, dar din pacate nu o sa ajute asa tare Bucovina. Cand un drum de la Bucuresti la Campulung sau retur o sa dureze sub 4 ore, nu 8 cat am facut eu in fiecare directie, o sa se schimbe ceva in turism, pana atunci e "a bridge too far".

DarkFranck

Ai dreptate, Fred, pe partea de vest a județului (triunghiul turistic Câmpulung/Vatra Dornei/Moldovița) ajută cam puțin (se câștigă și acolo vreo 2 ore, dar tot mult de condus rămâne). Se va simți bine doar până pe la Gura Humorului, care a crescut destul de mult în ultimii 20 de ani. Problema e că DN17/E85, deși modernizat, e foarte aglomerat și trece prin foarte multe localități, că se merge pe fundul văilor de 700 de ani, când s-a fondat Moldova. Să vedem cum avansează proiectul centurii G Humorului, ar ajuta mult.

Sper că te-ai simțit bine la bucovinenii mei, merg și eu peste vreo 2 săptămâni  :)
Fluctuat Nec Mergitur

Dragosdimitrescu

A7 ajuta mult la siguranta rutiera pe directia Bucuresti-Buzau-Bacau-Iasi/Suceava.
Turistic, sezonul tine 2-3 luni/an si cateva weekenduri in plus, ajuta prin scaderea timpului de parcurs, evitarea Buzaului, Ramnicului Sarat  (  :lol: :lol:), Focsaniului si Romanului. In fiecare din ele am prin cel putin o coada. De Adjud as scrie dar in curand ii prevad soarta Balsului Olteniei.
A7 o sa degreveze foarte mult iesirea din Bucuresti prin Voluntari-Afumati, dar va aglomera Pipera la A3.

Am auzit de sosele care emit sunete la trecerea prin anumite zone cu o anumita viteza. Nu ar fi posibil printr-un program de sporire a sigurantei rutiere sa se faca niste striatii in asfalt care la trecerea cu o viteza superioara de 140-150km/h sa produca un sunet strident si deranjant pentru cel ce trece cu acea viteza?

alin2pas

Acele sunete sunt cu atât mai puternice cu cât striațiile sunt mai mari și cu atât mai înalte cu cât sunt mai dese striațiile sau crește viteza de deplasare. La dublarea vitezei sunetul devine mai înalt cu o octavă, deci nu ar fi o soluție, ar ajuta doar la alungarea monotoniei de pe drum, iar pe porțiuni prea lungi probabil ar fi enervant.

mirceaeliade

NU se poate face Autostrada Nordului si NICI A8 fara sa se faca A7.  La fel cum nu poti face executie fara PT, la fel o sa fie scum sa duci materiale in Bucovina fara sa ai drumuri pt camioane sa care ieftin

usus

Culmea e că în Bucovina ai ceva drumuri centura Radauti centura Suceava plus că ai și materiale de construcții din belșug (aici mă refer la balast), ai suficiente ape curgatoare. UMB- ul știe ... Cum crezi că a făcut VO Rădăuți in 2 ani?

Sent from my SM-G525F using Tapatalk


VictorC

Flutur anunță intenția de a lega Rădăuțiul de A7 cu un drum expres

,,Va trebui să luăm în calcul un drum nou, expres, până la Rădăuți, ca să fluidizăm traficul", a spus Gheorghe Flutur.

https://www.obiectivdesuceava.ro/stiri-din-suceava/flutur-anunta-intentia-de-a-lega-radautiul-de-a7-cu-un-drum-expres/

DarkFranck

Să umplem Suceava de DX-uri și autostrăzi!  :) Dacă se face, Rădăuțiul va fi unul dintre orașele cu cea mai bună infrastructură rutieră din Ro. Bine, dacă CJ își asumă să plătească SPF, SF + PT, pe model Oradea/Bihor, cred că un orizont 2030 nu ar fi chiar nerealist.
Fluctuat Nec Mergitur

VictorC

Eu nu știu cât de mult ar fi nevoie neaparat de un drum expres pentru a prelua acel trafic din A7 spre și dinspre Rădăuți, dar pe de altă parte ori faci centură la Milișăuți-Bădeuți pentru fluidizare, ori faci direct drumul expres, cam tot aia e la cât se întind acolo localitățile :) Și totuși 10 km cam cât ar fi un DX până în centura Rădăuțiului nu cred că sunt un capăt de țară...

DarkFranck

Foarte bună observație, VictorC. Că practic ești în localitate aproape permanent de la bifurcația DN2/DN2H până la Rădăuți, prin Slobozia/Milișăuți/Bădeuți. DX sau centură ar avea aproape aceeași lungime și nu ar fi un proiect foarte scump, doar 3 structuri mai importante (poduri peste Suceava și Sucevița și pasaj CF).
Fluctuat Nec Mergitur

danpandrea

Mă ofer eu să-i fac economii la buget domnului Flutur. Aici ar fi 8.3 kilometri între centura Rădăuți și drumul expres. Și mai fac și economie la bugetul MT, că mă simt în formă și râd când văd cocoașa aia de la Bălcăuți.