News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

TibiV

+1

Excelenta retrospectiva / sinteza! Chiar mai buna ca un time-lapse...
Vreo doi ani in 45 de minute.
Sa nu uitam de unde si cand "am plecat" cu A7 Bacau....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

You're in Steelers Country

Hercule

Multumesc si eu pentru filmare! Impecabila lucrare.

PS. Intre 25:33 - 25:39 un mandru razes circula pe banda de urgenta.
Deșteaptă-te române!

KnX

#6663
Mulțumim, Radu pentru compilație și retrospectiva din introducere!
Reflectă destul de bine efortul intens depus de către cei de la UMB (și de voi, cei care ați monitorizat lucrările) pentru a termina atât de repede acest proiect.
Se vede deja ce mult înseamnă pentru orașul Bacău "scoaterea" traficului de tranzit din oraș.
Pe brațul estic am numărat cel puțin 700 de participanți la trafic în timpul necesar dronei pentru a-l parcurge!
Un alt moment plăcut pe care l-ai surprins, au fost berzele de pe podul peste Bistrița, de la final.

La finele lunii iulie am trecut și eu de două ori pe acel braț în drum spre Litoral, apoi spre casă și mi-a luat aproximativ 10 minute să-l parcurg.
Abia așteptăm să vedem utilajele în teren pentru restul din.. A7!

Xenos

Cand se scoate la licitatie Ploiesti - Buzau? (ma rog, cu aproximarile de rigoare)

Kimi


danpandrea

^^S-a scos la licitație pe 1 iunie. Termen inițial de depunere a ofertelor a fost prelungit până pe 24 august.

alecu26

Eu as merge inca pe o amanare. Cel putin o saptamana.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dr4qul4

cei care aleg traseele de autostrazi din Ro ar trebui scosi la pensie si trasa apa dupa ei.
Este incredibil cum isi bat joc doar ca sa ocoleasca totul si sa mentina curbele de nivel. Iesiti odata la pensie ca va tremura mana pe creion.
In toata lumea, drumurile noi scurteaza distantele existente. Numai la noi facem ocoluri inutile, care duc la costuri mai mari de intretinere si consum crescut de carburant + timp irosit aiurea. Si ma refer strict la mega metropola Barcauti.
Ocolul de la Suceava este justificat. Celalalt nu are nici o logica.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

voicul

A aparut DNVO2T pe Maps la Bacau si chiar se si ruteaza pe ea.

nicolaem

^^^
dar de buzau focsani nu se aude nimic? stiu ca promisiunea era ca vara asta va fi scos la licitatie. dar nu mai am rabdare...
(zic eu de dincoace de munti)

Quest

#6671
^ -4
@alecu26 ce dificultati in ofertare ptr A7 PL-BZ pot exista la un traseu eminamente de cimpie si la care exista deja PT ?
Common sense will get you far !

pasadia


razvan96

^ Nu neaparat ca e prost. Doar ca e un PTE, adica e la nivel de detaliu. Au mai explicat si @vancouver si @alecu26. Firma are la dispozitie documentatia completa, ceea ce e o prostie. Ca sa fie siguri ca nu o sa vina statul mai tarziu cu plansa 23141 de la pagina 57 a volumului 2 sa le arate ca acolo s-a cerut altceva, ei trebuie sa fie siguri ca au ofertat EXACT conform acelei documentatii. E mult mai usor sa fii descalificat, asa ca trebuie o atentie si mai mare pe o documentatie mult mai stufoasa ca de obicei. Deci mai mult timp.

mike_us

Pentru Ploiești Buzău au început deja exproprierile? Îmi cer scuze daca s-a mai discutat dar nu am găsit in ultimele câteva pagini.