Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 10 Guests are viewing this topic.

hvm

@Ionut,
Lumea e cuioasa si plina de sperante. Se gandeste ca daca a castigat UMB o sa fie gata in jumatate din termen. Nu toata lumea e manager sa gandeasca la nivel macro si pe termen lung. Ca dupa ce termina o lucrare e nevoie de alte lucrari, si ca nu e asa de simplu sa pregatesti niste oameni, si apoi sa ii dai afara....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

voicul


RobertH

Pai inca nu e calibrat nimic. De azi o sa lucrez la asta, am sa anunt cand e gata.

cosminnus

@RobertH, daca ai nevoie de ajutor, pot sa ma bag si eu. Eu am modificat/adaugat cele doua noduri de pe Lotul 2.

PS. Nu am acces la mesaje private asa ca am scris aici.

miahi


stangabriel

Multumim tuturor pentru munca depusa.

alexV

Multumim RobertH pentru efortul depus cu actualizarea hartii interactive. Cumulat par a fi cateva zile intregi de munca voluntara.

Trimiteti o bere sau o donatie voluntarilor cand mai aveti cerinte de update instant  :cheers:

alecu26

1.UMB nu cred ca va licita sinucigas. Plus ca la UMB, Nadasel, Galati, A0, CRAPI 4 vor fi in plin exact la anul cand e in plin si aceste loturi. Ce vreau sa spun e ca posibil UMB sa fie interesat poate de urmatorul lot licitat, si/sau sa liciteze foarte foarte sus.
2.La licitatie vor participa multe multe firme. Riscurile pe FIDIC Rosu sunt minimale. Asa ca firmele cu tolba cat de cat plina, greu vor castiga de pe locurile 6....7.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

tom_sawyer

Deci licitațiile vor dura. Nici vorbă să se termine până la sfârșitul anului ca sa înceapă în primăvară lucrul.

naivu

Eu cred ca UMB nu se va baga (cel putin nu serios) pe licitatiile de pe Ploiesti-Buzau-Focsani, dar va lupta pt loturile de langa casa: Focsani-Bacau si Bacau-Pascani. Ar prinde bine daca UMB va prinde toate loturile de pe Focsani-Bacau, pt ca e f posibil ca Beneficiarul sa ceara modificari ulterioare si ar prinde bine cineva cu care sa se poata intelege (ma gandesc la cocoasa Focsani, nodurile varza de la Tisita si Adjud, zona Racaciuni unde va trebui luat in calcul viitorul nod cu A13).

danvoicu

Scuze insa am remarcat lipsa si am intrebat fara alte intentii.

RobertH

Aveti autostrada pana la Mizil pe harta  :)

alecu26

Care e termenul contractual la centura Bacau? Care e termenul contractual la Crapi 2? UMB le cam termina la timp si cam atat. Pentru mine e un semn ca dezvoltarea companiei nu tine pasul cu numarul de contracte castigate. De obicei in firmele astea, inima firmei e cam aceasi. Si aia nu o poti scala usor si rapid. Oricand un nou PM promovat de jos, sau sef de santier sau alte pozitii cheie, poate sa nu fie asa de bun pe cat se crede.

Totusi din cifrele pe anul trecut, UMB are o marja de profit foarte mare, asa ca daca chiar e suprasaturata firma si nu mai poate face intern, poate oricand subcontracta la preturi bune sa faca treaba subantreprenorii, si si sa ramana cu profit.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

voicul

Contractul pentru intreg traseul Centurii Bacau, de 30,70km, a fost semnat cu asocierea Spedition - UMB SRL - Tehnostrade SRL in luna august 2018

Durata contractului cuprinde 6 luni perioada de proiectare, 30 luni perioada de execuție a lucrarilor și o perioadă de garanție de 84 de luni.
https://www.cotidianul.ro/umbrarescu-pune-primii-kilometri-de-autostrada-in-moldova/


Lotul 1: Robanesti - Branet, lungime: 18,50km, constructor: Asocierea SA&PE Construct SRL - Spedition UMB SRL - Tehnostrade SRL - Consitrans SRL, contract semnat in decembrie 2018, cost: 661.452.009,54 lei fara TVA, termen de proiectare: 12 luni, termen de executie: 24 luni
Lotul 2: Branet - Slatina, lungime: 21,35km, constructor: Asocierea SA&PE Construct SRL - Spedition UMB SRL - Tehnostrade SRL - Consitrans SRL, contract semnat in decembrie 2018, cost: 792.189.981,56 lei fara TVA, termen de proiectare: 12 luni, termen de executie: 24 luni

dr4qul4

@alecu26, initial eu credeam ca UMB nu se va baga la A7. Dar cand vad valorile estimate, imi vine greu sa cred ca nu-i va atrage cascavalul.
Parca nu-i vad singuri. Nu cred ca vor sa faca umpluturi fara sapaturi. Sau sa planteze copaci. Mai degraba ii vad sa lucreze aici doar la pasaje.  Cam pe cand se va termina acesta licitatie vor aduce fabrica de grinzi la A0 nord sau la Dx GL-BR. Din ambele parti este destul de simplu sa transporte grinzi pe A7.
Oare se vor baga intr-o asociere? Cum ar fi cu Erbasu langa Ploiesti si cu Arcada langa Buzau? Sau poate cu alte firme locale? In Prahova sunt destul de multe, dar putine indeplinesc conditiile financiare pt aceste licitatii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,