News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 23 Guests are viewing this topic.

Bacaoanul

Salutare,

Eu nu ma pricep la chestiuni de ordin tehnic.
Nu vi se pare ( cei care ati circulat pe A7 ) ca asfaltul e cu damburi ? Ca e cam denivelat  pentru o autostrada ?

dericku7

Si mie mi s-a parut la fel. Atat pe A7 cat si pe bratul vestic.

VictorC

Am trecut acum câteva zile noaptea pe A7 și nu mi s-a părut nimic ieșit din comun pe partea de planeitate/dâmburi.

Am să trec iar zilele viitoare și am să scot paharul de apă pe bord pentru o verificare mai științifică  :lol:


mirceaeliade

#5704
ceva mai veche dar a ajuns si in presa:

>Au fost finalizate investigațiile geotehnice și studiile de fezabilitate pentru loturile Ploiești – Buzău și Buzău – Focșani

>studiul de fezabilitate pentru tronsonul Ploiești – Buzău (63,25 km) a fost înaintat Companiei de Drumuri pe data de 9 noiembrie 2020, iar cel pentru tronsonul Buzău – Focșani (83,07 km) a fost predat pe data de 7 decembrie

https://www.economica.net/autostrada-moldovei-ploiesti-buzau-focsani-finalizare-investigatii-geotehnice-studiu-de-fezabilitate_194496.html

Allex

#5705
Cred ca limitarea de viteza pe A7 poate sa dispara, eventual limitata viteza punctual, acolo unde se va mai lucra din interiorul autostrazii (ex. acoperire taluzuri cu pamant vegetal). Nu are rost sa se tina limitare pe 16 km de autostrada daca mai avea regim de santier pe 500-1000m.



Din ce am vazut din mers la nodul Bacau Est au terminat podetul refacut si terasamentul pare la cota, ar mai trebui BS+asfalt+elementele de siguranta si marcaje. Asta pe breteaua estica, la cea vestica lipseste stratul de uzura.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Bacaoanul

Pe ultimul segment al centurii, cel care da din  DN2-DN15 nu pare a se mai lucra.
Aveti info, s-a bagat in conservare santierul pe perioada iernii ?

Allex

Teoretic trebuiau sa revina azi in cazul in care vremea ar fi permis. Se pare ca nu a permis.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

mabus

#5708
Salutare all.Azi e prima mea zi aici,am ajuns din intamplare  si imi place ce am gasit  :D .

Ma intereseaza si pe mine sectorul Ploiesti-Buzau(o sa treaca autostrada pe o bucatica de teren detinuta de mine).Am inteles ca primul tronson   o sa fie  Ploiesti-Buzau.
Exista ceva planse pentru aceasta parte? Daca da,va rog sa imi dati si mie nr. paginii unde le pot gasii.Citesc pe forum dar de la ultima pagina spre inceput .
Multumesc anticipat.

rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

dr4qul4

sau arunca un ochi aici (bifeaza proiecte propuse)
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

stedabc

Miercurea asta se montau indicatoarele pe DN15 cu privire la intrarea pe centura Bacăului.

Bacaoanul

Indicatoarele poate....
Dar nu e asfaltat podul peste cananl, nu e inceput giratoriul...

Mai au de lucru...
Nu stiu daca termina in mai 2021

Bachus01

Termina fara probleme in 1-2 luni din momentul in care revin pe santier . Momentan liniste si pace . Nu am vazut nicio miscare . Nu ajuta deloc nici vremea , cel mai probabil o sa ii vedem la inceputul lui martie sau cand termperaturile permit

RobertH

La bretele de la Holt mai au de lucru?