News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

Allex

@vancouver legat de nodul cu DN2F(Bacau Est): acolo la breteaua de urcare spre Bucuresti/coborare dinspre Suceava lipseste uzura iar cealalta bretea (coborare dinspre Bucuresti/urcare spre Suceava - cea de pe sensul din filmare) acolo a fost scos terasamentul, spart un podet si refacut si scazuta inaltimea de la sol (cota?).  Iesisera prea sus cu terasamentul si au facut localnicii scandal. Nu mai aveau mult de lucru nici acolo, dar nu prea ii ajuta vremea deocamdata. Cred ca o saptamana cu timp uscat e suficient sa dea nodul gata.

Legat de traficul de pe centura de vest... avand in vedere ca la sud de Bacau avem Jumbo + Metro, Dedeman, Auchan + Leroy Merlin unul langa altul si plus proximitatea sarbatorilor plus duminica, traficul acolo se cam blocheaza intre aceste magazine. Sunt si foarte multi care vin din orase apropiate (Piatra Neamt, Onesti) pentru magazinul cu jucarii si binenteles ca se folosesc de bratul vestic. Chiar si eu m-am mirat de traficul de ieri. Cred ca a fost cel mai intens trafic pe care l-am vazut de la deschidere pe acest segment. Si face fata cu brio la o banda pe sens.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

mirceaeliade

Pe Google Maps a aparut marcajul verde A7

MihaiD

Se asfaltează DN2F peste autostradă, la amiază erau cam pe la jumătatea sensului spre Vaslui. Cred că termină tot azi. La bretele nu se lucra, poate am prins eu o pauză, terasamentul refăcut pare finalizat.


alexa_adrian2001

Din ce vad de cateva zile nu mai au progres la pod. Nu le vin tabla? Sau oare care e problema?

horatiu.cosma

Cred că e finalizat tablierul, urmează predalele.


DanielG

Ma uit la filmarea lui Raducu 03/12/2020.
Oare cat costa 1/ 2 road sweepers ( Scuze: masini de spalat strada. Inainte sa sara unii iar pe mine)
Pacat de asfaltul ala nou, plin de noroi.
O simpla observatie. Nu critic.

rota

Au deschis circulatia pe pod, dar mai au la panouri fono:

Poarta Moldovei  :lol:

Powered by API/PUM imgur uploader
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

mirceaeliade

Pe harta CESTRIN au aparut urmatoarele comentarii:

Plo-Bz:
>INVESTIGATIILE GEOTEHNICE AU FOST REALIZATE IN PROPORTIE DE 100%.
>IN CURS DE ELABORARE TESTELE DE LABORATOR.
>INVESTIGATIILE ARHEOOLOGICE AU FOST REALIZATE IN PROPORTIE DE 100%.
>A FOST INAINTAT STUDIUL DE FEZABILITATE IN DATA DE 09.11.2020. AU FOST EMISE OBSERVATII.

Bz-Foc:
>INVESTIGATIILE GEOTEHNICE AU FOST REALIZATE IN PROPORTIE DE 100%. IN CURS DE ELABORARE TESTELE DE LABORATOR.
>A FOST INAINTAT STUDIUL DE FEZABILITATE IN DATA 07.12.2020. IN ANALIZA.

Foc-Bc:
>AU INCEPUT INVESTIGATIILE ARHEOLOGICE.
>AU INCEPUT STUDIILE GEOTEHNICE-PROCENTUL DE REALIZARE ESTE DE 23%.

Bc-Pascani:
>SE EFECTUEAZA INVESTIGATII GEOTEHNICE - PROCENT DE REALIZARE 95%.
>SE EFECTUEAZA INVESTIGATII ARHEOLOGICE.
>S-AU OBTINUT TOATE CELE 3 CERTFICATE DE URBANISM.
>IN PREZENT SUNT IN CURS DE OBTINERE AVIZELE.

hefaistos

Deci, pe românește, putem spera ca Pl-Bz și Bz Fcs vor fi scoase la licitație în prima parte a lui 2021. Nu spun atribuite in 2021 pentru ca... Romania și CNAIR.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Bachus01

Pana la urma asteapta PT pentru Plo-Bz sau se va lansa licitația iar PT ulterior?

hefaistos

Eu sper sa fie FIDIC galben - proiectare si executie la pachet ca altfel vine 20-30-ul peste noi si nu e gata.

La 12 luni proiectare si 36 luni executia am putea spera ca undeva in 2026-2027 sa putem circula pe ea.

De ce 6 ani? Pai:
Mai mult de un an atribuirea si semnarea contractului. (optimist, daca nu sunt contestatii foarte lungi).
"pauza tehnologica" intre finalizarea proiectarii si ordinul de incepere a lucrarilor.
Intarzieri pentu relocari, exproprieri si alte diverse. 

Mi-as dori ca viata si CNAIR sa-mi demonstreze cu tarie ca n-am avut dreptate si am fost foarte pesimist.
Sa nu uitam ca este vorba de aproximativ 120 km, ce vor fi licitati pe 5-6 loturi distincte (3 pe Pl-Bz si probabil 2 sau 3 pe Bz-Fcs) 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Bachus01

Din moment ce contractul a fost cu PT inclus nu cred ca se poate scoate la licitatie fidic galben . PT este treaba proiectantului . O solutie ar fii sa livreze PT pe bucati/tronsoane etapizat . Gen prima oara 2 loturi , si tot asa . Ma gandesc ca toate impreuna va intarzia putin

hefaistos

Pardon, scuzati, mi-a scapat ca e SF+PT, am vazut ca au predat SF-ul si am crezut ca acum urmeaza sa se pregateasca documentatia pentru FIDIC galben.
Atunci, daca se merge pe varianta lui vancouver , licitatia in baza datelor din SF, e posibil sa castigam un an, deci deschidere 2025-2026.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.