News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 11 Guests are viewing this topic.

vancouver

A fost o greseala fin punct de vedere tehnic. Ori nu tăiau, ori nu permiteau trecerea mașinilor pe acolo. Acum știu și ei, și noi, și CNAIR și speram sa nu se mai repete prea curând aceasta greșeală.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

paullie

Dai o bere daca peste 4 ani cu 3-5 zile inainte de alegeri vor repteta fix aceeasi greseala?

hefaistos

Ar trebui sa incetam polemica. A fost o greseala, oamenii mai gresesc, din fericire nu au fost accidente grave. In cateva zile se va indrepta. Pagubele materiale probabil ca vor fi platite.
Numai cin e nu munceste nu greseste. Pur si simplu cineva a crezut ca temporar va rezista rostul acoperit cu asfalt si s-a inselat.
Nu a alunecat terenul sub/peste autostrada (vezi Aciliu), nu s-a surpat vreo lucrare de arta.
Felicitari UMB pentru ca ai terminat o lucrare cu aprope un an inainte de termenul contractual. La mai multe!   
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

danutzu_1069

Asfaltul de pe rost ar fi rezistat mult si bine daca s-ar fi pus o placa metalica de grosime rezonabila, pe beton (care sa acopere rostul) si apoi așternut asfaltul...

cristi5

Da, exact de placa metalica am zis si eu mai sus, chiar nu inteleg de ce nu au protejat asa.

alexandra_andra

Eu cred ca nu au dorit sa adopte o soluție intermediară. Pur si simplu au deschis că trebuia, stiind ca de a doua zi vor purcede la rexolvarea rosturilor definitiv.

naivu

... numai că n-a mers și s-a pățit nepățita ☺! Bine că nu a fost mai rău!

dragos_on


... poate cel care a filmat nu e pe acest forum...

voicul

Pentru multi vad ca 90 ala e asa ... de forma/la misto!
Si dupa ... se mira.

Allex

Si 130 km/h e putin pentru unii. Si nu numai aici.

Asa cum se prezinta podul peste Bistrita la finalul clipului, asa ar fi trebuit deschis. Asa a si fost gandit. Mai putin trecerea de la o cale la alta care pare, si se simte si de la sol, putin ciudata. In rest... toate devierile de pe o cale pe alta sau de pe o banda pe alta imi par foarte din scurt, chiar si pentru 90km/h. Speram sa fie totul ok si sa rezolve repede lucrarile de pe carosabil.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Clinlin

#5636
Sunt pe aici, dar am filmat, am montat rapid si dat upload, apoi am tras tare sa ma intorc la timp in Bucuresti ca sa votez. Acum am reusit si eu sa deschid laptopul. Multumesc pentru share!  :cheers:

Referitor la iesirea de pe podul peste Bistrita, daca nu fac semnalizare in stilul A1 la Sibiu, va fi complicat din doua motive:
- intrarea cu viteza de pe pod in curba
- tendinta de a "taia" curba a celor ce vin de pe contrasens; mi s-a intamplat cu un camion si a fost destul de emotionant pentru ca nu ai unde sa te mai retragi pe acostament, intri direct in glisiera  :-[

Altfel, ambele curbe din capatul segmentului de autostrada se pot parcurge cu 100km/h in conditii de siguranta.

voicul

S-au miscat excelent Maps cu A7 - deja ruteaza pe ea.





Powered by API/PUM imgur uploader

Allex

Am mers azi, din nou pe A7 dus-intors. De data asta pe timp de noapte. Marcajele de pe asfalt se vad bine, chiar si cele facute inainte de inaugurare, cele doar cu vopsea aplicata. Catadipotrii lipsesc de la pasajul peste DC86 spre Radomiresti/Holt pana la nodul Bacau Nord. Din pacate trecerea de la doua benzi la una de la nodul Bacau Nord este foarte din scurt si lipsesc sagetile de deviere... ar fi o zona periculoasa. La Bacau Sud pe cele doua poduri si intre ele se circula pe o singura cale, asa cum ar fi trebuit de la inceput.

Cu toate astea in oras deja se simte efectul A7, mai ales dimineata si mai ales in zona de sud a orasului (cartierele Narcisa - URA)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Sagitarius

In rest ,s-a mai continuat cu parapetele in zonele mai periculoase ?