News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

^^
Pai sunt late cat tot sensul, dar se poate face și pe sectoare, cat sa nu trebuiască să închidă tot sensul.

carutasul

m-am exprimat neclar: în sensul că mă gândeam că sunt "dintr-o bucată" deci trebuie oprită circulația ca să le montezi.  Evident că se montează pe tot sensul, că doar n-o să lași goluri :)

vancouver

Sunt niste "placinte" cam de 1 metru lungime. Deci se poate face separat fiecare banda.

Bravo, cu 3 echipe concomitent la toate cele 3 rosturi din acea zona. Asa e bine, sa termine cat mai repede. Aparent erau inca la spart, deci mai trebuie cam 2-3 zile sa termine. Nu mi-am putut da seama daca pe bande de urgenta, pe unde se circula, erau deja montate aparatele de rost. Aparent da.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

pasa_andrei

Daca v-ati uitat pe topicul A10, le-ati vazut acolo in filmarile lui Alin in multe videoclipuri din luna noiembrie. Sper ca a inchis gura presei care a aruncat cu rahat inUMB.

pasadia

Nu a aruncat nimeni cu nimic in UMB (cel puțin aici pe forum). Ținta a fost tot timpul PNL si Johannis, dornici de inaugurare deși nu era cazul.

Dar daca vrei, arunc eu in UMB - nu o sa înțeleg de ce au ținut ei sa taie asfaltul - daca tot avea programat ca in 4-5 decembrie sa lucreze la montaj, puteau tăia asfaltul in 4 dimineața, când circulația era deja închisa. Așa, tăind asfaltul pe 30 sau pe 1, înainte de inaugurare, si-au creat singuri problema de imagine.

Allex

In filmarea lui dericku7 de pe pagina anterioara la 4:28 se pot observa cele 3 cadavre de animale intinse ca pateul pe asfalt.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

pentium10

A7 e pe Google Maps. Dupa cum unii stiu, va dura 1-2 zile pana se regleaza traseul. Apoi chiar poate dura 1-2 saptamani sa ruteze pe ea.  Si alte 2-3 saptamani sa fie si live traffic pe ele.
Momentan e bucurator ca a aparut destul de rapid.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

dericku7

La 12:45 este si un caine care trece prin fata.

mirceaeliade

Inca nu e "unnamed road" si nu e marcata ca autostrada, dar acum 12h nici nu era listata ca existenta.

survola

De reținut din filmarea foarte bună a lui @dericku7: 16 km de drum cu lucrări.


Powered by API/PUM imgur uploader


Lvs_tm

Quote from: panzer on December 04, 2020, 05:00:05 PM
Foarte posibil. Ma gandeam la ele ca la solutie de avarie. Se toarna in cateva ore.

Cred ca te referi la Viajoint.

Allex

Calea neterminata a podului peste raul Bistrita a fost inchisa si traficul deviat pe calea vestica. Asa cum ar fi trebuit de la bun inceput.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dr4qul4

@Pasadia, o sa speculez eu. UMB a crezut ca va termina rosturile alea pana ieri. Sau maxim azi. Doar ca au primit un telefon si li s-a zis ca presedintele va veni cu 3 zile mai devreme... Nu stiu la cate inaugurari de autostrazi a fost prezent presedintele, asa ca a trebuit sa faca tot posibilul sa fie circulatia deschisa pana pe 2.
Logic era ca pe 1 Presedintele sa mearga la Alba Iulia si sa deschida A10 ca era in zona. Dar nu avea ce sa deschida.
3 zile nu par multe, dar sunt de ajuns pentru montarea unor rosturi.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

cris_ct

@dr4qul4 a scris @vancouver acum 2 zile:

Quote from: vancouver on December 03, 2020, 08:44:21 PM
Faza cu rosturile de dilatare asfaltate si date in trafic a fost varianta propusa si asumata de Umbrarescu. Nu a fost nici o presiune politica sa deschida asa, sa nu faca half-profile, etc. Singura presiune politica a fost sa se deschida cat mai repede.

Cu siguranta acum ii pare rau lui Umbrarescu. Putea sa faca precum Pizza, sa cheme ajutoare, adica o firma / echipa in plus care sa se ocupe de aparatele de acoperit rosturi si poate erau complet gata acum.

Greseala tehnica consta in faptul ca acel rost care a crapat cel mai rau era gata de vreo 2-3 sapt. (adica asfaltul asternut), cand afara erau cu 10 grade mai mult decat acum. Si podul din cauza frigului a lucrat. A doua greseala ca au taiat deja asfaltul , deci legatura cu restul asfaltului = zero.

Stiu ca e usor si la indemana sa dam vina pentru orice pe presiunea politica, in final si in fundal ea evident ca a existat, dar nu la modul ca Umbraresca dorea deschidere pe 1/2 si politicul a fortat 2/2. Ca dovada las si aceasta postare de pe "dezbate / construim romania" a lui spooky din 26.11.2020:

QuoteDa, unde ar trebui să fie rosturi de dilatație se va turna asfalt, urmând ca apoi să le finalizeze complet, în 2-3 săptămâni, cu restricții de rigoare.

Mai au de finalizat gardurile de protecție.

Se va circula cu 90 kmh.

CNAIR și-a asumat întreținerea și costurile aferente pe timp de iarnă până la recepția finală.

link: https://dezbate.construim-romania.ro/t/a7-ploiesti-buzau-focsani-bacau-pascani-suceava-siret/71/56

Se vede ca este o postare originala, nemodificata, daca s-ar fi modificat ceva de catre spooky sau de catre un admin, aparea sus in dreptul datei postarii un creion si un numar, numarul de editari ale mesajului. Se vede de ex. la un mesaj ceva mai sus, al lui knx.

dr4qul4

Nu a fost nici o greseala ca au taiat asfaltul. Au taiat asfaltul pentru a instala rosturile (partea metalica), dar nu au mai avut timp si au deschis circulatia asa.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist