News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Este o diferenta mare intre A7 si A10. Daca pe A10 partea deschisa arata mult mai bine si restul este ramas mult in urma, pe A7 mai aveau nevoie de 1 saptamana ca sa termine (fara sectorul nordic). S-au grabit si lotul nu este sigur. NU poti deschide fara rosturi de dilatatie. Un sant (pt ca asta este dupa ce asfaltul crapa) pe un DN implica o restrictie de 50 sau chiar mai putin. Aici avem viteze duble. Plus ceva polei ca doar este pod. Daca scapam doar cu niste roti sparte, ne vom putea considera norocosi.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Feri

Ar fi bine ca UMB sa se mobilizeze in continuare la maxim pentru finalizarea reala. Si cu cat remediaza/termina mai repede cu atat mai mica probabilitatea de accidente.

Oricum sa speram ca 2020 este anul de cotitura pentru infrastructura romaneasca. Totusi vom avea de acum inainte autostrazi in toate cele 3 tari romanesti. Ramane de vazut cand aceatea vor fi si conectate :D

panda_no 5

#5582
Cand aud de comentarii de genul

"ce se intampla daca treci cu 130 km/h peste rostul inexistent?"
"1 - 0  scorul Pizza - UMB "
ma ia durerea de cap.

Pe bune?
Pe sectorul deschis sunt restrictii majore de viteza, de unde atata 130 km/h?
Tot sectorul iti sugereaza, daca ai 3 neuroni functionali in cap, ca este un sector in santier, un sector in care trebuie sa casti ochii cat cepele.
Pe autostrazile aflate in exploatare eu personal iau piciorul de pe acceleratie in zona nodurilor si a benzinariilor din cauza berbecilor care habar nu au de benzi de accelerare-decelerare.
1-0 pentru Piza????
Daca UMB termina santierul cu ani intarziere, dar era "brici" poate ca scorul era 1-1????

Va invit pe Centura Bucuresti tronsonul asa zis modernizat, noaptea , daca ploua e si mai si.
Semnalizare rutiera????
Parapeti?
Drum ca in palma? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Va invit pe bretelele dintre A1 si CB . E dezastru!
Cum arata sectorul Bucuresti-Fundulea? Iti sareau saibele

Este doar un drum deschis circulatiei , drum in santier, atat. Dat in circulatie cu 12 luni mai devreme.
Ca nu trebuia deschis acum si se putea astepta pina la sfarsitul lunii? Total de acord!
Dar hai sa incetam cu lamentarile dezastru-dezastru-dezastru.
Cred ca ce a scris Ionut deja de citeva ori e foarte clar : circulati cu atentie

PS  Haideti sa ii intrebam si pe locuitorii care au case pe  deja vechea centura.
Matusa mea are casa pe str Tecuciului din Bacau.
Am dormit in casa ei multe nopti. Dupa un timp te obisnuiesti cu regimul de viata japonez, cu 10 treziri pe noapte din cauza trepidatiilor.
Casa este fisurata toata, casa noua care nu are nici 12 ani. Casa retrasa 30 de metri de la partea carosabila.
Zguduita permanent de zecile de mii de camioane din ultimii ani.Camioane care cand dadeau cu rotile in gropile din carosabil produceau minicutremure. Gropi in care multi si-au stricat jentile.

Drumul este momentan doar deschis circulatiei dar este in santier.
Haideti sa circulam cu maxima atentie si sa reevaluam starea sectorului cand va fi gata 100%.

hvm

In plus fata de ce tocmai spus @panda_no 5 (+1) as vrea sa mai adaug doar o intrebare: E cineva dispus sa bage mana in foc ca cei care si-au spart jantele mergeau cu viteza maxima permisa in zona respectiva de 90km/h? Si daca da si s-a intamplat la viteza mica, de ce numai 5? Mult mai multi au trecut pe acolo, nu doar astia 5.

A spus si Ionut, a spus si Ionita acelasi lucru si a rugat sa se circule cu atentie. Ce atata rusine. Cand nu s-a deschis pe partea de sud (fiindca nu erau finalizata documentatie pentru finantare) toata lumea sarea ca arsa ca de ce nu se deschide mai repede, acum ca s-a deschis mai repede si s-au intamplat cateva incidente toata lumea striga rusine, de ce s-a deschis asa repede.

Sper sa nu imi iau ban din cauza asta dar trebuie sa o spun. Au avut si guvernantii un interes sa deschida inainte de alegeri ca sa culeaga putin roadele pentru munca pe care au depus-o anul asta. Sincer sa fiu eu chiar mi-am pierdut increderea in politic si nu cred ca astia sunt mai buni decat cei care au fost inainte, deja vad si la ei derapaje. In momentul acesta nici nu stiu pe cine sa votez, stiu doar pe cine sa nu votez.

Si acum vine un DAR mare urmat de un DACA. Dar daca totusi exista cineva care imi raspunde aici ca la domeniul infrastructura era mai bine inainte si pentru ce au facut anul acesta nu meritau sa deschida acum inainte de alegeri ca sa mercheze un plus de imagine,  i-as ura sa traiasca ca si pana acum cu Autostrazi care nu sunt terminate cu anii (6-7 ani sebes - turda) sau niciodata (Suplacu - Chiribis) sau se reziliaza la 99.99% (pe principiul daca nu imi dai 10 ani garantie eu nu vreau deloc) sau se refac (ca s-a semnat si receptia inainte de deschidere pe repede inainte ceea ce nu s-a intamplat in cele doua cazuri de acum). Din pacate nu pot sa ii urez asta fiindca mi-a mila de mine ca tre sa traiesc si eu in aceleasi conditii sau sa plec din tara. Sincer eu nu vreau ca inainte, vreau ca anul acesta, sau macar jumatate din ce s-a facut anul acesta, ca tot e mai bine decat ce a fost inainte. Chiar ma rog sa nu ajungem iar acolo.

Si hai sa incercam sa terminam cu exagerarile ca facem doar maculatura. M-am saturat de cate ori am trecut prin Roman si Bacau prin centrul orasului si am facut uneori si cate 30-45 de minute de blocaj in trafic pe acolo. Roman are o centura functionala de ceva timp, acum avem si la Bacau si e terminata cu 1 an inainte. Da e inca in santier, multa lume a recomandat sa se circule cu grija. Eu nu pot sa cred ca aia au rulat cu grija in conditii de drum in lucru. O sa le cumpere constructorul niste jante si cauciucuri la cei care si le rup probabil, sau daca au avut asigurare o sa fie pe asigurare. In zona respectiva trebuia sa fie restrictie de 50 si se rezolva mai frumos, cred ca nimeni nu ar fi avut probleme. Dar asta e, toata lumea greseste. Nu cred ca e pe aici nimeni care sa nu fi facut o greseala majora niciodata ca sa arunce cu pietre fara regret.

Mi-e mi-a placut expresia: a iesit noapte la o tura sa vada cum e autostrada cu un BMW si n-avea viteza deloc. As vrea sa stiu cine baga mana in foc ca n-avea.

In final vreau doar sa spun:
- Felicitari UMB pentru treaba bine facuta si ca au reusit ceva ce nu s-a mai reusit in Romania
- felicitari conducerii noi din CNAIR pentru schimbarea la fata care a inceput anul acesta.
-  felicitari executivului ca si-a asumat anumite decizii si ca a aranjat sa plateasca la timp tot ce trebuie in sectorul investitiilor in economie, spre deosebire de anii precedenti cand dura cu lunile sau chiar anii.

Sa o tineti toti tot asa si in anii care vin ca sa intram si noi in normalitate (indiferent cine vine dupa 6 decembrie). Ar fi un vis frumos sa nu conteze cu cine votam si sa fie tot asa si la anu, dar ma tem ca e prea frumos..... Eu inca sunt nehotarat,
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

mirceaeliade

#5584
Pe harta CESTRIN a fost updatat procentul curent de 92% de la 85% cum era listat anterior.

>Referitor la imaginile apărute în spațiul public cu privire la deteriorări ale părții carosabile pe VO Bacău apărute după darea în trafic, CNAIR face următoarele precizări:
>- Deteriorările apărute au fost determinate de o eroare de fabricație a unui rost de la podul de la km 3+150, partea dreaptă.
>- Imediat ce a fost constatată această problemă, Antreprenorul a semnalizat zona respectivă și a executat în regim de urgență lucrările de remediere, astfel încât la această oră se circulă în condiții de siguranță pe toată lungimea VO Bacău
>- Având în vedere că, până la recepția la terminarea lucrărilor, constructorul mai are de realizat astfel de rosturi, circulația pe acest obiectiv se desfășoară cu restricție de viteză de 90 km/h.
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/preciz%C4%83ri-cnair-7

MihaiD


,,sigur era un cocalar cu o epavă de BMW", ,,nu se întâmpla dacă respecta viteza legală", ,,de ce doar cinci?" ,,o fi zis ceva, o fi făcut ceva"  https://streamable.com/lecoug cam așa săreau bucățile de asfalt când trecea câte-un camion, și cu asta închid subiectul, mă minunez doar despre cum ,,știu lucrurile" oameni care nu au fost acolo  :) . Pur și simplu puteau unii să mai aștepte o săptămână cu deschiderea, nu puneau UMB în situația asta, nu merita.

voicul

#5586
Nasol ... prima groapa din Romania in care si-a rupt cineva un cauciuc/janta.  :o
Eram singura tara din lume care nici n-ave gropi si in care nici nu isi rupsese cineva o janta in ele (pentru ca respecta toate regulile posibile).

E neplacut momentul si va trece si el, dar asa cum unii se laudau cu deschiderea pentru 6 asa probabil si altii trebuie sa penalizeze tot, tot pentru 6.

----

Allooo DIGI ... multumim pentru cei 4 km noi de autostrada  :lol:

O bucată de 7 kilometri, între DN11 și DN2, a fost deja dată în exploatare în septembrie, iar o alta de 20 de kilometri, la mijlocul acestei săptămâni.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/mai-multi-soferi-si-au-distrus-masinile-dupa-ce-au-circulat-pe-prima-autostrada-din-moldova-1411873

naivu

Din motive estetice, unele mașini au jenti cu diametru mai mare și balon (partea de anvelopa și cameră pneumatica) mai îngust; arată cool, dar janta e mai expusă la șocuri.
DRDP Iași, probabil și poliția, aveau datoria să știe că nu sunt  executate rosturile pe unul din sensuri (și probabil știau). Puteau da în circulație doar jumătate de pod, ca la AlbaIuliaN, și nu mai era problemă; sau, pe poduri pe sensul fără rosturi înghesuiau toate mașinile pe o bandă + restricție la 50!
Dar ce a fost a fost, e mai bine că l-au dat în circulație, felicitări UMB pt ritm și organizare  :gj:

paulmare

^ S-au grabit pentru sfarsitul anului, inca doua saptamani si lotul era impecabil, organizarea de santier si sculele mutate la urmatoarea lucrare, curat in locul unde a fost santierul sa poata sa creasca vegetatia la primavara, si oamenii in vacanta acasa de sarbatori, sa isi taie porcul de ignat si sa inceapa dupa Sfantul Ion pe CraPi probabil
Si cu deschiderea asta, i-a luat prea din scurt

florin74

UMB factura de 144.332.189,90 lei la centura Bacau.....  :gj:
Cu cele emise si la Crapi( aproximativ 83.5 mil) au depasit 1 mld de lei ....

vancouver

Hai sa inchidem discutia cu rosturile si cu groapa. Problema a existat doar pentru cateva ore, in prima seara dupa deschidere pana urmatoarea zi la prima ora, cand s-a actionat si problema a disparut. Cred ca suntem cu totii de acord ca a fost o greseala, dar pe de alta parte doar cine nu munceste nu greseste.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

horatiu.cosma

Cu ultimele facturi emise pe ROGOP, UMB ajunge la 1,1 miliarde facturate la CNAIR pe CraPi și Bacău în 2020.


vancouver

^
QuotePun pariu ca luni, 8 decembrie 2020, atât constructorul cât și Poliția Rutieră vor solicita ÎNCHIDEREA ACESTUI SECTOR DE DN -AUTOSTRADA!

Si eu pun pariu ca nu o sa fie asa. Pentru ca 8 decembrie nu e luni, ci marti. Sa vedem cine castiga pariul. :lol:
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

dr4qul4

Cum naiba sa fie 1-0 pt pizza? Era 6-0 pt UMB inainte de deschidere, ca italienii incepusera acum 6 ani. UMB este inca in termenul contractual.
Pana si "golul de onoare" marcat de pizza a fost cu ajutorul arbitrilor. Daca CNAIR deschidea Miercuri la A10 nu aveau ce sa deschida. De cate zile avea nevoie UMB sa puna rostul ala? Poate nu era gata ieri, dar maine ar fi fost. Adica tot inainte de alegeri...dar nu mai putea cineva sa mearga la inaugurare
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist