Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 19 Guests are viewing this topic.

dacianova

Eu vin și cu o dată de deschidere: 28 Noiembrie  :D

zuma80

Sunt multe aspecte de care personal nu stiu. Nu stiu daca UMB vrea deschidere, nu stiu cum este vremea. Intr-o luna de zile au demonstrat ca pot face multe, depinde, 100% imposibil este clar.
O sa pun si eu o suma la bataie pentru anul care vine, doar pentru ca oamenii de aici merita mai multe filmari viitoare de pe A7.
Prezentul este o ocazie in care sa vedem si sa cantarim bine situatia actuala. Ne uitam la A10 si filmarile facute de Alin, mai multe, cred, decat restul, venit ditr-un oras pe jumatate din Bacau.
Aici avem prima autostrada din Moldova construita de o companie locala cu mult respect in zona si totusi nu a fost cineva local care sa-si consume energia la fel ca pe A10, mare pacat.
Vremea pe luna asta nu prea ofera optimism, dar om vedea!




Powered by API/PUM imgur uploader
Pentru A6!

anitzei

Eu zic ca Radu (user R@du), chiar a facut eforturi: a filmat pe soare, ploaie, ziua, noaptea, etc..
Omul a consumat timp si energie pentru acest subiect.

tonică

ceva local referindu-te probabil la vreo publicație locala precum "Unirea", din Alba, căci altfel local ne-a fost R@du, cu filmări impecabile și îndeajuns de dese cât sa ne bucure ochii și așteptările.

horatiu.cosma

^^
Tot ce se întâmplă aici e voluntar, fiecare poză, filmare, informație vine din dorința de implicare dezinteresată și fără vreo remunerație, pentru a pune umărul la dezvoltarea infrastructurii din RO, atât cât se poate. Nu cred că e cazul să certăm pe x sau pe y pentru cât se implică voluntar. AlinC o face pe A10 în mod extraordinar ca parte din jobul din care își câștigă pâinea și atunci cumva e normal ca frecvența și calitatea materialelor să fie peste ce oferă un voluntar care se poate implica câteva ore pe lună. Dar asta nu înseamnă că plus valoarea adusă de x e mai mică sau mai mare decât cea adusă de y. E o plus valoare și trebuie să o apreciem, atâta câtă este. Să nu uităm că acu 3-4 ani ne bucuram că mai vedem câte o filmare la 2 luni de pe șantiere.

MihaiD

^ Modul în care R@du și AlexAllex au asigurat reflectarea progresului pe acest șantier a fost și e remarcabil. Cu referire la șantier, dacă am ajuns să se facă pariuri pe deschiderea cu un an jumate mai devreme, înseamnă că toți am câștigat aici, în calitate de contribuabili. S-au aliniat astrele, s-au trecut cu vederea lucruri, a fost ambiție peste măsură a unui om / unor oameni, rezultatul e meritul exclusiv al celor care și-au propus să forțeze limitele și mi-ar părea rău să fie confiscat politic. Felicitări UMB, pentru că ne-a oferit dilemele astea legate de deschidere, cu mult înainte de termenul contractual, și sănătate multă lui Umbrărescu!

Bachus01

Au inceput sa lucreze la giratoriile de la nodul cu DN2F

vasile.silion

^^^^ ... La atâtea pariuri făcute, recomand constituirea la nivelul API a unei comisii de omologare a rezultatelor, că presimt că vor fi discuții cu privire la ,,acuratețea" rezultatelor. Comisia va fi singurul for care are atribuții în a interpreta corect normele regulamentului de pariuri, nescrise, dar agreate tacit, astfel încât toată lumea să fie mulțumită.
Cu alte cuvinte, toți cei care au pariat, fie că vor câștiga sau nu, să lase banii în vistieria API... Vor primi în schimb o frumoasă diplomă de participare și felicitările noastre!
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran


silviu321

Facand abstractie de cine e individul, cum ramane cu legislatia muncii?!  Ne apucam si de ceva piramide, ca sclavi avem...??

Allex

Se va prelungi cu o saptamana programul de lucru, avand in vedere ca au fost liberi doua zile de sf. Dumitru vor avea 3 zile extra de munca fata de cat au avut de obicei. In schimb, se lucreaza si seara, in special la terasamente si asfaltari.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

hvm

Eu cred ca mai degraba se recupereaza in perioada sarbatorilor (Craciun + Anul nou)
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

voicul

Pare ca stapanul burghez ii munceste pe micuti pana la epuizare, dar daca treci peste ideea care incearca indirect sa o transmita articolul: soc, senzational, incredibil, doar in Romania, deci daca treci peste asta o sa remarci ca angajatii UMB au salarii bune si mai ales sigure si dispun de niste conditii de munca incredibile (uite ce utilaje moderne, unele chiar si sub 1 an vechime, au).

Deci e posibil sa ii munceasca mai mult acum pentru ca e un target, dar probabil exista o intelegere acolo: remuneratii financiare, zile mai multe libere, dar alta data, etc.

hvm

^
Ce alt constructor da liber pentru toate zilele de sarbatori cu cruce rosie in romania? Voi stiti cate sunt? cel putin 1 pe saptamana (in timpul saptamanii - exclusiv duminica)
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

hefaistos

Codul muncii permite ore/zile suplimentsre, cu recuperare prin timp liber ulterior. Si, sa nu uitam vine iarna, deci probabil ca va fi "timp liber".
In alta ordine de idei, Umbrarescu o fi aflat de pariurile noastre, ceea ce l-a ambitionat si mai mult.

:D :D :D
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.