Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 14 Guests are viewing this topic.


dragos_on

#5146
2 observatii:
- mai sunt de sudat niste subansamble tip V (min. 5.01)
- pe tablier este un generator electric de mare capacitate si inca unul pe trailer (langa macara, min. 4.39) (cred ca se va lucra si la lumina reflectoarelor portabile in lipsa stalpilor de iluminat)

Skynick

E asta cel mai rapid construit pod din Ro la lungimea asta?

JUVENTUS_1

Quote from: hefaistos on October 26, 2020, 11:21:26 AM
Pui pariu? Eu am pus pariu ca se deschide cel putin partial pana in 20 decembrie.

Intru si eu in joc cu 200 de lei si zic ca nu vor mai da nimic in trafic anul asta...nici macar "half-profile".
Asta doar asa, ca sa ambitionez UMB-ul! :lol:
The order of my priorities according to my own interest: 1.A7; 2.A13; 3.DX Bacau - Piatra Neamt; 4.A8; 5.Other.

Bacaoanul

#5149
Imposibil sa se de-a in trafic pana la 31.12.2020 ceva. Am urmarit, fiind din Bacau, anul trecut cat a durat pana au terminat de facto portiunea de 7.5km- inelul de vest.
Practic, la 31.12.2019, era asfaltata in proportie de 99%, am fot pe ea cu bicicleta mai era de lucrat la giratorii. A fost gata in iunie 2020 abia. Deci 4 luni au durat giratoriile, gazonul, semnele de girculatie, etc.
La cum arata portiunea discutata mai sus, eu cred ca un termen realist pentru terminarea lucrarii ar fi vara lui 2021.
La podul de peste canala la Rusi-Ciutea abia au terminat de urcat tablierul.
La celalalt pod peste canal la DN15, la fel.

Este mult de lucrat, pana sa ajunga la giratorii ( pt ca sunt 2 ) la care si la acelea au stat o gramada anul asta - nu stiu de ce a durat atat.

JUVENTUS_1

^
Daca luam in calcul si nodul de la intersectia cu DN2F, in total mai sunt 4 sensuri giratorii de amenajat! 2 pe DN2F, 1 pe DN2 Nord si 1 pe DN15!
E greu ca toate cele 4 giratorii sa fie finalizate in acest an...dar cu UMB totul e posibil!
The order of my priorities according to my own interest: 1.A7; 2.A13; 3.DX Bacau - Piatra Neamt; 4.A8; 5.Other.

pbh

Daca tin bine minte, la inceputul anului UMB a avut probleme cu subcontractorii pentru 2 luni, in special cu cei de la marcaje si semnalizare rutiera, datorita COVID. Mai este mult de lucru dar cine stie, poate anul asta vine primavara in Decembrie si tine pana in februarie:D

Bachus01

Am mai specificat si dimineata dar vad a fost stearsa postarea.

La inceputul filmarii sunt indicatoare GALBENE cu directia stanga , adica pe sensul asfaltat . De aici este destul de clar . Va fii deschidere partiala half profile . Nu monteaza nimeni indicatoare fara sens

yetiman


Indicatorul de care vorbesti este asta:

Nu are nici o legatura cu devierea spre stanga.

Pentru deviere s-ar folosi alt indicator:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Bachus01

indicatorul este pe fundal galben nu alb .

Deci provizoriu

yetiman

 :D mai uita-te odata.
Este pe fond ALB si cu margine reflectorizanta galbena (dar nu am gasit la repezeala o poza cu descriere cu acel model mai recent)

Adica asa:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Bachus01

In fine , eu il vad galben pe filmare . Pana la sfarsitul lui decembrie nu putem stii cine are dreptate

voicul

Curba e la stanga si daca se intra pe 1 fir de A si dacase intra pe 2.
Nu vad de ce ar pune pe galben semnele.

Bachus01

Am trecut astazi pe directia Bacau -Adjud  si m-am intersectat cu foarte multe camioane cu asfalt de la Umb . Sambata trec iar . O sa postez poze cu indicatorul .

yetiman

^Cu zoom pe filmare (secunda 00:10):
(astept sa-mi confirmi sambata  :lol: )
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu