News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

IosuaT

Posibil  sa avem licitație pentru Ploiesti Buzău până  în  luna decembrie  și  pentru  Buzău Focșani luna martie dacă o luam dupa procente.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitesti, A0 Centura Bucuresti,  A7 Ploiesti - Bacau - Pascani, A3 Cluj - Oradea ; Importante. A8 Iasi-Targu Mures, A13 Sibiu - Brasov - Bacau; A3 Ploiesti - Brasov; DX 12 Pitesti - Craiova.

Bachus01

Chiar daca PL-BZ va fii scos la licitatie in decembrie , slabe sanse sa avem contructia demarata pana la sfasitul 2021( minim 12 luni licitatia + eventuale contestatii + AC + exproprieri) .  Cel mai probabil inceputul lucrarilor va fii in prima parte 2022 iar daca castiga Umb , Astaldi , Porr sau Strabag avem sanse sa fie gata cam 50% la sfarsitul lui 2023 .

horatiu.cosma

E greu de crezut că vor lansa licitația fără acord de mediu și fără investiția aprobată în Guvern (indicatorii tehnico-economici), dar vom vedea și în funcție de alegeri cat de mare e presiunea sa lanseze ceva până pe 6 decembrie.

hvm

^^
E la limita. Trebuie sa termine PT, sa fie validata documentatia la ANAP si sa fie publicata documentatia de licitatie. Cam scurt timpul 6 saptamani jumate pentru toate acestea. Dar cine stie. Poate pe la final de ianuarie sa fie.

Mie mi se pare ca a fost un an interesant. Observ ca s-a schimbat ceva in bine. Pana acu nu prea erau mult situatii in care sa spui ca intr-o jumatate de an au existat avansuri de aprox 25% la multe din marile proiecte de A si DX, si sa se fi gasit solutii sa mearga inainte alt sectoare blocate.... Eventual mai aparea o stire ca s-a mai blocat unul.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

hvm

^
As propune un poll de genu:
Considerati ca s-a schimbat ceva in acest an in ce priveste evolutia proiectelor mari de infractructura din perspectiva CNAIR/MT:
1. Da se observa o schimbare in bine prin accelerarea multor proiecte
2. Da, dar nu suficient cat sa se observe
3. Nu , nu sunt in stare sa imbunatateasca nmic
4. Nu, categoric nu, e chiar mai rau.

PS: am postat un mesaj separat pentru a putea muta acest mesaj in thread daca este cazul. Poate pe "Autostrazi in Romania: discutii diverse si proiecte"
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

cove_adrian

E prea din scurt. Trebuie sa se alinieze prea multe "planete" printre care ANANP, ANPM, GOV, MM si chiar MT. De abia avem Memoriu de Prezentare depus la ANPM.
Mai sigur ar fi trim I din 2021 pt lansarea licitatiei la Ploiesti-Buzau. Posibil prin trim II 2021 sa avem semnat contract cu constructor(i). Si poate in apr-mai 2021 chiar OIL. 
Sincer simt o scadere a motoarele pe toate cele 4 tronsoane in proiectare si toate "sufera" la acelasi capitol mai mult sau mai putin : studiile geotehnice. Sunt intarziate, nu se gasesc foreze si proiectantilor (oarecum) le surade aceasta idee.
Pe "surse" peste 2 saptamani e posibil sa avem OIL pe cele 2 tronsoane din DX Pascani-Siret, respectiv Pascani-Suceava si Suceava-Siret. Asta ar insemna ca anul 2020 va fi anul proiectarii integrale a relatiei Ploiesti-Suceava-Siret la profil de A si DX.
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Kravim


horatiu.cosma

Ordin de incepere pentru executie in 6-7 luni, in conditiile in care vorbim despre o potentiala lansare a licitatiei in x luni? cove_adrian, sper ca nu te-ai infectat prin minister/cnair cu termeno-ultra-optimistie  :lol:.

cove_adrian

@horatiu.cosma
Am zis doar daca sunt toate planetele aliniate.  :lol:
Da, asa este. Incerc si eu sa fiu optimist insa nu prea imi iese.
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

horatiu.cosma

Cel mai ultra-optimist scenariu posibil ar arata cam asa: decembrie lansare licitatie, februarie depunere oferte, aprilie anuntare castigator, nu se depun contestatii, mai semnare contract, iunie ordin de incepere. Pana la urma asa ar trebui sa arate normalitatea pe majoritatea proiectelor, dar CNAIR e ani lumina departare de aceasta normalitate si nu se aliniaza planetele asa, din senin, fara niste schimbari fundamentale pe acolo. In primii ani de studentie la camin mai gaseam si eu prin frigider alimente ceva mai vechi (ca sa fiu diplomat) si incercam sa gatesc cu ele din lipsa de altceva. Surpriza din pacate nu se producea, rezultatul tot stricat era.

yetiman

 :D Horatiu, foarte plastica comparatia ta.
Dar, mergand pe aceeasi idee, poate nu toate sunt stricate, unele sunt doar congelate.  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Duta C

@horatiu.cosma...asa-i......dinceva necurat poate iesi ceva curat? ;)

AlexxC

Avand in vedere ca vor fi contracte direct de executie, clarificarile ar trebui sa fie mult mai putine si ofertele tehnice si economice mult simplificate si mai usor de evaluat.Gresesc?

hefaistos

Anunt de licitatie
Clarificari
Termene de depunere oferte
Analize oferte
Contestatii
Semnare contract
Ordin de incepere a lucrarilor
Inceperea propriuzisa.
Asta daca se va merge pa ideea obtinerii avizelor in paralel.

Puneti si voi cap la cap toate astea vi daca va iese ca se pot incepe lucrarile in 2021 sa-mi ziceti si mie cum ati ajuns la asta.
Cat despre finalizare 2024 e un termen optimist. E vorba de 50-60 de km. Apropo se imparte pe tronsoane?

Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.