Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

pelan87

Nu-mi fac griji cu productia grinzilor, la ce furnicar portocaliu am vazut in niste poze postate de un coleg acum cateva saptamani.

Si spunea horatiu.cosma intr-o postare din fotoreportajul lui din ianuarie ca au de gand sa produca 12 grinzi pe zi... chiar si cu 5 pe zi (adica o deschidere de pe un sens) ar fi suficient.

Acum depinde si cum isi fac planificarea, pt ca pe langa cele 300 mai au vreo 100 si ceva pe santierul asta.

horatiu.cosma

#3406
Pe 23 ianuarie cand am fost eu erau produse vreo 10 grinzi si armau la foc automat. Din pozele lui Alex de la cele 3 structuri unde au ridica in ultimele 2 saptamani, deja sunt sus minim 40. E greu de estimat din datele astea exact care e rata de productie, dar oricum, e clar ca au inceput sa tureze motoarele in noul sezon si nu se joaca  :D.

Ionut

Ne miră normalitatea... mai ales cand te chinuie constructori precum Pizzarotti și Aktor...

Stefan01

La ritmul in care lucreaza UMB exista posibilitatea ca lucrarile la hidroizolatia podului peste raul Bistrita sa inceapa inaintea celor de la podul peste raul Mures sau la podurile nodului rutier Sebes.  :lol: Felicitari colegilor pentru stirile aduse !!! Tot respectul pentru cei de la UMB !!!

ovicor

#3409
 Daca la Soimus aveau ceva constrangeri de spatiu, aici vom fi surprinsi, cred si sper, de buna organizare si mobilizare. Cred ca alocarea de forte, umane si utilaje, va creste odata cu montarea de noi grinzi. Respect UMB, de la patron, sefi de santier, sefi de punct de lucru, palmasi!


Io

+1
Da, bun, Sova. A semnat si a facut. Pe el.

Mi-a atras atentia ceva: ce e in stinga liniei de piloni la min 0:25? Par a fi niste armaturi.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

jaston

Videoclipul acesta..mai exact primele secvente..imi da senzatia ca ar fi o fabrica intr un camp deschis

zuma80

Ma mir ca au postat acest videoclip.
Dupa ce "Sova a tacut, culorile galben si albastru au aparut..." :D
@Io, da pare a fi vorba de armaturi, presupun pentru suprabetonare.
Pentru A6!

pelan87

WOOOOW!!! Asta da productie de grinzi! :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop:

Astia sigur sunt UMB-istii? Mai degraba seamana cu un proces de productie din China  :D

Jos palaria! Si ne plangeam de subfinantare, dar iata ca UMB baga grupa mare. Intr-adevar, poate asta e normalitatea, asa cum spunea si Ionut cu ceva postari mai sus, dar e ceva ce cu greu vezi pe un santier de la noi, din pacate...

rota

Trafic intens de parlamentari pe bratul vestic al Centurii Bacaului



Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Bacauanul1971

Lucian Bode, ministrul Transporturilor, a vizitat, joi, șantierul Centurii ocolitoare a Bacăului.
Însoțit de o consistentă delegație a liberalilor băcăuani, ministrul a fost întâmpinat la intersecția dintre DN11 și Centura Bacăului de prefectul Liviu Miroșeanu,
dar și de lideri ai PSD Bacău, între care europarlamentarul Dragoș Benea și deputatul Lucian Șova.

Declarații despre finanțare și termene
"Am dorit să parcurg tot acest amplasament, din dorinţa de a mă asigura că lucrurile sunt aşa cum mi-au fost prezentate.
Aici, la centura Bacăului, lucrările au un stadiu fizic îmbucurător, sunt în grafic şi sunt realizate de un antreprenor serios.

Motiv pentru care am încredere că lucrurile se vor desfăşura aşa cum trebuie, mai ales că suntem cu toate facturile plătite la zi.
Avem banii în buget, astfel încât toate lucrările pe care le va realiza constructorul să fie plătite la timp.

Vă garantez că toate problemele de mediu, nerezolvate de guvernarea anterioară, vor fi în curând istorie.
Ca să realizăm acest lucru, în Guvern, s-a stabilit asigurarea finanţării pentru toate planurile de management privind mediul", a spus Bode.

La rândul său, prefectul Liviu Miroșeanu a ținut să sublinieze faptul că ,,centura ocolitoare a Bacăului este un proiect important pentru guvernul pe care îl reprezint, așa cum a precizat și domnul ministru Lucian Nicolae Bode.
În acest sens, am colaborat și vom colabora în permanență cu constructorul și-l vom sprijini ori de câte ori va fi nevoie, astfel încât această centură să fie gata în timpul cel mai scurt.
La momentul de față, am primit asigurări că, în condițiile unei evoluții favorabile a vremii, până la finalul lunii mai, vom putea circula pe breteaua de vest, cea spre Onești".

Sursa: https://www.desteptarea.ro/ministrul-transporturilor-a-vizitat-santierul-centurii/

GDPR


kitsune

#3418
Fă și tu cum fac eu: taie sonorul și bagă van Buuren la maxim:

All we ever hear from you is blah blah blah
So, all we ever do is go ja ja ja
And we don't even care about what they say cause it's
Ja ja ja ja
Blah blah blah blah


Nimic nou sub soare de la Congresul XIV încoace... vizite de lucru, producție crescută la hectar, 100 de lei în plus la pensie, "Vom face totul..."
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

voicul

Vreo estimare pentru deschidere partea V a centurii.
Era un plan pentru Decembrie si acum in martie.
Sau ramane Mai inainte de alegeri?