News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 14 Guests are viewing this topic.

nokia_6260

De data asta Lilieci e doar un sat :lol:Tata obisnuia sa mearga la pescuit prin zona .Ma bucur ca se face ceva in sfarsit si la Bacau.Chestia asta trebuia inceputa de acum 10 ani, orasul fiind sufocat si la propiu si la figurat de trafic. Sunt sigur ca UMB termina in 2 ani. Le dorim mult succes si vreme buna.

alexa_adrian2001

Interesant au proiectat pe anumite zone. Hai sa ne uitam la minutul 12 si 17 secunde din ultima filmare. Parca intentionat au mutat traseul inspre dreapta: asa au afectat cam 6 7 parcele, cu case cu tot. Care ar putea fi logica?
In momentul cand se proiecteaza o autostrada nu se poate avea in vedere inclusiv ocolirea unor stalpi de inalta tensiune? Ar mai alunga si asta din montonia ce se instaureaza dupa zeci de km de autostrada in linie dreapta(bine, la noi nu e cazul, inca).

Ionut

API pe Facebook

PREMIERĂ NAȚIONALĂ! Vă aducem prima filmare completă din dronă cu Varianta de Ocolire Bacău între DN2 Sud și DN2 Nord, secțiune care include primii 16,27 kilometri de autostradă din Moldova (A7)! Urmăriți cadrele aeriene, cu explicații detaliate, aici: [...]

Constructorul (UMB) are o mobilizare exemplară în teren și, doar într-o lună și jumătate de muncă, a reușit să avanseze vizibil la podul de 1,21 km peste Râul Bistrița (cea mai mare structură de pe lot).

Sunt lucrări și în alte puncte: forare piloți la pasajul peste calea ferată M500 și la cel pe DJ207F la nord de Săucești, iar podul peste Râul Precista și DJ207F începe "să iasă din pământ". Decopertări avem pe tot sectorul filmat, ba chiar zone destul de întinse unde s-au început terasamentele.

Contractul a fost semnat pe 22.12.2018 și are un termen de proiectare și execuție de 3 ani pentru toată centura (16,27 km de autostradă plus 14,54 km de drum național cu o bandă pe sens).

Într-un scenariu ultra-optimist, segmentul DN2 Sud-DN2 Nord (care conține A7) ar putea fi gata la finalul anului 2020, DACĂ se rezolvă la timp birocrația (exproprieri-mamut, relocări utilități, arheologie) și DACĂ antreprenorul general va păstra constant ritmul de lucru exemplar, cum rar s-a văzut pe șantierele din România.

Quest

Felicitari Ionut & AlexAllex ati facut un adevarat tur de forta !

Ma alatur constatarii lui nenea_hartia: "multe obstacole pe acolo si multa apa"

Electron daca esti in domeniu, ne-am gasit in tine omul pe care o sa-l tot intrebam care e stadiul relocarilor de LEA, o puzderie.
Common sense will get you far !

tudor

Stiu ca din tastatura e usor sa zici, dar mie mi se pare ca se putea salva cel putin o casa (cea galbena) daca nu ambele:  cea galbena si cea alba. Costul pare sa fi fost relocarea inca unui stalp LEA care ar fi ramas prea aproape de autostradata)




Cei drept din birou  (si din planul initial) nu parea sa fie nici o casa pe trasau



Allex

Atunci cand a fost facut Studiul de Fezabilitate nu erau cele mai accesibile imaginile din satelit. Plus ca o parte din imobile au fost construite ulterior. Desi se stia demult ca e in plan sa se construiasca centura in zona multi au ignorat acest aspect ca "oricum nu se face" si au ridicat imobile. Asta se intampla atunci cand institutiile statului nu comunica intre ele. Vedeti exemple mai bune pe Craiova - Pitesti.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ovicor

  Sunt electrician sef tura in statiile de 110/20kv, si-am fost 15 ani electrician intretinere si lichidare avarii LEA 110kv. Garantat, @electron este din domeniu, se simte ca vizualizeaza problemele si intrevede solutiile. Bine ai venit, @electron, e clar ca ne urmaresti de ceva timp si acuma te-ai hotarat sa intri in scena, stiind ca vei fi util!

voicul

Salvat 2 case este relativ. Adica sa zicem ca tehnic s-ar fi facut. Stii cum este sa stai cu casa la 5 m de autostrada pe unde se merge cu 130km (si mai mult)? Se vor monta panouri, dar cand stai concret acolo, va fi zgomot.

Problema este bine mentionata de @AlexAllex

alexa_adrian2001

#2558
Mare pacat! Cum Doamne sa stii ca se face o autostrada prin UAT-ul tau si totusi sa lasi oamenii sa isi construiasca pe acolo case? Eu daca as auzi un zvon cum ca 'pe aici' se va construi nu stiu ce drum/autostrada/cale ferata nu mi-as investii banii acolo.

Sa inteleg ca pe Craiova Pitesti e si mai grav?

carutasul

Sunt niște discuții la începutul topicului cu cineva care chiar a pățit-o. Mie mi se pare că cineva ar trebui să răspundă, și nu cineva, mai mulți, pentru că a existat un primar care a dat autorizație, a existat un dezvoltator care a ascuns situația etc...

electron

Va multumesc pentru primire. Am facut cateva poze cu treseu drum legatura cu DN 15 portiunea care nu a fost cuprinsa in filmarea lui Ionut.

In stanga locul unde s-a oprit filmarea. Au decopertat pana la apa. In dreapta, inantea canalului de fuga mai sunt niste stalpi de MT-nu am reusit sa-i prind in poza, ce vor trebui relocati, alimentare baraj si suprataversare canal fuga si albie naturala.
albia naturala a Bistritei in aval de baraj lac Lilieci


canal de fuga CHE Lilieci
..
Podul va trece pana in casa, cam prin dreptul stalpului de lemn.

drum de legatura cu DN 15 dupa canal

aici am mai identificat o LEA 110kV dublu circuit , nu stiu cota drumului, dar nu cred ca vor trebui inlocuiti talpi, cred ca se rezolva cu inlocuire izolatie, cleme si balizaj.

drum de legatura cu DN 15 dupa canal


capat conexiune cu DN 15


capat conexiune cu DN 15

In departare in stanga se vede cladirea baraj.

Powered by API/PUM imgur uploader
Sa inceapa relocarile ...

BALEA STEFAN MARIUS

salut...in primul rand vreau sa felicit UMB-UL

Quest

Foarte frumos gestul tau, bine ai venit, dar rescrie-ti numele de user fara CAPS LOCK...
Common sense will get you far !

TibiV

#2563
@electron,
sper ca acea karma pe care o ai sa te convinga ca eforturile si contributia ta sunt foarte apreciate...
Mai vrem!....

LE
Pozele tale ne fac sa ne amintim de muuuuulti alti stalpi...
Uneori am impresia ca nu facem autostrazi, ci intindem asfalt intre relocarile de LEA...
;)
:lol:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

#2564
Filmarea si pozitia API pe Hotnews a facut peste 26000 vizualizari. :) Vizualizarile pe YouTube au ajuns pe la 37.000 in acest moment. Si Digi24 a preluat pe TV, nu vad insa link pe site. Si pe News.ro avem link, la fel Wall-Street.ro. Probabil multi altii au preluat...