News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 23 Guests are viewing this topic.

Quest

Ionut stim cu totii ca Eurocopter s-a consacrat aici pe PUM prin zboruri cu avionul pe santiere, iar o deplasare Cluj - Bacau doar ptr putini km de santier la Centura BC mi se parea costisitor vs rezultatul obtinut. Acum am inteles, Eurocopter spune ca va zbura in faza asta a santierului cu drona, ceea ce e cu totul altceva.

Eurocopter mersi ptr lamuriri.
Common sense will get you far !

horatiu.cosma

Doamne fereste sa zboare Eurocopter cu drona  :lol:.

Ionut

Nu mergem la Bacau cu drona de la Cluj, ci de la Bucuresti. Si zborurile cu avionul se fac acum tot din bugetul API si trebuie sa se merite, sa vezi ceva pe santier.

vm75

#2478
Cateva poze de azi de pe Centura Bacau. Am intrat dinspre Bucuresti pe centura actuala, pe langa combinatul chimic, apoi am mers pe un drum de pamant din Letea Veche spre Radomiresti, apoi spre Holt, apoi am traversat DN 2F, am mers spre Saucesti si am iesit din nou pe DN 2 la Dumbrava. Se lucra in mai multe puncte, in special la structuri (erau multe foreze la traversarea raului Bistrita si una in Saucesti). Nu am observat daca la nodul cu DN 2F sunt facute forajele. In mare, se observa ca stratul vegetal e indepartat aproape peste tot si, din cate am vazut, exista deja un strat de zgura (banuiesc ca e de la combinatul chimic, dupa culoarea gri)







raresu

Quote from: dr4qul4 on April 14, 2019, 04:26:46 AM
e normal sa se axeze doar pe portiunea care dubleaza DN2. Pana la urma aici e buba mare. Dar e greu cu podul peste Bistrita.

Corect, e aproape un km de viaduct dublu peste zona inundabila in albia veche a Bistritei cat si vreo 150-200 viaduct peste canalul de fuga de la baraj catre Siret. Toata aceasta portiune e comparabila ca lucrarile ce lea avut UMB-ul le nodul de la Soimus. Cred ca au de facut fundatii foarte masive si pile destul de inalte..

voicul

@vm75 +1 pentru poze.

Data viitoare poti sa numeri si cate foreze sunt pe traseu?
Se zice ca ar fi 3 sau 4 la pod si inca vreo alte cateva pe traseu si eu as vrea sa stiu daca totusi inca mai vorbim de un santier din Romania.  :)

ddfab

bun venit colegilor mai "tineri"!
fara sa fie cu suparare, le-as sugera, ca in momentul in care posteaza niste fotografii, sa ne dea si ceva repere, sa ne putem orienta si noi ceilalti, care inca nu cunoastem zona si santierele din acea zona.
ex: pod peste Bistrita, vedere spre Nord sau spre sud, functie de pozitia fotografului,
va multumesc anticipat si...
Spor la treaba!!!

horatiu.cosma

Sunt 4 foreze Zublin si inca una de-a UMB-ului pe santier.

alexV

Prin comparatie, Strabag si Tirena au facut loturile lor de autostrada cu cate o foreza. Si astia sunt constructorii capabili sa termine ceva in timp rezonabil.

voicul

Mersi Horatiu.

Conteaza mult si ce flux de munca ai. UMB incepe la anu DX12 (2 loturi) si are si centura Radauti. De asemenea are 700 (probabil mai nou spre 1000) angajati. Ii pui sa lucreze sau nu ... tot ii platesti. Si atunci trage tare unde si cat se poate.

3 foreze inchiriate nu e ieftin, dar cred ca este mai ieftin decat sa iei doar 1 (inchiriezi mai multe obtii discount).

Deci sectiunea dintre A si drumul ce duce spre DN2 va fi cu 2 benzi?
Daca faceau tot nodul, nu era nevoie decat de 1 banda pentru iesire, dar asa trebuie sa fie 2 bezni acolo ca sa poata intra si fluxul de pe DN2 pe A7.
Aceeasi problema si in N.

paulmare

^au 40 de deschideri la Bistrita, o foreza nu lucreaza singura, la 3 foreze e o singura macara, vremea e secetoasa, debitul cred ca e mic fata de media perioadei, si podul asta pare cea mai "laborioasa" structura a centurii, mie mi se pare foarte ok cum s-a organizat zublin acolo

Allex

A fost scazut debitul/secat lacul Galbeni pentru lucrarile de la pod. Sunt 3 foreze pe partea vestica a raului si una pe partea estica.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

florin74

#2487
^^30 deschideri a 40 de metri fiecare. Plus inca unul cu 7 deschideri peste CF 500, cu 24 metri deschiderea. Asta cred ca e pe drumul de legatura DN2-A7., partea sudica.

horatiu.cosma


TibiV

Pasaj peste Bistrita, nu Pod peste Bistrita...
Nice. ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)