News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Stef

#13725
14 foreze la Turbionul de la Pașcani. Zilele viitoare, când se mai usucă șantierul, finalizăm și dronathonul.






Powered by API/PUM imgur uploader

vancouver

Se pare ca sunt presiuni politice sa se deschida si ceva pe Pl-Bz odata cu lot 1+2+4 Bz-Fcs. Singurul segment suficient de avansat este DN1D - DJ100C. Doar ca la DJ100C nu va fi gata supratraversarea peste autostrada, asa ca va fi un SG provizoriu. Care apoi trebuie daramat si finalizata autostrada in momentul cand va fi gata si restul (adica lotul Coni). Adica va necesita o mica inchidere de trafic de cateva zile. Adica se deschide si iar se inchide...

Pentru lot Coni-Trace inca sunt sperante de finalizare anul asta (tehnic si eu tind sa cred ca se poate). La fel si restul din lot Pizza. Dar in ambele cazuri avem cateva puncte critice si vremea proasta poate sa duca la o amanare pentru primavara. Ambele firme trag insa sa termine anul asta, din 2 motive: penalitati si costuri. Daca mai trebuie platit staf de conducere de santier, tinute utilaje si oameni, mai ales ca iarna se va lucra incet, asta implica costuri. Si ca atare de sus din firme exista presiune sa se termine anul asta, fie si pe 31.12.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

alecu26

Nu am urmărit ultimele filmări. Dar pe DN urile patriei ma tot întâlnesc cu grinzile Retter pt lotul asta din A7. Mai sunt de venit? Dacă la 1 octombrie nu ai toată suprastructura montata greu de tras și sperat pt deschidere pana la final de an.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dumbravaandrei

#13728
^^ si cum putem sa confirmam ca Pizza-Retter si Coni-Trace trag pentru a finaliza anul asta? Ca din filmari nu se prea vede  nici macar activitate la un ritm normal, ce sa mai zicem de efort suplimentar care sa se incadreze la categoria "trag"

26ld

Eu cred ca toti vor sa termine, dar nu toti (sau mai bine zis niciunul cu exceptia UMB) pot sa termine.

Oneinthecrowd

@alecu26 Mai au de adus grinzile pentru pasajul peste Raul Cricovul Sarat (3 deschideri) si la pasajul peste A7 de la nodul Albesti (DN1D). Ambele metalice.

La Coni-Trace lipsesc grinzile (tot metalice) de la 3 pasaje peste A7.

ncb

AUTOSTRADA A7 Buzău-Focșani I lot 3
Râmnicu Sarat-Mandresti Munteni | Comparatie
13.09-21.09.2024



Raducu P Drum

Radu_A

^ Jitaru 2 arata bine..deja pun predale

mike_us

#13733
^ Se văd diferențe atât la terasamente, cât și la structuri în numai o săptămână. Și nu lucrează pe un mini-lot. UMB a devenit o firmă foarte puternică și organizată. Cred că și lotul 3 este în cărți pentru anul acesta, nu par să fie multe puncte critice.
În prima parte a lunii noiembrie vom vedea gata loturile 1, 2 și 4, bineînțeles fără podul de la Buzău. După aceea, se pot concentra pe lotul 3 ca să-l termine până în decembrie.

Anul acesta ne-am cam lămurit cu UMB pe A7. Pariuri pentru decembrie 2025?

pasadia

Quote from: vm75 on September 20, 2024, 11:25:30 AMLa DJ102H ocolul ar fi de 4 km (de la Amaru via DC 165 si apoi DJ102D vs direct DJ102H)
La DJ103R eu nu vad neaparat un ocol, pentru ca se poate merge din Vintileanca pana in DN1B pe DC54, care are pasajul peste A7 deja finalizat.

Dau un quote pentru ca discutia e mai veche dar semnificativa daca chiar "se pune presiune". Ambele propuneri de mai sus sunt irealizabile, lucru evident daca va uitati la imaginile Street View. Acele DC-uri mentionate (165 si 54) sunt drumuri de pamant, distruse, utile doar pentru carute. Da, or fi primit un pasaj frumos, asfaltat, peste autosteada, dar in rest...

Radu_A

^^ in 2025 termina pana la Bacau, Dx6, A0 si Albota A1

si probabil castiga pe A7 pana la Suceava, pe A8 de la Tg Neamt si Focsani Braila

dr4qul4

imi plac sansele ca ai pus A0 acolo. cat pui la bataie? Fara poze de la manastiri sau mai stiu eu ce
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Radu_A


dr4qul4

s-a facut! bag la semnatura.
Quotein 2025 termina pana la Bacau, Dx6, A0 si Albota A1
daca nu termina , donezi banii. Daca termina, donez eu.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

danutzu_1069

Ar fi bine sa definiti ce inseamna "termina". doar dat in circulatie (poate si HP), contract finalizat fara anexe (predat la cheie)