News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

26ld

@Gio Esti foarte naiv daca tu crezi ca cineva de pe forum nu vrea sa se faca A7. Pici in plasa retoricii actualei guvernari.

Da, in acest moment UMB e olimpic pe Buzau-Focsani si pe Dx12 pana la Podu Brosteni, si in rest repetent pe celelalte santiere. De asemenea, partea cu OIL, extensii din burta si acorduri de mediu arata perfect coruptia generalizata din institutiile statului care lucreaza in beneficiul unei firme. Daca asta nu te deranjeaza, sa indraznesc sa spun ca e o problema?

Ionut

Quote from: Gio on September 17, 2024, 05:28:28 PMA0:
- A0 Nord 4: este COMPLET FALS că nu au AC pe lotul 4, au AC emisă în 23 APRILIE 2024! O găsești pe MT.
Pe 23 aprilie dar fara viaductul peste Cernica, pentru care au AC din noiembrie, adica fix ce am spus.
https://www.economica.net/autostrada-bucurestiului-a0-23_765013.html

Incredibil.
Rostogolești în continuare o tâmpenie.

Nu există "AC din noiembrie". AC este AC. AC este emisă. Că prevederile acordului de mediu (AM) zic că trebuie respectate anumite momente de lucrări e cu totul altceva. NU ESTE FIX CE AI SPUS. Spui o prostie, o minciună, ca și când ar fi adevăr!

Ban. Definitiv.

User înregistrat acum aproape 10 ani.
Când eu zic că pentru unii toată munca mea (și a altora) de pe forum e inutilă, știu ce zic.

ncb

De la Nova Descriptio Moldaviae - Monitorizare Autostrada
A7 Ploiesti - Buzau, Lot 2 (10/09/2024)




hummingbird

Mai mare mobilizarea iarna pe lotul 2..nu îmi explic ce au lucrat toată vara  ???

TibiV

Ti-as explica eu ce au facut toata vara, dar nu pot - @Ionut nu accepta cuvinte obscene pe forum....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Feri

🎥 După ploile de zilele trecute, echipele antreprenorului au reluat lucrările pe șantierul Autostrăzii A7, Bacău – Pașcani
📌 imagini de pe Lotul 3, Mircești - Pașcani, zona nodului rutier de tip turbion de la Pașcani – Sodomeni, unde au început forajele pentru structuri.
📌 Totodată, se lucrează la exploatarea gropilor de împrumut.
📌 Nodul rutier de la Pașcani face joncțiunea între autostrăzile A7 și A8 și este o construcție de tip turbion, cu raze ale bretelelor cuprinse între 400 m și 600 m.

DRDP Iași FB / TheRomanian YT

shogom

La Dumbrava pare ca au ridicat toate grinzile peste CF.
La supratraversarea peste A3 s au apucat de armat in vederea suprabetonarii.

Feri

#13702
𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹 𝟮 𝗮𝗹 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗠𝗼𝗹𝗱𝗼𝘃𝗲𝗶 #𝗔𝟳 (𝗣𝗹𝗼𝗶𝗲𝘀𝘁𝗶 - 𝗕𝘂𝘇𝗮𝘂)

Pe șantierul 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝟮: 𝗠𝗶𝘇𝗶𝗹-𝗣𝗶𝗲𝘁𝗿𝗼𝗮𝘀𝗲𝗹𝗲 al 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗠𝗼𝗹𝗱𝗼𝘃𝗮 #𝗔𝟳 (Ploiești-Buzău), se execută lucrări atât la traseul autostrăzii, cât și la structuri.

Pe tronsonul între km 21 și km 33+750:
✅️ s-a montat parapetele marginal tip H1 pe 12.6 km și urmează începerea montării parapetului central;
✅️ urmează începerea montării panourilor fonoabsorbante;
✅️ s-a turnat strat de uzură (partea dreaptă) pe 6 km și pe 2 bretele aferente nodului rutier de la Mizil, iar pe restul tronsonului există toate straturile de asfalt, mai puțin cel de uzură;
✅️ portalurile au fost montate și va începe în scurt timp montarea indicatoarelor rutiere.
Pe tronsonul între km 33+750 și km 47+800:
✅️ S-a turnat stratul de uzură pe o distanță total de 11 km, iar pe restul există restul de straturi de asfalt;
✅️ A fost montat parapetele metalic zincat marginal tip H1 pe ambele părți pe o lungime de 3 km și doar pe o parte pe încă alți 3 km;
✅️ Au fost montate panourile fonoabsorbante pe o lungime totală de 3.3 km pe ambele părți;
✅️ Sunt în curs de finalizare lucrările de realizare casiuri pe taluz și rigolele de acostament, iar șanțurile betonate au fost finalizate;
✅️ Au fost finalizate lucrările la infrastructura ITS;
✅️ Sunt în curs de finalizare lucrările de montare a stâlpilor de iluminat pe întregul lot;
✅️ Încep lucrările de înierbire a taluzului.
Din cele 18 pasaje și poduri de pe traseul autostrăzii:
✅️ 3 pasaje peste autostradă sunt în pregatite pentru montarea tablierului metalic;
✅️ 1 pod direct cu tablier metalic montat și se lucrează la armarea și betonarea suprastructurii;
✅️ 6 poduri au asfaltul turnat;
✅️ Restul structurilor sunt în fazele finale de realizare (placă beton turnată sau hidroizolație turnată, beton turnat pe sferturile de con);
✅️ Toate cele 29 podețe sunt finalizate;
✅️ Se lucrează la cele 2 spații de servicii (tip S1).

ℹ️ Lotul 2: Mizil-Pietroasele este un obiectiv foarte important, pe care vrem să îl dăm în trafic anul acesta, împreună cu Lotul 1: Dumbrava - Mizil, iar ritmul lucrărilor pe acest șantier, la acest moment, este unul bun.



I.Scrioșteanu FB / TheRomanian YT

Alexander

uh, Scriosteanu a intrat deja in 2025  :-[

slartibartfast

#13704
Ritmul o fi bun față de ce? Că sigur nu în raport cu punctul în care se află cele mai multe structuri și data la care sperăm să circulăm pe lot. Filmarea lui evită cu grație exact structurile care bat pasul pe loc.

De alte chestii nu mai zic, cum ar fi genul și formele de singular/plural ale cuvântului "parapet" și nivelul de atenție la detaliu pe care îl denotă faptul că în continuare lotului i se spune Mizil-Pietroasele deși capătul nu are treabă cu comuna aflată la kilometri buni de lot, ci cel mult cu satul dintre Stâlpu și Costești.

TibiV

Ca sa nu mai vorbim ca un inginer constructor spune ca "s-a turnat strat de uzură..."

De cand sunt pe forum, am aflat cu certitudine ca doar betonul "se toarna", dar ca asfaltul "se asterne"... :lol:

Dar, deh, suntem noi prea carcotasi...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)