News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

Dragos_R

E ... impresionant. Jos palaria. Pana acum cativa ani as fi fost in stare sa bag mana in foc legat de faptul ca nu e in stare nimeni din tara sa faca lucrari de calibrul asta. Ma bucur ca realitatea ma contrazice. De fapt, corect cred ca este pluralul, "ne bucuram" sa vedem astfel de lucrari, unele in derulare, altele deja incheiate.  La cat mai multe ! :cheers:

GAC

Progresul la podul de la Buzau este impresionant, dar reusita cea mai mare este perfectionarea procesului de lucru cu metal. Astfel, tablierele metalice nu vor mai fi un obstacol la lucrari viitoare.
In ceea ce priveste finantarea, fara indoiala trebuie emise eurobonduri la 30 de ani. In primavara cel mai probabil BCE va duce dobanzile spre 1%, deci inclin sa cred ca o dobanda de 3-3.5% poate fi obtinuta. Ideea este ca daca vrei sa emiti eurobonduri la primavara, trebuie sa incepi demersurile de pe-acum, eventual sa faci upgrade de rating de tara la Moody's, Fitch si S&P.

survola

Sper ca precipitațiile de astăzi să nu afecteze zonele în care nu sunt gata lucrările la poduri, cel de peste Buzău în special.

Stef

Ultimul lot din segmentul Focșani - Bacău.
Continui cu dronathonul săptămâna viitoare între Bacău - Pașcani, dar după ce se mai relaxează un pic potopul. Voiam să fie cât mai actuale video-urile așa că ăsta e riscul situației.




Striker

AUTOSTRADA A7 | Cata frunza, cata iarba.. Pod peste Râmnic | Buzau-Focsani | Raducu P Drum


Mulțumim Răducu!

GIV

Quote from: Skynick on September 11, 2024, 08:53:30 PMPe A2 s-au prins foarte bine perdelele forestiere.

eu am intrebat pe a7  :lol:  in context de seceta severa.

Radu_A

^^ un pic pe stil chinezesc asa :))

extraordinara treaba, s-ar putea sa fie un record cu podul ala ca timp de executie

GIV

revad acum filmarea cu lotul 2 buzau focsani si observ putine sub/supratraversari agricole, nu ma surprinde si nu ma astept sa fie mai bine pe celelalte loturi :(

panda_no 5

Este aproape gata armatura, in 2 - 3 zile cred ca o termina.
Valul de "lacuste" oare o sa migreze pe Podul de la Buzau?

survola


mrcspot

Felicitari si pentru managementul UMB, pentru o astfel de desfasurate de forte este nevoie de un management de top. Bravo Umbrarescu, Bravo UMB!


mike_us

#13632
O mobilizare extraordinară pe pod: deja au suprabetonat 5 deschideri din 13. Și este un pod destul de lung (700+ m).

@survola Podul de la Buzău nu cred că poate fi terminat anul acesta; mai bine ar termina restul structurilor de pe Focșani - Bacău (cele mai mici).

Radu_A

^@mike_us daca termina suprabetonarea pana la sfarsitul lunii sau hai prima jumatate de a lui octombrie, cat le-ar mai trebui sa fie gata de circulat(asfalt, hidroizolatiie si altele)?

mdragos

@panda05 : mai degraba se imprastie la toate podurile mici peste autostrada ca sa asigure deschiderea pentru final de an. Sa vedem, stie managementu UMB ce sa faca