News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pbh

Eu incep sa cred ca loturile 1 si 2 vor fi finalizate in acelasi timp (+/- 1 luna) cu podul de la Buzau (UMB).

Ionut

Nu prea înțeleg legătura dintre cele două elemente - loturile 1+2 PlBz și podul de peste Buzău. Sau e doar coincidență? Și când ar fi evenimentul ăsta, că ne interesează și pe noi. :D

Striker

Azi intenționam să fac ceva instantanee de la nodul Rm. Sărat, dar un vânt dușmănos m-a convins să amân. Norul de praf de pe șantier mă face să mă întreb cum de pot lucra oamenii ăștia în astfel de condiții.
Traficul intens de camioane cu material pentru rampe, indică hotărârea de a finaliza cât mai repede lucrările pe acest lot.

Ionut

Ete praf, ce să-ți spun. Detalii... Ar trebui să roiască cisternele cu apă să nu se ridice așa mult. Cerință de mediu și de bun simț pentru sănătatea muncitorilor...

Dar Sfântul UMB e sfânt... mă opresc cu blasfemiile...

Striker

De unde atâta apă, poate din Milcov, că Râmnicul are un firicel de apă cu mormoloci  :D

ncb

AUTOSTRADA A7 Focsani - Bacau Lot 2 Domnesti Targ - Racaciuni | 03.09.2024 || Raducu P Drum


Raducu P Drum

slartibartfast

^^
Nah, Milcovul e și mai mic. A fost secat dintr-o sorbire.

Ionut

Mă apucă iar vena. O mână de oameni în două puncte pe lotul 2 Fc-Bc. Zone întregi cu iarbă ieșită prin terasamente. Nimeni. Dar nimeni la structuri. Mda.

voicul

Eu nu ma uit dupa Focsani. Orice avans ar avea e mult spus: va fi modest.
Acolo e de urmarit dupa ce termina sau macar ajung pe la 90% real pe Bz - FC.

bogdan4ice

Vazand eforturile UMB de pe BZ-FC ma intreb oare termenele puse la licitatie erau unele realiste? Deci UMB trage de le iese pe ochi ca sa termine cu 4 luni mai devreme (din care 2 luni de iarna) loturile 2 si 3.
Luand in considerare ca au adus resurse de unde au putut si lucreaza in doua schimburi oare daca ar fi castigat oricare din ceilalti constuctori oare mai discutam acum de o posibila deschidere anul acesta?
Daca ne uitam la PL-BZ 1 si 2 care sunt loturi cu structuri mai simple decat loturile UMB si cu tot cu extensiile primite vor fi finalizate cu intarziere de aproximativ un an fata de termenul initial ramane aceiasi intrebare termenele de executie au fost realiste?
Putem paria ca pe PL-BZ nu va finalizat niciun lot complet anul acesta posibil sa deschida bucatele din cele doua loturi fortati/biciuiti de conducere.

mike_us

^ Avem deschise sute de kilometri de șantiere, probabil dublu, dacă nu chiar triplu față de ce era înainte. Și asta în condițiile în care, chiar și cu mult mai puțini kilometri, aveam întârzieri.
E total nerealist să sperăm că totul se va termina perfect la timp.

ncb

AUTOSTRADA A7 Lucrari zona Focsani 03.09.2024 || Raducu P Drum


Mojito

#13452
@ bogdan4ice : Blasfemie!

Robby

@bogdan4ice
Cred ca sunt fezabile, UMB a mimat munca primul an, a primit OIL in februarie 2023 iar in decembrie 2023 era in jur de 20%. Daca munceau ca in ultime luni probabil era gata deja.

dumbravaandrei

#13454
Ma uitam acum pe filmarea lui @Stef pe PlBz3... sa nu-mi cred ochilor ce am vazut. Pentru 5 luni de lucru au avansat nesperat de bine spahii si ienicerii, chiar daca mobilizarea nu pare deloc wow. Mai mai ca ar fi in grafic sa aiba lucrari de asfalt (probabil bsc) pana de Craciun... La podul peste CF par ceva mai intarziati decat ar fi cazul, dar altfel au cam mers fara probleme.

Sa nu le fie de deochi si sa-i tina naravul muncii.