News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 22 Guests are viewing this topic.

Ionut

Suprabetonare într-o săptămână? :o
De unde ai scos-o? :)
Sau poate ai vrut să zici altceva.

GIV

@Ionut  de unde ai avut bani de imagini din satelit? :troll: soros? :troll:

Ionut

Nu nu, de la Elon. A făcut rost @alexandruduma când a fost în Boca Chica.

mike_us

@GAC Nu are cum să fie gata suprabetonarea într-o săptămână. E un pod de aproximativ 800 de metri!
Eu aș paria însă că, în ciclul ăsta de 3 săptămâni, până la mijlocul lunii septembrie, vor termina clar cu predalele.

hefaistos

Betonarea durează puțin.
Armarea durează mult.
 :lol:
Serios vorbind depinde de câte echipe vor lucra în paralel dar eu zic sa nu va așteptați sa termine înainte de 1 noiembrie. Și eu sunt cel ce a pariat pe deschidere anul asta.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Ionut

1 noiembrie să termine suprabetonarea?
Sau totul?

Că după beton vine hidroizolația.
Apoi niște asfalt (2 straturi).
Și rosturi dilatație.

Plus finisaje gen parapete, marcaje, nu știu dacă au și fonoabsorbante pe pod.

Gata spre final de noiembrie, fezabil.

hefaistos

 :D
Suprabetonarea.
Sin restul de o luna sa termine efectiv pasajul. Pe lângă pădurea dexsupratraversari aflate în situații similare. Om vedea. De-aia e pariu, sa fie palpitant.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Ionut

Cam așa, uite așa suntem de acord.

Buzău-Râmnic fix bun pentru alegeri.
Și Râmnic-Focșani la primăvară.

Hai că ne apropiem de adevăr. :)

tom_sawyer

Quote from: tom_sawyer on August 29, 2024, 06:25:26 PMRomânia va primi ,,cel mult jumătate din bani" pe cererea 3 de plată din PNRR – Surse

Adrian Câciu, ministrul Proiectelor Europene, a confirmat pentru Economedia că va fi o plată parțială pe cererea de plată 3, însă nu a dorit să confirme dacă aceasta va fi jumătate din sumă

mike_us

^^ Nimic pe Buzău - Ploiești? Cred că, chiar dacă sunt mici, încă există șanse pentru o deschidere parțială

marius.firtonea

Grinzile Retter(3 bucati) erau oprite la Boita.










Powered by API/PUM imgur uploader

Cristian 74

În acest video veți putea vedea unde ajung grinzile postate de @marius.firtonea  :D . Prima mea filmare pe A7, lot Pizzarotti-Retter.


IonutPad

Quote from: mike_us on August 30, 2024, 01:00:49 AM^^ Nimic pe Buzău - Ploiești? Cred că, chiar dacă sunt mici, încă există șanse pentru o deschidere parțială
Legat de asta, unde va fi descărcarea de pe lotul Coni-Trace? Poate fi folosit acel DJ203G Stâlpu-Pietrosu sau rămânem doar cu nodul de la Clondiru?

ncb

Avanseaza tare greu Retter la structuri, tot mai mici sansele ca lotul 1 Pl-Bz sa se deschida anul acesta.

dumbravaandrei

#13319
^^ Poate fi folosit acel DJ, desi la Costesti sa intri pe/de pe DN2 va fi cu disconfort maxim pentru orice mai lung de 5m. Dinspre Stalpu e mai larg accesul. Poate pun ceva restrictie de tonaj pe portiunea din Costesti astfel incat camioanele sa mearga pe la Stalpu. Sau sa descarce cu totul la Stalpu si sa lase Costestiul in pace.