News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 8 Guests are viewing this topic.

ncb

Pun eu filmarea  :lol:

AUTOSTRADA A7 Buzau-Focsani lot 1 | Pod peste raul Buzau Stadiu lucrari 14.08.2024


Multumim, Raducu!


panzer

Frumos. Exact cum speram, atacat din 2 directii. Pacat ca nu s-au aliniat astrele sa aiba toate aparatele de reasem montate.

hefaistos

Eu sper sa nu li se urce la cap și sa creadă ca pot termina pana în decembrie și Râmnicu și Buzău.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

P.Mihai

Dimineața erau ridicate grinzi în trei zone distincte . Zona de unde s-a început ridicarea inițial , în capătul opus , zona  ce se putea observa și în filmarea lui Radu și erau ridicate grinzi pe o deschidere și undeva între cele două zone.

Xenos

Răducu Drum, filmare de 20 min Dumbrava-Pașcani.
De la extaz (până la Focșani) la agonie (tot ce urmează după Focșani). Loturile Bacău - Pașcani sunt atât de simple încât cu puțin efort se pot face anul viitor. E clar că UMB s-a întins prea tare. Să vedem dacă va fi gata tot până la Pașcani în termenul 2026 (eu sper că da).




Hercule

#13085
@tom_sawyer dupa cate a facut (si face in continuare) Raducu Popa, mi se pare de prost gust sa il faci taliban. Indiferent daca parerea lui difera de a ta, poti sa nu fii de acord cu opiniile lui (argumentat) dar asta nu e motiv de jignire. Si dupa aia va mirati ca unii nu mai vin pe forum.

@26ld (mesajul de mai jos) Ai citit cu atentie ce am scris? Ai probleme de intelegere?
Deșteaptă-te române!

26ld

#13086
^Si face asta pentru tine sau pentru comunitate sau pentru propria placere?

Cand orice om, indiferent cine e el, nu mai accepta critica ARGUMENTATA si incearca sa polarizeze lumea sau sa treaca de o parte a baricadei ignorand clar ceea ce nu ii convine, il poti numi un om obiectiv? Poti citi comentariile de la filmari singur si poti trage concluzia.

Incetati cu facutul de statui unor oameni care fac ceva in primul rand pentru ei. Placere, pasiune sau orice alt motiv.

Dupa maratonul facut din avion pe A7, ceva s-a rupt. Si eu speculez ca e ceva legat de discutiile avute atunci intre participantii la maraton. Fiecare cu parerile lui.

@Hercule Ironic ca ma intrebi pe mine daca am probleme de intelegere cand tu nu citesti tot comentariul si ce am zis eu legat de comentariile de la videouri. Mereu e asa cu astfel de oameni care refuza sa vada ceea ce e evident pentru ca nu se potriveste cu ideea lor deja formata despre ceva. Se numeste bias, si fix la asta se referea @tom_sawyer in mesajul lui. Imi pare rau sa iti traduc termenul "taliban", poate incerci partea aia de intelegere iar inainte sa arunci cu pietre. Si poate sa raspunzi la intrebarea initiala din postul meu. Daca nu trebuie traducere, evident.

Tony7Y

Focșani - Pașcani - Aproape că nici nu aveau nevoie de AC până azi pentru ce s-a lucrat pe loturile astea. O să se ducă până în 2026, chiar spre final.

bogdan4ice

De bine de rau loturile pana la Pascani se vor executa cu siguranta mai rapid decat se execuat sau execuat loturile pe A0 Sud, Pe A1 pe A10 etc ...

Pana la sfarsitul lui 2026 se va circula daca nu pe tot ce inseamna Ploiesti - Pascani pe cea mai mare parte.
Stam si ne plangem ca nu o sa termina Focsani - Pascani in timp dar mai intai sa termine Buzau - Foscani si vedem pe urma.

Care e riscul pana la urma ? Sa pierdem banii din PNRR care sunt din imprumut? Daca erau nerambursabili mai ziceam dar asa nu e un capat de tara... Asa cum se fac imprumuturi pentru a acoperi deficitul a face imprumuturi pentru infrastructura e o cheltuiala ce iti aduce plus valoare.

Ne plangem ca se fac jocuri politice cu extensii cu lucrari finalizate si nereceptionate etc si nu suntem de acord cu ele... avem ocazia in aceasta toamna sa votam iar majoritatea va decide directia....

tom_sawyer

#13089
@Hercule : comentarii la ultimul video DEx Brăila-Galați pe youtube. Vezi acolo dacă ești curios. Pentru mine e o atitudine exact așa cum am numit-o. Mai sunt aici pe forum useri cu multe vizite pe șantierele UMB care erau refractari la orice critică adusă companiei, dar până la urmă (cred că) au înțeles că nu e OK.

horatiu.cosma

A fost o întrebare la un moment dat despre parapetele lateral bătut în asfalt, in fața rigolei de acostament (nu pe acostament, in spatele rigolei, cum se întâmplă de obicei).

Cauza: regionalele de drumuri au primit multe mustrări de-a lungul timpului că nu își fac treaba la întreținere, crește iarba de pe acostament printre parapete spre banda de urgență, se înfundă rigolele de acostament etc.

Soluția lor nu a fost să facă întreținerea mai bine, ci să solicite asfaltarea acostamentului, să nu mai vadă tot șoferul vegetația că atacă banda de urgență. Problema rămâne, dar e sub preș, mai in spate, invizibilă pentru ochiul utilizatorului, deci gata cu mustrările, toată lumea mulțumită.

RazesIesean

Acum ca a zis Horatiu asta, se vede destul de bine pe filmarile celor de la Coni ca au asfaltat in spatele rigolei, unde de obicei se pune pamant.
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

mike_us

@dr4qul4 Eu m-am referit la faptul ca luni de zile se publicau exceluri cu procente unde pe Buzău - Focșani cu regula de 3 simpla cite zile au mai rămas si ce procent a mai rămas de executat. Am avut discuții si atunci ca progresul nu e liniar si procentele sunt in urma si realitatea la sfârșit de an va fi diferita. Si părerea mea este ca va fi la fel si in 2025. Eu sunt dispus sa pun 100 euro ca in 2025 UMB livrează încă 3 loturi din cele 6 ramase.

@tom_sawyer Si mie mi se pare de prost gust si gratuit sa îl faci pe Raducu Taliban. In primăvara omul a zis ca Focșani - Buzău o sa fie gata anul asta si pare posibil sa aibă dreptate sau sa fi fost foarte aproape. Mărturisesc ca nici eu nu credeam sa se miște așa repede.

Dominik

#13093
Ionut ce zici e frumos la ce a ajuns sa se vorbeasca aici pe A7 ??

@tom_sawyer ai intrecut orice masura !!! cum iti permiti sa faci pe cineva taliban ? La asa o afirmatie, presupun ca IQ-ul tau nu-l depaseste pe al unei lopeti !!!
You're in Steelers Country

26ld

S-a terminat cu democratia si cu libertatea de exprimare. E ok cand "talibanii" ataca pentru ca nu esti de acord cu ei, dar cand "talibanii" sunt atacati se plang de libertate de exprimare si ca nu le place democratia si sa cenzureze discutia. AHAHAHHAHAHAHA.  :lol:

Pun aici o mica traducere pentru persoanele care au nevoie de ea:

Taliban este termenul utilizat pentru o persoană care aparține unei mișcări musulmane sunnite și fundamentaliste, răspândite în Pakistan și mai ales în Afghanistan.
Termenul este folosit și pentru denumirea acestei mișcări politico-religioase. De la sfârșitul lunii august 2021 au preluat conducerea Afganistanului.

Inlocuiti partea ingrosata cu termenul "firma privata de constructii UMB" si ajungeti exact unde suntem (iar). Fanatici care nu dau pace nimanui care indraznesc sa critice ceva legat de firma "lor" la care nici macar nu sunt angajati. E clar ca UMB e sustinut politic si e clar ca pentru unii, firma asta e o religie.

Si mai clar devine ca unii tanjesc dupa perioada de inainte de 89 cand nu aveai voie sa critici nimic, ci totul era cum zicea conducatorul suprem. Liniste si pace si poporul era multumit. Ce conteaza ca unii mureau prin santiere? Forta umb hei hei!



A postat @Ionut un roman intreg legat de chestia asta, e anunt mare in dreapta cu rosu cand intri pe forum. Unii ati dat like si v-a intrat pe o ureche si a iesit pe alta, asta daca l-ati citit.