News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 10 Guests are viewing this topic.

dargauda

Autostrada A7 | Nod cu Autostrada A3 | Pasaj peste CF701 și DJ101F | 06.08.2024 (Pizzarotti&Retter)


thx SkyScraper Ro

hummingbird

În opinia mea, e clar ca vor sa scape cât mai repede de Bz-Fc, pentru ca au fost tronsoanele cele mai dificile, dovada ca au turnat asfalt de proba lângă Roman, la un terasament cam la jumate ochiometric (per inaltime) fata de tronsoanele amintite. Acum un an și jumătate erau foreze și se făceau decopertări pe T2 Buzău-Focșani, deci ar trebui sa vedem la anul pe vremea asta ce se poate da în trafic și ce se prelungește pe 2026, dar termenele PNRR nu cred ca se vor devansa cum opinează mulți useri.

shogom

Chinuitor de incet merge armarea la Retter.
Nu erau anuntate pe 05.08 urmatoarele 2 grinzi metalice de peste A3?
Vad ca n au aparut.

panzer

#12843
@Ionut uite parapetii... si masina si depozitul. Pe Bz-Fc lotul 1, la minutul 5.59.
https://youtu.be/TjgiKCdoC9s?t=359?feature=shared

Ionut

Eu nu vorbeam de Bz-Fc lot 1, ci de cocoașă. Pe Bz-Fc sunt niște parapete instalate spre Vadu Pașii.

Pe cocoașă care are termen în august nu e nicio urmă de parapet. De unde și mirarea mea.

dargauda

Autostrada A7 | Nod Rutier cu Autostrada A3 | Comparație Stadiu la 3 Săptămâni | 18.07-06.08.2024


THX  SkyScraper Ro

mirceaeliade

#12846
Eu cred ca deschideri pe orice segment Focsani-Buzau NU vor fi inainte de inceperea campaniei eletorale.  As zice cam sfarsit de octombire sau inceput de noiembrie sunt cele mai optimiste termene serios considerate dupa usile inchise.  Decat deschideri de vreo 10 km prin septembire, probabil o deschidere de minim 50 km in plina campanie electorala e vazuta ca mult mai deziderabila de Grinda & associates.  As zice ca deschiderea peste Milcov s-ar putea fi gandita sa se faca chiar pe 1 decembrie. :thumbsup:

hefaistos

^
PE BZ -FC 4
1. In primul rand scuze pentru confuzia cu 4-5 km, versus 11 în realitate. Am confundat distantele cu cele de pe lotul 1. Dar având în vedere cât de avansata era lucrarea în aprilie și cum s-a bătut pasul pe loc e clar ca UMB nu intenționează sa deschidă traficul prea curând aici.
2. Legat tot de termene se pare ca UMB- ul a "optimizat" conceptul, trecând prin următoarele etape:
Obligatorii și motiv de mândrie
  V
Facultative
  V
Orientative.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

slartibartfast

^^
Ca să fie simbolic, ar trebui deschis pe 24 ianuarie. Dar nu avem alegeri atunci. Și mai bine nu amână.

JoSo

@shogom Vremea nu a permis, cred le vor instala zilele urmatoare!

RazesIesean

^^^ si termenele contractuale cu 2 loturi pentru deschidere in August la UMB nu mai conteaza. C
Din ce se in ce mai pe fata, CNAIR pentru unii muma pentru altii ciuma.
2 Loturi intarziate ar trebui sa fie 2 certificare negative nu?
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

PIF-MR

Termenii contractuali sunt calculati in conditii optime de desfasurare a lucrarilor.
Cum pe parcurs apar de obicei tot soiul de probleme neprevazute, acestea se pot decala, obiectiv.
Nici un termen intermediar nu a fost depasit de UMB din vina exclusiv a lor.
Podul de la Buzau nu ar avea nici o utilitate daca ar fi gata in august, ca si tronsonul 4, e mai eficienta deschiderea intregului lot BZ-Fc.
Vad pe aici multe sageti inutile indreptate intr-o singura directie, fara sa se cunoasca toate detaliile, iar ceilalti antreprenori menajati.
Ar fi de preferat mai multa obiectivitate, sa ne bucuram ca semeni de-ai nostri realizeaza ceva deosebit pentru tara asta, in folosul nostru si al urmasilor.

P.S. Ploaia de ieri care a tinut aproape toata ziua a impiedicat montarea ultimei grinzi la podul de la Ramnic. Daca azi se va finaliza ridicarea grinzilor, maine vom imortaliza intreaga lucrare din nodul rutier.
Sa auzim doar de bine!

ijwtsh

#12852
^ "Nici un termen intermediar nu a fost depasit de UMB din vina exclusiv a lor."

Si cand liciteaza pe n loturi desi nu au cum sa le duca pe toate?

Ionut

:lol:

Numărul de minciuni și aberații pe centimetru pătrat este strigător la cer la unii.

@PIF-MR, for the record, pozele și filmările (ori informațiile) din teren nu compensează minciunile și aberațiile. Nu aici, cel puțin.

horatiu.cosma

Cred că toată lumea ar vrea să se bucure că "semeni de-ai noștri realizează ceva deosebit pentru țara asta" și la Galați și la Cosmești și la Pașcani și la Zimbor și la Cernica. Și cam peste tot unde și-au asumat prin contracte că vor face ceva deosebit pentru România. Și cât de cât în termen. Că nu sare nimeni în sus pentru 2-3 hai 4 luni extra. Dar pentru 2-3 ani cred că da. Așa cum se întâmplă pentru orice alt constructor, străin sau nu.