News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 13 Guests are viewing this topic.

NoWords

#12825
Sanse nule sa deschida ceva in August. Mai au destul de munca ... Drumul de legatura abia a fost atacat, ce se intampla in zona unde este sensul o sa ramana un mister..
( Doar o minune poate sa faca posibila deschiderea in August  :lol: )

Ionut

Deci m-am mai uitat o dată și nu înțeleg de ce e așa slab progresul în 2 săptămâni pe cocoașă:
- nu s-a început la hidroizolație
- nu s-a închis (cred, din memorie) decât un punct întârziat la nivel de terasamente
- ^ multe astfel de zone înaintează greu, mă așteptam să RUPĂ progresul în 2 săptămâni
- ^ timpi tehnologici?! :dunno:
- WTF fac cu parapetele, nu am zărit TIR-ul dar OK, să fie!
- NU au uzură deloc, vine toamna...

Mda. Ce dracu, ajungem la termenul pesimist de octombrie.
Septembrie mi se pare fezabil, dar ce dracu se mișcă așa greu?! Sunt siderat.

Păi dacă cocoașa e gata în octombrie........

TibiV

... atunci restul camilei (cea de sub cocoasa) se va naste in noiembrie sau decembrie.

Ce, daca afli sexul copilului la 6 luni de sarcina, asta nu inseamna ca se va naste la 8 luni!
(Doamne fereste!...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

MihaiD

^^ ,,La trei pasaje s-a ajuns cu umplutura la nivel și chiar s-au turnat cele doua straturi de asfalt până în marginea pasajului, au montat predalele la pasajul de la Mândrești, au asfaltat sfert din nodul rutier tot de aici de la DN23(descărcarea dinspre Adjud).Tot aici au finalizat cu înălțarea zidurilor de gabioane. Aproape gata și cu fundația pentru panourile fonoabsorbante pe partea nordica." Comentariu @EmilianGrigoras, la filmarea cu lotul 4

Ionut

Mi se umflă vena cu poza asta.



Cred că e prima dată când văd portal (VMS, indicatoare, camere, ce-o fi) pus pe umplutură. Bun, apreciez proactivitatea, să faci lucrările pe care le poți face. Dar dacă nici poza asta nu arată și lipsa de capacitate a UMB, și a pieței, și toate câte explic de aproape 2 ani, nu știu dacă există poză care să le arate.

Avem portal dar n-avem:
- asfalt
- taluzări & casiuri & șanturi
- hidroizolație pe pod

Sau sunt eu hater. Așa o fi.

raulbogdan23

M-am uitat la filmarea lui @Raducu Popa de la Focsani inspre Nord.

Dezolant. Imi aduce aminte de vremurile Straco, TS de pe DEx12, Aktor si Pizzaroti de pe A10.

De cand au OIL acolo?

Sunt curios daca un alt constructor se misca mai bine pe sectoarele respective.

Ionut

Pe Focșani-Bacău 1 au OIL din martie 2023.

Pe toate celelalte 5 loturi până la Pașcani au OIL de la început de mai 2023.

hefaistos

De putut pot și în august. Pana la urma e vorba de 4-5 km autostrada și ceva drum de legătură. Dar se oare ca au alte planuri. Ii pot bănui ca vo sa deschidă totul odată și asta cât mai aproape de alegeri.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

Ionut

Cocoașa are 11 kilometri, nu 4-5.
Fără drumul de legătură de dincolo de DN2.

raulbogdan23

Multumesc @Ionut

Deci sa zicem 1 an si 3 luni, sincer parca Aktor pe A0 se misca mai bine si Alarko a facut chiar o figura frumoasa.

#delaegallaegal

tom_sawyer

07 August, Ora 12.10
Vizită de lucru, împreună cu ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Sorin Grindeanu, pentru a verifica stadiul lucrărilor pe Autostrada A7, tronsonul Buzău-Focșani, zona Vadu Pașii, județul Buzău

13.50
Vizită de lucru, împreună cu ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Sorin Grindeanu, pentru a verifica stadiul lucrărilor pe Autostrada A7, tronson Ploiești-Buzău, Nod Dumbrava, județul Prahova

gov.ro/ro/prim-ministru/agenda?ev=ha%2BCheymZpNnZn2ueIGn

panda_no 5

Strict pt L4 Buzau Focsani
Alarko parca a avut termen  dec 2023 pe A0  - intarziere 7 luni
Aktor se misca bine pe A0 spre un nou record de intarziere dupa A10.
Strict pe L4 Buzau Focsani termenul este august 2024.
Mai degraba UMB-ul va termina pe L4 Buzau Focsani in Octombrie. Sa zicem 3 luni intarziere.
De cand intarzierea de 3 luni est mai ok decat una de 7 luni?
Alarko figura frumoasa?
Aktor ?
Pe bune?

naivu

^se referea strict la avansul UMB la nord de Focsani la 15 luni de la OIL (Aktor si Alarko erau probabil mai avansati la 15luni de la OIL); pe BuFo4 ar putea fi doar 3luni intarziere, iar pe BuFo2+3 poate chiar 3luni avans; atat individual cat si per total BuFo e chiar OK, dar asta cu pretul celorlalte santiere UMB!

GodLesS

^^nu uita ca la anu' trebuie sa termine tot pana la Pascani ( zero sanse )

shogom

^^^ poate se indura sa traga o fuga pana la Barlad ca asteapta centura aia la 99% de vreo 2 saptamani. Cica nu se poate deschide fara pamblica" de la centru.