News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

PIF-MR

@Ionut, am înțeles ideea cu "@", e OK așa, rămâne pagina mai "curată".
Să ne bucurăm totuși de realizări, că tare ne-au lipsit în ultimii 30+ de ani!
De curiozitate, voi căuta în filmările mai vechi dacă acea grindă era poziționată normal, că e greu de crezut să o fi trântit-o vântul...

TibiV

Quote from: oneway on August 03, 2024, 10:22:38 PMAstia nu se lasa pana nu mai fac inca o nenorocire... :((

Eu am crezut ca "astia" sunt constructorii in general, si ca te referi la grinzile "trantite" de Aktor pe A10, la pasajul peste DN14B de la Teius...
Sau de isprava Tirrena de pe DEx12 Lot1, cand basculanta a agatat si daramat o grinda.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

PIF-MR

Din păcate @liviu.roman tocmai podul cu grinda căzută l-a ratat și nu am găsit nici o filmare făcută imediat după urcarea grinzilor.
Grinda clar nu a fost poziționată corect, cuzineții nu par afectați.
Poate vor fi mai atenți pe viitor.

oneway

#12783
Da TibiV, in cazul asta la grinda celor de la UMB si in general la toti constructorii.De la cazurile enumerate de tine (plus multe altele) pana la a isi pierde cineva viata a lipsit putin "noroc".

Continuand ceea ce a spus Ionut mai sus, pana la urma rolul unui angajator este sa iti ofere un loc de munca SAFE si sa se asigure ca respecti. Ceea ce in constructii nu se intampla aproape pe nicaieri. Inclusiv la cele civile... SSM-ul e varza totala.  Imi amintesc cand mi-au reabilitat blocul nu aveau pe schela nici macar barile de protectie la cadere in gol.

PS: PIF-MR... or construi ei cum altii nici nu viseaza, dar si primesc extensii de timp cum altii doar viseaza. Din pacate nu mai gasesc analiza lui horatiu despre extensii si intarzieri.
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

hummingbird

Uneori parca și timpii de execuție sunt cam scurți. Exemplu DX ul de la Arad cu loturile alea de 40+ km, parca tot 24 luni au ca termen de finalizare.

Ionut

Quote from: oneway on August 04, 2024, 09:31:19 AMDin pacate nu mai gasesc analiza lui horatiu despre extensii si intarzieri.

Este aici.

PIF-MR

@oneway,extensiile nu se datorează în general exclusiv constructorului. Nu e vinovat constructorul că CNAIR nu aprobă anumite modificări de proiect absolut necesare, sau Mediul stă 2 ani pe gânduri dacă avizează tăierea unor copaci, care până la urmă se întâmplă, nefiind opțională, ori că SF-ul a fost făcut pe genunchi și de ex. calitatea și cantitatea materialului de umplutură nu e cea prognozată, sau dai peste nu-știu ce cai morți la care se studiază luni sau ani potcoavele.

Mojito

Grinda nu prea pare căzută, pare mai curând pusă așa. Sa fie lipsa ceva pe partea de reazem și grinda a fost pusă așa în așteptarea a unei soluții? E mai ușor să o pui după aia in pozitia finala.

ncb

Tot de la Raducu: AUTOSTRADA A7 % | Focșani-Bacău lot 2 I Lucrari Domnesti Targ - Adjud | 03.08.24 | Raducu P Drum


PIF-MR

Filmare de la Dragoș Gavrilă


PIF-MR

Poziționare grindă la podul ce leagă Rubla de Râmnicelu




Powered by API/PUM imgur uploader

danutzu_1069

Grinda buclucașă, care pare ca s-a culcat pe o parte din cauza de... somn...

Grinda așa a fost pusa, nu răsturnata, ca n-ar fi fost in poziția asta daca s-ar fi răsturnat. Plus ca s-ar fi rupt (fisurat) din cauza socului.

Daca va uitați mai bine, mai sunt grinzi care nu sunt așezate pe aparatele de reazem, la același pasaj...
Ideea este ca daca pui grinda in picioare, chiar si pe bancheta... tot trebuie sa o sprijini împotriva răsturnării... ori daca nu vrei sa o mai sprijini, o pui culcata.
Da, știu, culcata pe o parte exista mari șanse sa se rupă, pentru nu este calculata pentru pozitia asta...

TibiV

Nu este calculata sa suporte sarcini si vibratii in pozitia asta, dar sa se "odihneasca" nu este o problema... Deci nu cred ca exista riscul sa se rupa.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

PIF-MR

#12793
Acea grindă buclucașă stă prea frumos aliniată, e limpede că a fost lăsată în această poziție, tocmai pentru a preveni o cădere accidentală, fiind la margine. În curând vor sosi macaralele pentru poziționarea finală și scăpăm de o grijă  :lol:




Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Evident, problema nu e de macarale, ci de aparatele de reazem. Nu au cum să pună grinzile pe poziția finală dacă nu au aparatele.