News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 29 Guests are viewing this topic.

Stef

Astăzi am făcut vizita lunară de la Nodul Turbion A7xA8 de la Pașcani.
UMB lucrează în continuare și față de acum o lună au început altă groapă de împrumut, s-au mutat cu lianții hidraulici pe altă bretea, au ridicat în continuare terasamentul peste tot și alte lucrări de umplere cu pământ.



P3trut

Quote from: liviu.roman on July 31, 2024, 01:37:00 AMÎncă puțin și sunt toate grinzile sus la podul peste râul Râmnic și DN22. Se lucra la amenajarea drumului pe unde o să fie deviat DN22 cât timp se vor urca grinzile.
[...]

Am vazut azi un story pe Fb la UMB Grup cu toate grinzile sus.

PIF-MR

Azi s-a urcat prima grinda de la traversarea DN22.
S-a continuat cu montarea predalelor.
La podul spre Ziduri, grinzile sunt sus.
Poze va pune Liviu cand ajunge acasa...

hummingbird

M-am uitat de curiozitate, pe story la UMB sunt grinzile sus toate la pasajul peste CF la drumul de legătură lot 1.

Ionut

Nu au cum să fie toate grinzile sus la Râmnic...
La drumul de legătură de la Buzău (cu DN2), peste CF, erau parcă deja toate grinzile sus...

ncb

De la Nova Descriptio Moldaviae: Monitorizare Autostrada A7 Buzau - Focsani, Tronson 1 (30/07/2024)


mdragos

Ar trebui sa aiba UMB echipe pt armare  la fiecare supratraversare de la Buzau la Focsani + mai multe echipe la poduri. Greu ... foarte greu pentru a finaliza in Dec 2024. Dar UMB lupta si cel mai important: nu are probleme cu banii.

Ionut

Hai să nu exagerăm. În mai 2024 mi se plângea Umbrărescu (1-1 cu mine, nu e publică treaba) că are nu-știu-câte (nu zic) datorii. Făcea pe victima, dar e clar că nu are buzunare infinite.

Și mi-a zis că termină Bz-Fc 80 km profil complet în 2024. Și că dacă nu, își scrie ceva pe tricou.
Să-l văd.

dr4qul4

acum se intelege de ce blufeaza pe restul santierelor, si aici e all in. Spre deosebire de politiceini, umbrarescu probabil te-ar suna sa-l ierti de purtatul tricoului
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Ionut

N-am niciun interes să-l fac de kkt.
Dacă va fi să rateze Bz-Fc 80 km promit solemn să nu insist cu tricoul. Oricum nu-l va purta.
Doar să mă sune să recunoască.

Și să nu mă mai atace pe mine și pe API.

GAC

Este remarcabil cum a reusit UMB sa gaseasca o solutie pragmatica la provocarile tablierelor metalice. Doar pentru atata lucru si merita felicitati.
Chiar daca nu vor reusi sa inaugureze toti cei 80 Km anul asta, nu vad loc de mari intarzieri. In cel mai rau caz, podul de la Buzau va fi inaugurat catre primavara, macar sa termine Nurol nodul ce face accesul catre pod.
De asemenea, UMB pare ca a terminat cu pilotii la structuri pana la Bacau si sunt si cu structurile in stadiu avansat la multe dintre ele. Tare mi-e ca vor termina treaba cu forezele pe tot A7, nu de alta, dar o sa fie nevoie de multe foreze pe Pi-Si lot 2 & 3, dar si la A0 - Cernica, unde trebuie sa termine pilonii viaductului din noiembrie pana in aprilie (cu 10 foreze se poate).

dargauda

Autostrada A7 | Nod cu Autostrada A3 | Mai multe grinzi ridicate | 31.07.2024 (Pizzarotti&Retter)


Thx SkyScraper Ro


liviu.roman

Story-ul respectiv pare să fie de pe drumul de legătură cu DN2, unde erau toate grinzile ridicate și luni când am făcut câteva poze. (se pot vedea aici)

În schimb, la podul de la Râmnic s-a mai ridicat o grindă și s-au mai montat câteva predale. Am făcut rapid câteva poze pentru a elimina confuzia :D Revin cu următoarele poze de aici când vor fi toate grinzile ridicate.



liviu.roman

Pasaj DJ203 peste A7 (hartă)
Sunt urcate toate grinzile, iar predalele depozitate lângă, pe autostradă.



Pasaj A7 peste drum agricol (hartă) - nu l-am acoperit în turul de duminică.

mike_us

#12719
Podul de la Râmnic 4 deschideri, 8 ridicări una deja făcuta au mai rămas 7. Parca făceau 2 ridicări pe zi? Daca e așa ar trebui sa termine luni, marți.
E realist încă vreo 2 luni pentru predale si supra betonare?