News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 14 Guests are viewing this topic.

danpandrea

Pe DJ203C, bucata dintre nodul A7 și Clondiru, au făcut ceva cei de la Coni?

liviu.roman

Podul peste râul Buzău - 28.07.2024








cb

Nu știu cum arată restul lotului, am văzut doar modificările din nodul Mizil-Fulga făcute în ultima săptămână, și altă explicație pentru ele nu găsesc în afara unei deschideri parțiale.
Probabil că m-a luat valul cu luna august.
Nefiind din domeniu, nu știu ce înseamnă că nu lucrează nimic. Am trecut o singură dată pe acolo în timpul săptămânii, și o echipă de 15 oameni era totuși acolo.
Mie mi se pare că au aceeași viteză ca Pizzaroti, deci vor termina în același timp întreg lotul.
Din lipsă de competențe, o să iau pauză de la a mai comenta aici. Înțeleg că este un forum de profesioniști și cred că e ok să rămână la un anumit nivel.
Personal, o să mă bucur de fiecare inaugurare de infrastructură din România, indiferent cine o face.

XGarry

Quote from: cb on July 28, 2024, 10:47:46 PMmodificările din nodul Mizil-Fulga făcute în ultima săptămână, și altă explicație pentru ele nu găsesc în afara unei deschideri parțiale.
devierea initiala era prea aproape de vechiul drum si nu se puteau ridica rampele la pod (cred eu din cate am observat trecand de multe ori pe acolo). asa ca alti bani..alta deviere (pe partea opusa acum, ceva mai departe)..alt asfalt temporar.

mike_us

Pentru tablierul metalic bănui ca le trebuie macarale mari. Deci le folosesc pe aceleași la podul de la Râmnicul si la Buzău?
Daca da cum de au ridicat aici înainte de a termina podul de la Râmnic?

liviu.roman

Pasaj A7 peste DJ203K (coordonate GPS)



Pasaj drum legătură DN2 peste A7 (coordonate GPS)



Pasaj A7 peste DC14 (coordonate GPS)



Am omis un pasaj peste A7 la un drum agricol imediat după pasajul de la drumul de legătură cu DN2, dar nu este atât de important (zic :p ) (coordonate GPS)

liviu.roman

Pasaj A7 peste DJ220 (coordonate GPS)




Pasaj drum agricol peste A7 (coordonate GPS)



Pasaj DC10 peste A7 (coordonate GPS)



liviu.roman

Pasaj DJ203 peste A7 (coordonate GPS)



Pasaj DJ203A peste A7 (coordonate GPS)



Pasaj DJ203P peste A7 (coordonate GPS)

(+ alte două fotografii postate aici)

Pasaj peste A7 nod rutier Râmnicu Sărat (coordonate GPS)


---

Și nu în ultimul rând, camioanele "vinovate" de ce am văzut în pozele anterioare :D





Ionut

Mulțumim!
Pare că am ghicit.
Se concentrează pe Buzău-Râmnic.

Am impresia că ai ratat niște structuri pe A7. Trebuie să verific Harta API, acolo sunt toate.

Mulțumim pentru efort, excelent! :cheers:

PIF-MR

#12654
@mike_us

La Pasaj DJ203 peste A7 unde este tablier metalic, macaralele sunt deja pregătite.
Tablierul de la Buzău s-a ridicat cu macarale care la Râmnic ar fi stat degeaba în săptămâna liberă.
După ce termină treaba la Râmnic, ele vor reveni la Buzău pentru a termina ridicatul și aici.

PIF-MR

#12655
@Ionut

Și el are această impresie  :lol: , nu a avut acces la hartă.
Oricum, va reveni pe traseu cu prima ocazie.

Ne cerem scuze pentru lipsa sunetului de la filmări, dar nu este timp pentru editări.
Eu am încercat să urmăresc video cu Babasha pe fundal, iar efectul a fost imediat: Au început să-mi placă filmările silențioase!  :lol:

Ionut

@PIF-MR @liviu.roman

Păi celebra, excepționala și super-șmechera Hartă Interactivă API este disponibilă pe mobil și merge super-super-super repede! S-au chinuit băieții @cristi5 (și parcă încă cineva) să o facă super-rapidă și @RobertH (să pună TOATE structurile și să calibreze după planurile oficiale, deci e la (centi)metru calibrată).

Mă uit eu și fac inventarul structurilor critice pentru deschidere.

PIF-MR

Știm harta, din păcate cu telefonul concentrat pe dronă și cu probleme de conexiune și de baterii, e posibil să fi ratat ceva drumuri agricole.

Ionut

Hai că am făcut eu evidența, vă scutesc de munca asta.
Cu roșu este ce ați ratat.

Structuri critice pentru deschidere 2024 A7 Buzău-Râmnic:
- pasaj peste A7 (drum legătură cu DN2 nod Buzău Nord peste A7) - harta
- pasaj pe drum legătură cu DN2 peste CF 500 - harta
- pasaj peste A7 (drum agricol) - harta
- pasaj pe A7 (peste DC14 Bobocu) - harta
- pasaj pe A7 (peste DJ220 Cochirleanca) - harta
- pasaj peste A7 (drum local Costieni-Lanurile, nu e agricol) - harta
- pasaj pe A7 (peste pârâu) - harta
- pasaj peste A7 (DC10 Costieni-Ziduri) - harta
- pasaj pe A7 (peste, probabil, drum acces agricol) - harta
- pasaj peste A7 METALIC (DJ203 Ziduri) - harta
- pasaj peste A7 (DJ203P Râmnicelu) - harta
- pod pe A7 peste Râmnic - harta
- pasaj peste A7 (bretea nod Râmnic) - harta

Total: 13 bucăți din care:
- un monstru peste Râmnic
- un pasaj peste CF tablier metalic, întârziat, sunt curios dacă au pus toate grinzile metalice
- un pasaj peste A7 metalic
- încă 6 bucăți pasaje peste A7 (inclusiv alea pe drumurile agricole trebuie făcute măcar la nivel de placă suprabetonare)
- încă 4 bucăți de 1 deschidere pe A7

Per total, structurile sunt ceva mai simple/mai mici decât pe Râmnic-Focșani însă aici compensează mult podul peste Râmnic care e enorm.

Ionut

#12659
M-am prins cum va fi la Jitaru2. Hartă





Sunt două structuri: prima e blocată, nu are o culee (cea de nord). Are o singură deschidere.
Între cele două structuri (pasaje) avem o casetă de umplut. Banalitate dar durează.
Later edit: caseta probabil va fi cu biscuiți. Durează, de migală.

Adevărat Jitaru2.

Să fie primit, zic...