News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 16 Guests are viewing this topic.

hermes

Si eu cred ca procentele raportate nu sunt bat cu realitatea din teren. Dar nici realitatea din teren nu e mai buna pe loturile 1 si 2 Ploiesti-Buzau, astept totusi ca pana la finele anului sa se apropie macar la un 90%, sa ii dea drumul macar in aprilie mai 2025. La cum merg, si turcii de la Nurol vin tare din urma.
The only time Success comes before Work is in the dictionary.

dr4qul4

Tind sa cred ca procentele reale (dar cu 2 luni intarziere) sunt doar pe Bacau-Pascani. Acolo avem consultanta si lucrarile sunt aprobate la virgula.
Pe Buzau-Bacau in schimb consultanta parca e de la DRDP, ca procentele par a fi aruncate din burta: in fiecare luna avem crestere de fix 3-5-7-10% pana la Focsani si de fix 1-2-3% la nord de Focsani.
Asa progres nu poti avea decat daca il evaluezi ochiometric. Sau daca pui cat "zice sefu" ca e bine.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

tom_sawyer

#12572
Doar Buzău-Focșani lot 2 mai are licitația (pentru supervizare) suspendată. Restul sunt contractate.

http://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100143162

dr4qul4

Dar parca au fost adjudecate de curand. Asa ca nu cred ca au inceput supervizarea. Posibil sa vedem procente cu virgula prin august/septembrie
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

horatiu.cosma

Au fost adjudecate de mult. Însă sunt șanse să nu fi început derularea contractelor de supervizare. Am mai auzit de cazuri în care CNAIR a semnat contractul de ochii lumii, dar pe la spate s-a împiedicat intenționat și nu a dat ordinul de începere sau a forțat supervizorul să se retragă, ca să nu deranjeze un anumit constructor. Poate întreabă cineva pe 544 care e situația acestor contracte de supervizare, dacă e dat ordinul de începere, care e stadiul plăților pe contract, procentul din total plătit, câte neconformitati a dat supervizorul către constructor și câte sunt încă nesoluționate etc.

mike_us

@hermes Chiar s-au mișcat bine Nurol pina acuma. Lotul e ușor sa speram ca continua așa si recuperează.

GIV

@horatiu.cosma  am intrebat eu. sper ca am formulat cat de cat ok desi cred ca se putea mai bine. am la activ cateva solicitari..  :lol:

Conform Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public, cu modificarile si completarile ulterioare, va rog sa – mi trimiteti situatia actuala cu privire la fiecare din contractele de supervizare de pe autostrada a7 Buzau – Pascani astfel:

 - Daca a fost dat ordinal de incepere;
 - Care este stadiul platilor pe contract;
 - Procentul din total platit;
 - Numarul de neconformitati transmis catre constructor;
 - Cate sunt inca nesolutionate

georgec

Pare ca sunteți foarte interesați să blocați A7... 

GIV

de cand asteptam sa inceapa constructia la a7.. aveam mari sanse sa nu o prind in viata asa... ca sa o blochez.. fix eu :troll:

TibiV

De la SkyScraper Ro : Autostrada A7 | Nod Rutier Râmnicu Sărat | Montare Grinzi | Buzău-Focșani Lot 2 | 22.07.2024 (UMB)


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ijwtsh

Un muncitor de 40 de ani, decedat după ce a căzut de pe un pod pe șantierul Autostrăzii A7

QuoteAccidentul s-a petrecut pe un pod în construcţie de pe lotul 2 cuprins al segmentului Buzău – Ploieşti al autostrăzii A7.

tom_sawyer

De-aia nu se bagă ITM-ul la controale, ca să nu "blocheze" A7.

MnihailC

Infinit mai multe șanse erau ca această tragedie să aibă loc pe loturile constructorului băcăuan decât pe lotul 2 PlBz. Bizar.

Ionut

Doar întreb. Nu văd eu bine sau grinzile de la podul peste Râmnic sunt instalate fără toate acele "zăbrele" în X? Nu ar trebui X lângă X? Parcă țin minte că la A0 peste A3 profilele așa erau. Ca aici doar că era X lângă X între cele două profile lungi.

Posibil aici să aibă alte calcule dar mi se pare ciudat... doar întreb! Poate știe cineva.

marius.firtonea

Pare ca se monteaza ulterior, la primele elemente de tablier sunt prezente toate.