News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

^UMB are cam de 3 ori cat poate duce, si nu prea vad indicii cum ca sunt in stare sa continue sa creasca semnificativ cat sa recupereze decalajul deja existent.  Orice mai semneaza acum, va fi un "net-zero sum", adica va duce la intarzieri suplimentare la contracte DEJA semnate. 

Pizza si Aktorii par a fi fost exclusi din licitatiile recente care au fost lansate de cand au aparut bulinele negre.  Doar Selina&Co au gasit un tertip, si aparent si Strabag pe undeva si-a gasit un sub-contractor. 

Ideea cu bulina neagra e mai mult o pata pe blazonul UMB, UMB care acum sta linistit sa extra-ilciteze MULT peste capacitatea proprie. Si personal nici nu prea mai sunt convins ca ce liciteaza la subpret fata de competitori se va regasi in factura finala.  Daca voi credeti ca tunelul UMB de la Marginea se va face pe banii putini semnati in contract, si ca se va face aproape de termenul semnat in contract, atunci zic eu ca sunteti naivi.

larson

Umb va licita pe orice autostrada din Moldova, e vorba de blazon :) oricum nu se pune problema de finalizare inainte de 2026 dupa Pascani, asa ca se pot dramui.
Si cred si eu ca celor de la MT si MF le e mai usor sa gestioneze un singur constructor pentru ca pot cere mai multe compromisuri, atat financiare cat si de lucrari (ce sa prioritizeze si cat).

Skynick

UMB mai lucreaza la capacitatea de azi doar in 2025. Dupa, au nevoie de inca 200km cu actualul setup sau reduc fluxul la jumatate sau sfert.

bogdan4ice

Sau termina mai rapid lucrarile ce le au. Doar nu o sa lase o parte dintre angajati sa stea degeaba in timp ce altii vor fi forjati.
Se pot intoarce la programul de lucru intr-un singur schimb.
Sa duca ei ce au acum ca sigur vor avea de lucru si dupa 2026.

shogom

Pe centura Ploiesti, la intrarea pe A3, 2 transporturi cu grinzi metalice, probabil parte din tablierul peste A3, de la Dumbrava.

MihaiD

Nici Danlin nu ar fi o opțiune rea pentru măcar un lot din Pașcani - Suceava, aș fi ok cu ei, dar pentru UMB ar fi o continuare mănușă. La ora când ipotetic ar începe acolo, ar avea deja între 150 - 200 km finalizați sau pe-aproape, din ce lucrează acum. De altfel, nu prea văd de ce ar mai licita UMB în afara Moldovei, dacă au ce face mai aproape de casă, și pare că pe țeavă ar veni proiecte într-un ritm suficient pentru 4700 oameni. Am înțeles și cu Holdea, am înțeles și cu Timișoara, nu prea ar mai fi cazul. Una e să fii cu copiii acasă în fiecare săptămână, alta e să vii de la Pârvu Roșu sau Zimbor la trei săptămâni.

TibiV

@alexd4u2 a uitat sa posteze filmarea asta: Autostrada A7 Ploiesti - Buzau 🇷🇴, Lot 1, Nod rutier DN1D | Pizzarotti | 14.07.2024

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

hermes

#12487
Nu termina ăștia la timp după cum arată, la structuri au treaba cat încape: grinzi, predale, suprabetonare, hidroizolație, asfalt, parapeti...
The only time Success comes before Work is in the dictionary.

GIV

 cine a zis ca vor termina la timp? timpul e relativ :troll:

mirceaeliade

Aktor nu e niciodata intarziat, si nici nu termina devreme.  Aktor termina exact atunci cand are chef sa termine.  :troll:

mike_us

Pe ultima filmare Buzău - Râmnicu Sărat loturile 1 si 2 a lui Raducu la podul mare au 13 deschideri unde deja au ridicat (8 pe un sens si 5 pe celalalt). Asta era pe 9 iulie cam 1 săptămâna in urma. Știe cineva din zona cum au mai avansat, cite deschideri?


dumbravaandrei

La nodul cu a3 erau pregătite schelele de suport temporar pentru tablier și 2 macarale erau pregătite (câte una pe fiecare parte).

panzer

Pizza a castigat cu 1.46 mld lei din estimat de 1.65 = 89% din estimat.
Coni - Trace a castigat cu 1.25 mld lei din estimat de 1.47 = 85% din estimat.
Nurol a castigat cu 1.09 mld lei din estimat de 1.16 = 93% din estimat.

UMB le-a castigat pe celelalte cu 80% din estimat.

Nu vorbim de formula de ajustare a preturilor care este la fel pentru toti.

Toti intarzie. Cu tot cu extensiile acordate. Noi toti suntem statul roman, ce preferati?
Pt un minut gaditi-va ca este casa dumneavoastra.

PS: de fiecare data pe acest topic tb sa specifici ca nu este Fan Boy al nimanui.
Ps2: a vazut cineva anul acesta vreun strop de apa care inunda vreo bucatica din lotul Pizza? Sau vreo groapa de imprumut inundata?

danutzu_1069

Grinzile pe care le-a filmat Adisan, si postate de TibiV aici: transport agabarit, pentru noducl cu A3 sunt.