News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 11 Guests are viewing this topic.

Spadan

Fara a sti prea multe date tehnice (sunt doar un amator urmaritor al acestui forum), duminica dupa-amiaza pe o temperatura de 40-42 de grade, Nurol era activ la nodul A7 cu DN2 langa Spataru. Cel putin 5-6 camioane si tot atatea excavatoare lucrau la umpluturi etc.

Ionut

^ Mulțumesc!
Când mai treci prin zonă, am să te rog, dacă poți (atenție să fii în siguranță pe bucata aia de drum că se fuge ca pe circuit), să te uiți pe camioane și pe ce utilaje vezi dacă zărești vreun logo, ceva. Sunt curios dacă Nurol lucrează cu subcontractori pe proiectul ăsta.

:cheers:

pasadia

Am trecut peste vreo 70-100 de mesaje de pe acest topic in viteza si nu mai dau acum inapoi sa vad care este colegul de forum care se lauda cu informatii din interiorul santierelor UMB. Insa pentru el (sau pentru altcineva care are informatii) - am si eu o intrebare:

In urma mortii a patru persoane pe un santier, a facut cineva vreo noapte de inchisoare? Exista vreo amenda, vreo inculpare, vreun dosar trimis in instanta? Macar s-a schimbat ceva in materie de proceduri, sunt cumva inspectati mai mult decat de obicei (adica niciodata)?

Repet - PATRU MORTI!!!

Ionut

Subiect tabu, îngropat și mușamalizat.
Evident, nimeni nu va face închisoare, în ce țară crezi că trăiești? Vinovați sunt morții.

marius.firtonea

Acum nu vreau sa fiu rau, sunt total de acord ca UMB ar trebui sa imbunatateasca dramatic conditiile de munca, dar nu am vazut prea mari discutii aici cand a murit persoana pe lotul Pizzarotti.

MihaiD

^^^ Probabil la mine te referi, dar nu mă lăudam, îmi justificam opinia strict pe ceea ce spuneam. Dacă mi se permite. Dacă nu, bine și așa. Cu privire la accident, nu am informații și nu mă pronunț de partea sau împotriva cuiva, așa mi se pare cinstit, dacă nu am informații suficiente, să tac. Să-și facă treaba justiția, aia pentru care am ieșit în stradă mărșăluind cu plăcuța suedeză în spate, din ce știu am învins prin 2017-2018, așa am înțeles atunci, prin urmare am încredere în justiție. Deci, pentru cei patru morți să meargă la pușcărie cine e vinovat - Umb, Consitrans, Laicu, Transgaz, Grindeanu, altcineva... sau nimeni.

pasadia

Intrebam si despre accidentul respectiv, dar din pacate aici pe forum nu zice nimeni ca ar avea informatii de la interior de la Pizzarotti. Asa ca...

Spadan

#12457
@Ionut

Avand in vedere ca utilajele pareau de culori diferite, inclin sa cred ca sunt si subcontractori.
Din pacate, poze nu pot face, din doua motive: viteza cu care se circula si sotia care nu vede niciun interes in a face poze unui santier. :)

WebSrc

#12458
Autostrada A7 Ploiesti - Buzau, Lot 1, Nod rutier DN1D | Pizzarotti | 14.07.2024


Filmare pe Autostrada A7 Ploiesti - Buzau, Lotul 1, zona Cioceni - nod rutier DN1D.
Antreprenor: ASOCIEREA IMPRESA PIZZAROTTI & C. S.P.A. - PIZZAROTTI S.A. - RETTER
Data filmării: 14 Iulie 2024
Progres fizic: 69% (Cestrin)



Filmarea îi aparține lui ADonde Next

TibiV

#12459
@WebSrc,

filmarea ii apartine unui coleg care are cont pe forum: @alexd4u2 (https://www.youtube.com/@ADondeNext/videos). Tu nici macar nu ai mentionat canalul YouTube.

Da-i macar 24 de ore sa isi publice singur filmarile, si sa isi primeasca aprecierile de rigoare...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dumbravaandrei

Stie cineva cand sunt planificate sa ajunga grinzile? Daca nu le ridica pana pe 20 august, 0 sanse pentru deschidere in 2024

horatiu.cosma

A început să ajungă tablierul pentru podul mare peste CF la nodul Dumbrava.

GeoRo

7:45 oare de ce nu se aliniaza culeele cu rampele?  :o

horatiu.cosma

Țeavă de gaz parcă, nu s-au apucat de umplutură pe toată lățimea.

MnihailC

În legătură cu latura penală a acelui incident soldat cu 4 morți, din punct de vedere legal nu este necesar ca cineva să încaseze închisoare cu executare. Legea penală română, după modelul belgian, permite tragerea la răspundere penală a persoanei juridice, astfel încât, mai ales la infracțiunile omosive (prin inacțiune), acestea vor fi pasibile la plata unei amenzi penale care poate ajunge până la maximul de 3 mil. lei pe lângă alte pedepse complementare.
Firma lui Umbrărescu probabil va fi condamnată pentru ucidere din culpă și va plăti o amendă penală alături de închiderea unor puncte de lucru sau alte pedepse complementare. Cazuri similare întălnim și la companii precum OMV Petrom, care a fost deja condamnată de 2 ori pentru că nu luaseră măsuri de siguranță privitoare la puțurile lăsate deschise în câmp unde au căzut diverse persoane și au murit prin asfixiere.
Astfel încât, nu e necesar să fim așa rapizi în a trimite pe cineva la închisoare.