News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

naivu

^^Mulțumesc frumos pt dronathon. Mi-a plăcut mult cum ai semnalizat pe video fiecare structură, ajută mult la înțelegerea santierului!

horatiu.cosma

#12361
Felicitări pentru filmări, extraordinar efortul. Știu ce complicat e să filmezi un șantier de 20km. Nici nu vreau să mă gândesc cât ți-a luat să filmezi 320, câte baterii de dronă ai schimbat și cât ai stat să se reîncarce. Bravo.

milo1981

Nod turbion langa Pascani - 08.07.2024




Powered by API/PUM imgur uploader
autoMinder - aplicație de management a parcului auto

Stef

Promit că iau o pauză de la spam o vreme, cel puțin cu videoclipuri despre A7

 :lies:

Până atunci însă...


Am pregătit pentru cei grăbiți, pentru cei fără suficientă răbdare sau timp, dar totuși interesați, un material-sinteză de 30 de minute care include TOATE loturile de pe Autostrada A7, la o viteză de aproximativ 650 kmph, pentru a avea o imagine de ansamblu a stadiului lucrărilor. Cei care nu au făcut-o deja, dar vor să afle mai multe despre fiecare lot în parte, pot vizualiza pe canalul de youtube toate loturile la o viteză mai lentă + explicații arhi-suficiente despre șantier și progresul acestuia.

Vreau să prezint câteva numere pentru a înțelege despre ce este vorba.

Numere despre efort:
-320 de kilometri de șantier, filmat complet, cap-coadă, de la Ploiești la Pașcani;
- 2 zile de filmare, într-una dintre zile am filmat peste 184 de kilometri, ceea ce este o distanță destul de insane, colegii droniști înțeleg mai bine aici - în ziua respectivă am filmat continuu, fără oprire, de la 8:30 până la 20:12, cu plecare la 5 din Iași spre Focșani și cu sosire la 21:30;
- 16 ore de filmare, 10 ore de condus la/de la/spre obiectivele filmate, mult peste 20 de ore de editare (cel mai mult timp a fost consumat cu studierea planșelor și sincronizarea obiectivelor de pe șantier în filmări);
- peste 60 de cicluri de reîncărcare a bateriilor, cred că 68, includ asta aici pentru Horațiu^^.

Despre dronathon:
- aproximativ 700 GB de filmare;
- 3.5 ore de material video pregătit (materialele finale sunt la viteze mai ridicate decât filmarea propriu-zisă);
- peste 800.000 de afișări pe youtube, site-uri de știri, rețele sociale;
- peste 100.000 vizualizări pe youtube, în continuă creștere;
- peste 32.000 de persoane unice s-au uitat la clipuri, în continuă creștere;
- peste 720.000 de minute de vizualizare pe youtube (cumulat v-ați uitat aproximativ 1.4 ANI!) într-o creștere foarte accelerată, MULȚUMESC!

Sunt numere foarte ok pentru prima experiență de genul și, cel mai probabil, o voi repeta!

Mulțumesc tuturor userilor de pe PUM pentru că mi-ați stârnit pasiunea pentru infrastructură și celorlalți droniști care m-au făcut să-mi doresc să zbor!


TibiV

@Stef

adanc respect pentru munca, dedicare si rezultate!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mike_us

Cred ca ar fi interesant daca in zilele/săptămânile care vin găsește timp cineva sa filmeze si podul de la Râmnic sa vedem cu progresează UMB la tablierul metalic.

Stef

^Din calculele mele ar cam veni o săptămână de pauză la UMB de pe 15 iulie. Sper să ajung pe acolo peste vreo 2 săptămâni!

mike_us

Ar fi superb e clar ca e unul din punctele critice.Cineva calculase ca după 20 iulie ar trebuie sa aibă tablierul urcat o sa vedem cind filmezi. @Stef multe mulțumiri pentru munca ta. 

horatiu.cosma

Impresionante cifrele, felicitări încă odată. Legat de podul de la Râmnic, a aparatut filmare pe FB la CNAIR, 7 cu 4 ridicate, din ce îmi dau seama.

Hercule

Impresionant efortul, atat al tau pentru filmare cat si al constructorilor desfasurati pe traseu. Nu stiu sa mai fi fost pe undeva o bucata asa de lunga de autostrada in executie.
Pentru tine, multe multumiri si cateva mici like-uri.

PS. Eu urmaresc filmarile la 5x, e foarte interesanta senzatia la o viteza de 2000 km/h.  :lol:
Deșteaptă-te române!

Ady_ro

#12370

GIV


serbanlupu

Quote from: horatiu.cosma on July 09, 2024, 09:52:56 PMImpresionante cifrele, felicitări încă odată. Legat de podul de la Râmnic, a aparatut filmare pe FB la CNAIR, 7 cu 4 ridicate, din ce îmi dau seama.


GIV

^^^ hai cu planeitatea  :notworthy:
    de ce nu descarca mixtura asfaltica direct in finisorul de 14 m?

Dutzy

Quote from: GIV on July 09, 2024, 10:58:14 PMde ce nu descarca mixtura asfaltica direct in finisorul de 14 m?

E o chestie de optimizare a fluxului tehnologic:

- alimentand finisorul din feeder, si nu direct din camion, controlezi mai bine asezarea stratului de uzura deoarece ai un flux continuu de material, controlat de catre feeder.
- nu mai trebuie sa opresti finisorul sa astepti sa descarce camionul direct in cuva finisorul, dupa care sa continui asezarea stratului.
- posibilitatea de a realiza turnari mai lungi, cu mai putine discontinuitati.