News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

Rodeo

#12315
Așa cum am promis, astăzi am fotografiat din nou ridicarea tablierului metalic la podul peste Râmnicu Sărat. Puteți număra și în fotografii, sunt ridicate grinzile peste 7 deschideri (3 pe calea de rulare spre Sud, 4 pe crN). Progresul în 48 ore (2.07-4.07) este de 2 deschideri complete și o "cutie", adică 5 ridicări, apropiat de ritmul pe care l-am presupus acum două zile. Revenim peste câteva zile sa monitorizam avansul montajului.

4 iulie, ora 17. Sunt 7 deschideri completate.


Alt unghi, in prim-plan crN


In prim-plan crS



Powered by API/PUM imgur uploader

dr4qul4

se pare ca UMB e all-in pe Buzau - Focsani.
Ar trebui sa se apuce serios si de rampe si probabil vom vedea progres cat de curand
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

gap

Quote from: alecu26 on July 04, 2024, 09:55:36 PMSa vorbeasca cineva și cu betonul sa ii zică asta. Sa se întărească mai repede.

Din cate stiu, betonul standard are timp de maturare de 28 de zile. Deci nu ar fi o problema pe Fc-Bc. Dar echipele de fierari probabil vor fi tinute pe Bz-Fc la suprabetonari poduri, deci progresul la structuri in rest banui ca va fi slab. DAR, echipele de terasamente se vor elibera. Si pana in iarna ma astept sa bage serios pe terasamente la Fc-Bc.
Daca intra in iarna cu pilele su culeile ridicate pe Fc-Bc, vor reusi sa respecte termenul contractual, lejer chiar. Grinzi se mai pot monta si iarna, daca e uscat sa le poti transporta.

mike_us

@Rodeo Deci 7 deschideri din 26? Adică mai au 19 sau 38 de ridicări. Cu 2.5 ridicări pe zi un pic peste 2 săptămâni. Undeva pe 22 iulie gata cu toate grinzile ridicate. Oare după se apuca sa ridice si la podul peste Buzău?


RazesIesean

Merci Stef! Nu arata "rau", au oile ce paste pe acest tronson.
Sa speram ca pana in August 2026 se face pana la Bacau. Sincer pana la Pascani si A8 nu cred ca au sanse.
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

gruia88

Am zis sa compar Tronsoanele mari Buzau-Focsani cu Focsani-Bacau ca sa imi fac asa o idee gen ipotetic deschidem 2024 Buzau-Focsani si 2025-Focsani-Bacau , acum ca distante primul are 82km si celalalt 95 km deci mai multi km , acum ideea e la structuri aici chiar nu am avut rabdarea sa compar care e mai complicat la nivel de structuri si complexitate .
Presupun ca pe acesta planificare Gant / Kanban  :lol:  merg si ei se elibereaza resurse muta la nord si au urmatorul grafic :
Buzau-Focsani 2024
Focsani-Bacau 2025
Bacau-Pascani 2026 .

Acum vorbim strict A7 pe acest topic , restul nu mai presupun nimic ca se schimba de la saptamana la saptamana.

raulbogdan23

Pacat ca nu avem niste maci crescuti, ar bate autostrada macilor de pe A10.

ncb

Filmare noua de la Raducu: A7 Bacau - Pascani De la Nod Sabaoani la Roman Nord Turbion A7/A8 | 04-05.06.24 || Raducu P Drum


Multumirile pe canalul lui.

Stef

Gata și cu Focșani - Bacău.
De mâine începem ultima parte, Bacău - Pașcani.


Ionut

Am vreo șansă să mă uit la filmările astea fără să mă enervez? Mulțumesc.

marius.firtonea

Nu, mi se pare cel mai trist lot de pe A7.

Deutschländer

Arate dragut cum bate vantul peste campuri de porumb.
Dar cam asta este highlight.

Hercule

Multumesc pentru filmare!
Porumbul arata foarte bine.
Deșteaptă-te române!

satanistu

Eu incerc sa privesc partea buna.

Si daca lua Aktor loturile astea tot asa aratau.

Asa ca le-a luat UMB, macar stim ca dupa ce termina cu Buzau-Focsani o sa urce aici si o sa faca treaba.

Aktor nu se stia cand facea....