News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

GAC

asfaltul poate fi gata in linii mari pana in septembrie, structurile cu emotii in Decembrie, finisaje (sub trafic) la primavara...

alexa_adrian2001

eu tare ma tem ca o sa le vina in cap ideea de a da drumul la autostrada buzau focsani chiar daca nu vor fi gata podurile transversale sau nodurile.
Numa sa poata sa zica: 'ne-am tinut de promisiune! am dat drumul circulatiei!'
e doar o supozitie
speram sa nu fie asa.

bogdan4ice

O sa-i dea drumul cand se va putea circula in siguranta. Ca va fi sau nu anul acesta vom vedea peste maxim 6 luni jumate.

horatiu.cosma

Punctele critice pe Buzău - Focșani sunt podurile. Sunt 4,5km de poduri (echivalent cale dublă de autostradă), hai să scoatem din ecuație podul peste Buzău că e muzeu, rămân vreo 3km. Lotul 2 e semnificativ mai avansat ca celelalte pe partea de terasamente și asfalt, dar nu poate fi deschis fără podul metalic de la Rm. Sărat, cel care va fi ultimul terminat între Buzău Est și Focșani Nord, fiind cel mai lung și mai complex. Din experiența ultimilor ani de pe alte proiecte, UMB armează și betonează 7-8 sute de metri de pod per tură de muncă (4 săptămâni + 1 liberă). Hai să zicem că aici o să ajungă la 1km per tură, adică cei 3km în 3 luni și jumătate. Dacă încep săptămâna viitoare când revin la muncă, la început de octombrie sunt gata podurile de suprabetonat. Mai e o lună de muncă cu bordurile laterale și cu hidroizolația, e deja noiembrie. Asfalt, parapete, rosturi de dilatatie, decembrie. E foarte la limită, dacă toate merg brici, cu vreme bună, organizare foarte bună și plăți rapide din partea statului.

Ionut

Stai că nu înțeleg. Ce să înceapă săptămâna viitoare? Armarea la podul mare peste Râmnic?

horatiu.cosma

Armarea podurilor în general de săptămâna viitoare. Parcă au ceva poduri mici cu grinzi și predale spre Focșani. La Râmnic armare prin august/septembrie. Cum ziceam, el e ultimul.

stangabriel

Deja Cnair a spus zilele trecute lot 2 Buzau Focsani aprilie 2025. S-a pus aici anuntul, cum era de asteptat.

https://economedia.ro/video-autostrada-moldovei-a7-umb-a-ajuns-la-37-executie-pe-lotul-2-al-sectiunii-buzau-focsani-termenul-de-finalizare-este-aprilie-2025-dar-promisiunea-de-finalizare-este-pentru-sfarsitul-anulu.html

Durată contract: 26 de luni (execuție);
Valoare contract: 1,317,073,556 de lei, fără TVA;
Sursă de finanțare: Programul Național De Redresare Și Reziliență (PNRR);
Ordin de începere: 06.02.2023;
Stadiu actual: 37%;
Termen deschidere: 2025

Ionut

Sunt foarte puține poduri mici gata de armare. Au multe pasaje peste A7 care sunt în urmă (plus rampe). Pasajele peste A7 le-ai adunat în ăia 3 km?

Eu nu înțeleg ce fac pe cocoașă. Nu văd cum va fi gata în august. Poate-mi explicați voi cum va fi gata în august?

horatiu.cosma

Toate podurile le-am pus la calcul, și overpass-urile. Cum ziceam, trebuie să se alinieze multe planete ca să se lege toate. Nu îmi fac probleme pentru rampe și terasamente în general, o să le termine. Cât despre cocoașă, se duc cu ea bine de tot în toamnă, au luat piciorul de pe accelerație acolo.

dr4qul4

mai mult de Caiata - Focsani Nord, nu vedem anul asta!
O sa fie mai clar cand vor incepe cu podurile peste Milcov si Ramna, si nu cu cel peste Ramnic
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Ionut

Mi se par puțini 3 km de structuri cu tot cu pasaje. Aș zice vreo 5 km (x2, adică 10 km cale simplă).

Hai că nu or fi 10 km. Dar nici 6 km.
Să zicem 8 km de cale simplă (2,5 benzi).

Chiar și dacă ar fi doar 6 km, nu 8, tot mi se pare imposibil.

Să n-am dreptate.

Dar poate între timp îmi explică cineva ce se întâmplă la cocoașă...

horatiu.cosma

Bz-Foc 1: 80m beton, 1500m metal (echivalent)
Bz-Foc 2: 400m beton, 870m metal (echivalent)
Bz-Foc 3: 1270m beton, 70m metal (echivalent)
Bz-Foc 4: 400m beton (echivalent)

Total Bz-Foc: 2150m beton, 2440 metal

Echivalent înseamnă că un overpass l-am numărat cu jumătate distanța, să adunăm mere cu mere (cale dublă de autostradă).

Și am scos din schemă podul peste Buzău, ca sa discutăm doar despre ce se poate deschide in trafic anul ăsta.

Ionut

Doar 4600 metri beton+metal, cale simplă de autostradă (2,5 benzi)?
Mi se pare puțin.
Dar na, așa o fi, nu știu de unde ai cifrele.

horatiu.cosma

Cale dublă autostrada, nu simplă.

Ionut

Hai că ne înțelegem ca turcii!
Atunci da, pare okay.

Deci 4600m cale dublă, adică 9200m cale simplă. Ce ziceam eu, 10 km de cale simplă (2,5 benzi).

Corect? Ne-am înțeles?

Mai simplu: un pod continuu de 9,2 kilometri, jumate pe beton, jumate pe metal, lat de 2 benzi și jumătate.

Corect?

În 6 luni.