News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

9 Members and 22 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Turbionul asta este si el la vreo 30%?  mai au doar cativa km de asfalt si vreo 16 pasaj. Dar conturul trebuie sa fie si el vreo 30%.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

tom_sawyer

#12091
^
Quote from: tom_sawyer on June 03, 2024, 03:27:12 PMMonitorizez îndeaproape și lucrările pe cel de-al treilea Lot al Autostrăzii Bacău- Pașcani (Mircești- Pașcani)!
Astăzi am văzut șantierul Nodului turbion din apropierea orașului Pașcani. Stadiul fizic este ceva mai mic, de aproximativ 22%, din motive provocate de condițiile meteorologice.
Stadiul total al lucrărilor pe cei 28,09 km este de 25%.
Constructorul promite că se va mobiliza, astfel încât toată această Secțiunea de 77,38 km din Autostrada Moldovei să ajungă la un stadiu de 60% până la final de an.

Grindeanu pe facebook


Companiile antreprenorului român lucrează în avans, și-a făcut un obicei din asta. Termină, abia apoi facturează, deci lucrările nefacturate nu sunt încă înregistrate pe site.[Șerbănescu]

Iar nenorociții ăialalți întâi facturează, apoi termină. :lol:

GAC

cred ca umb poate baga 6-7% pe luna pe Bz-Fc, dat fiind faptul ca e mai mult de asfaltat si doar 3 structuri mari, deci in cel mai fericit caz posibil acum putem spune ca suntem pe undeva pe la 58-64%, in ideea ca se lucreaza inclusiv in decembrie la finisaje / lucrari in afara carosabilului... chiar si 60% bate la ochi sa spui.

dr4qul4

eu zic ca nu sunt nici la 50%. Cred ca spatiile de servicii si perdeaua forestiera au 10%!
Or avea doar o structura mare, dar au 7 grinzi metalice pe ea. Urmeaza grinzile, predale, suprabetonare, hidroizolatie, asfalt, parapeti, rosturi de dilatare.
Si mai au multe structuri mici fara grinzi si fara rampe.

Daca UMB e la 60% (medie pt toate cele 4 loturi), atunci CONI e la 75% si deschide in 3 luni si bucata bulgarilor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

cb

Continuarea de la clipul de ieri de la Nova Descriptio Moldaviae, L2 Pl-Bz.


mike_us

Din ce se vede pe ultimele filmări a lui Raducu arata clar mai mult de 30%. Nu o fi nici 65% cit zic politicienii de la guvernare dar nici chiar așa rău. Adevarul e probabil la mijloc.

ncb

Mai e una proaspata de la Raducu: A7 | Buzau-Focsani | Slobozia Ciorasti -Focșani Nord 04.06.2024 || Raducu P Drum


Spadan

Nodul Rm Sărat (Radu Iftinoiu)

raul.olaru

in filmarea A7 | Buzau-Focsani | Slobozia Ciorasti -Focșani Nord 04.06.2024 || Raducu P Drum la minutul 1, de ce multe grinzi sunt montate intre reazeme?
presupun ca nu sunt gata acestea, dar eu cel putin n-am mai vazut metoda asta de a le monta "provizoriu" direct pe pile

naivu

Subscriu la ce spune @mike_us că în mai multe filmări de pe Buzău-Focșani se vede mai mult decât progresul de 30% de pe situl Cestrin. Dar constat în ultimele două filmări destul de multe deschideri fără toate grinzile. Ori eu unul am o obsesie cu grinzile, montarea grinzilor e o operațiune destul de dificilă care trebuie pregatită din timp (nu o dată au scăpat grinda din macara), până nu se pune ultima grindă consider că este sub 50%, după ce se pune ultima grindă se poate considera că este peste 50% și se poate discuta dacă restul mai durează 5 luni sau mai puțin.

bogdan4ice

^
Dupa acest rationament pe Pl-Bz lot 1 si 2 nu au ajuns la 50%... Mai sunt grinzi de pus...

reed

#12101
de la Construim Romania

mircea

@bogdan4ice văzând ultimele video-uri de la ascoro, nici nu cred că sunt la 50%.

raulbogdan23

Pe baza ultimei filmari Mai e una proaspata de la Raducu: A7 | Buzau-Focsani | Slobozia Ciorasti -Focșani Nord 04.06.2024 || Raducu P Drum sunt cel putin 2 locuri unde nu au inceput lucrarile (1 canal probabil de irigatie unde nu s-a miscat nimic, apoi la un alt canal avem 1 culee terminata si cealalta lipsa fara nici macar o zgarietura de pamant) si jumate de traseu la nivel de tarasament.

ncb

A7 | Lucrari zona Nod rutier Bacau Nord | Bacau-Pascani lot 1 05.06.24 || Raducu P Drum