News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

Ionut

Buzău-Focșani 2 la 85%?
Vai ce minciuni... Dumnezeule.
Nu mai au niciun fel de limită...

NoWords

#12076
85% in niciun caz. Pe unele portiuni nici macar grinzile nu s-au pus.  :)
Sa nu mai zicem de rampe si alte detalii.

Ionut

Ce grinzi...

Dacă vorbim de 85% trebuie 2-3 straturi de asfalt peste tot. Placi de suprabetonare peste tot, hidroizolație în mare parte. Parapete în mare parte.

85% înseamnă 2-3 luni de finisaje și închidere puncte critice înainte de inaugurare.

Deja e mult prea multă minciună chiar și pentru un an electoral... e strigător la cer.

RazesIesean

85% era lotul lui Alsim la inceputul anului si aveau majoritatea structurilor gata. La UMB- nu sunt nici grinzile in santier nu mai vorbim de asfalt sau suprabetonare.
Oricum daca face Ionut o postare despre minciunile celor de la CNAIR etc, sare armata UMB-ului ca pune API bete-n roate.
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

bim14

Eu nu-mi dau seama cu ce-l ajuta pe grindeanu sa minta in halul asta. E cat se poate de clar ca nu ai cum sa deschizi in acest an mai mult de cocoasa de la Focsani.
Quote from: bim14 on January 09, 2024, 10:42:40 AMEu tocmai am virat 100 de lei si mai pun 500 in contul API daca la final de 2024 avem minim 50 de km de A7.

roco1972

eu as trimite Politia Rutiera sa i testeze ... sa vedem ce au "fumat" cand fac astfel de declaratii

shift2rail

Ai lipsit din tarisoara in ultimii 35 de ani? Oamenii adora sa fie mintiti...frumos. S-au scris tomuri pe tema asta.

gruia88

Eu va dau exemplu din familie /prietenei, stam la un pahar ridica unu vorba , ba uite deschide UMB 80 de km anu asta , oamenii discuta se bucura le ramane intiparit in cap ca deschide ca e pozitiv ca munceste .

Apar eu cu forumu si le zic ca stati ca nu e asa uite ce mai are de facut ce zice lumea pe acolo , uni ma cred altii prefera sa nu ma creada!

Si uite asa vine decembrie si nu deschid sau mai muta cateva luni si vine vorba aia cateva luni nu strica si tot ramane pozitiv.

Deci da promisiunile merg pentru ca sunt promovate si nu se face follow-up de la restul populatiei!

GIV

Quote from: Ionut on June 05, 2024, 02:27:33 PMDeja e mult prea multă minciună chiar și pentru un an electoral... e strigător la cer.

sambata dau procente la 95% :lol:  :rofl:

NoWords

#12084
@roco1972

N-au fumat nimic, le place sa ne minta pe fata cand realitatea din teren ii contrazice crunt. Pe mine ma bucura sa deschida, dar din pacate timpul este dusmanul tuturor :)

Si realitatea din teren e ca acele 85% sunt de fapt un 50% ( probabil )

roco1972

@NoWords
un medic francez vizionar, Ernest Dupre, i a descris foarte bine acum mai bine de 100 de ani :lol:

Stef

Turbion, azi

Scurt:


Doar un pic mai lung:

satanistu

#12087
^^^

Iar luni dupa alegeri dau la 5%.  O:-)

mirceaeliade

Cred ca stadiile astea fizice de gen 85% sunt cele care estimau din grafic la momentul semnarii.  Nici pe DEx6 nu par sa umfle chiar asa procentele.  Daca estimarile din grafic sunt la 61%-86% iar cele oarecum reale lsitate pe CESTRIN sunt 32-39%, atunci probabil putem pune un 2x la termenul real de executie fata de cel 'din grafic'.  Deci un 100% (cu tot cu statiile de incarcare) probabil prin 2026, la termenul PNRR, si aici sunt cele mai avansate lucrari.  Ma intreb cum vor sta lucrurile la nord de Focsani daca aici sunt atat de 'creionate'.

P3trut

#12089
Daca citesti cu atentie, el cumva s-a scos cu procentele alea.

Quote,,În legătură cu stadiul lucrărilor antreprenorului Dorinel Umbrărescu, realitatea de pe șantiere este cu mult înaintea cifrelor consemnate în acte și pe site-ul oficial CNAIR. Explicația se referă la formula de calcul, care e consemnată într-un mod diferit, în ceea ce privește datele de pe site. Companiile antreprenorului român lucrează în avans, și-a făcut un obicei din asta. Termină, abia apoi facturează, deci lucrările nefacturate nu sunt încă înregistrate pe site.Ultimele date sunt acestea (n.r. - cele de mai jos), remarcăm un stadiu foarte avansat al lucrărilor, care vor fi gata înainte de termen, chiar în acest an. Asta e specific firmelor puternice, exact ceea ce fac și companiile lui Dorinel Umbrărescu", a declarat Alin Șerbănescu (CNAIR), pentru Ziare.com. Acest text a fost copiat de pe Ziare.com Gata în 2024: autostrăzile și drumurile expres pe care le termină anticipat Dorinel Umbrărescu. ,,Și-a făcut un obicei din a lucra în avans" https://ziare.com/dorinel-umbrarescu/dorinel-umbrarescu-autostrazi-gata-2024-1873788?utm_source=Ziare.com&utm_medium=copy-paste

Sunt de acord cu el. Daca luam lucrarile neterminate, deci nefacturate, atunci UMB bate spre 80%-90%. Gen, am dat cu lopata sa facem prima groapa pentru primul pilot la podul peste Buzau, de ex, lucrare neterminata, nefacturata, dar cu ea avem deja 25% din contract gata.  :lol:

P.S. Ca sa nu mai zicem ca daca alea chiar sunt la 85% asta inseamna ca se deschid in august, extrapoland cat de repede au ajuns aici si in cat timp.