Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

Feri

#11700
^^ @Ionut De urmărit am urmărit. Deci dl. Etves urmează să intre pe șantier indiferent dacă UMB termină Buzău - Focșani anul ăsta sau nu.  Sau cel puțin așa am înțeles din pariu.  :lol:

Interesant este să vedem dacă se mai inaugurează totuși ceva anul acesta după DN4-A2, având în vedere previziunea pentru Ploiești - Buzău - Focșani gata de-abia în 2025. Mai este cocoașa de la Focșani în pole position pentru 2024?...

Culmea ironiei (având în vederea și ce se întâmplă cu podul de la Brăila) ar fi ca tocmai  WeBuild să termine în avans jumătatea Pitești - Mănicești și să poată dar să nu vrea să o dea în trafic. Din cauza contrelor lor cu CNAIR/MT :fence:

Ionut

:lol:

Păi Buzău-Focșani complet va fi prin primăvară, au termen aprilie. Cocoașa are termen august 2024. Nu va fi august dar va fi în 2024.

Mai termină, posibil, ceva în 2024 între Buzău și Focșani dar nu 80 km. :)

Astea sunt previziunile mele. Dacă termină Bz-Fc 80 km anul ăsta mă duc cu Etveș pe șantier la lopată. Dacă am dreptate, se duce el singur. :lol:

Sorinus

Lotul 3 ar maximiza cocoasa ca Centura a Focsaniului. Are vreun nod util prin care se poate urca din DN2? Nu ma prind din hărți.

Ionut

Nu chiar din DN2.
Există două noduri între cocoașă și Râmnic.

Hai folosiți harta API... pe bune. Ne chinuim degeaba cu harta? Mă rog, @RobertH se chinuie mai bine zis. Mulțumesc, apropo!

reed

#11704
Mă gândesc cât de limitati sunt cei de la  Consitrans că nu au putut face un pod cu profil radial. Mă gândesc că habar nu au sa calculeze o săgeată pentru așa ceva daca au băgat soluția cu grinzi de beton și hașurare marcaj  :lol:

Quote from: RobertH on August 09, 2022, 12:21:12 AMPoduri simple. Nu va fi toata giratia suspendata.







Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

Ar fi de toata jena sa dea Lot 3 in folosinta si sa nu dea si 100 de m (nod-ul adica) de pe lotul 2 la Rm. Sarat.
Aici am incredere ca UMB va misca cu eficienta  :)
S-ar putea face o VO astfel prin partea de S si la Rm. Sarat

Ionut

Mai zic o dată. Între nodurile Rm Sărat și Mândrești (sudul cocoașei) există ALTE 2 noduri.
Vedeți măi oameni buni harta API...

Ionut

Cred că aici are cea mai mare relevanță anunțul. :D


ACUM este momentul să ne susțineți dacă vreți să existe în continuare Asociația Pro Infrastructură, adică singura voce independentă care monitorizează toate proiectele majore de infrastructură de transport din țară. Direcționați 3,5% pentru API în caz că nu ați făcut-o deja. Aproximativ 15400 RON au fost strânși în 2023 prin campania 3,5%.

Știți ce aveți de făcut? De aici descărcați Declarația 230 pre-completată cu datele noastre.
Nu știți și/sau aveți întrebări? Găsiți detalii și explicații pe thread-ul dedicat.

M-U-L-Ț-U-M-I-M!

voicul

@Ionut cand am scris mesajul de mai sus era cu sensul ca de la ultimul nod sunt cam 18 km de A, care vor fi muzeu, daca nu fac si 100 de m cu nodul de pe lotul 2.

AUTOSTRADA A7 | Buzau-Focsani lot 2 | Nod rutier Ramnicu Sarat si Pod peste Râmnic | 16.04.2024

AUTOSTRADA A7 | Buzau - Focsani lot 1 Buzău-Vadu Pasii | 16.04.2024

AUTOSTRADA A7 | Buzau - Focsani lot 2 Lucrări zona Boboc Pasaj peste DC14 | 16.04.2024

Ciprian85

Anul acesta au progresat foarte bine pe structurile de pe Buzau-Focsani cât și la terasamente. Din filmările celor de la DRDP Iași se pare ca au început sa aibă o mobilizare decenta și la terasamente pe sectorul Bacau-Pascani.
Ca și opinie personală, cred ca Buzău-Focsani o sa fie dat în circulație anul acesta.

mike_us

^ Si asta daca dam de o parte lunile de iarna după doar 2 luni de munca anul asta. Probabil ca o sa vedem mai clar cum evoluează lucrurile prin vara dar si eu sunt optimist de cum o sa evolueze lucrurile pe A7.

Andrei.D

@Ciprian85, vorbești despre aceste patru loturi, da?

BzFo L1: 30.00% (28%/29.02.2024)
BzFo L2: 31.00% (29%/29.02.2024)
BzFo L3: 29% (28%/29.02.2024)
BzFo L4: 33% (32%/29.02.2024)

Nici dacă-mi activez setarea "visător" nu-mi dă matematica pentru o deschidere anul acesta :( ...

TeoH9

Activeaza-ti starea "fan UMB" si o sa iti dea  :lol:

Ionut

Quote from: tom_sawyer on April 22, 2024, 05:17:57 PMUmbrărescu: ,,Craiova 4 o să fie gata anul acesta, Galațiul și cu Buzău – Focșani, sperăm"

Are simțul umorului Marele Lacom :lol:

A se observa că Umbrărescu a început deja să îndulcească promisiunile fanteziste. Luați-vă adio de la 80 km pe Bz-Fc în 2024.

Dar na, pentru unii nu va fi clar nici pe 31 decembrie.

georgec

#11714
Volumul de lucrari realizat zilnic de UMB este impresionant, ca vorbim de terasamente sau  structuri si chiar asfaltari, astea nu o sa le mai ia nimeni jos, nimeni nu o sa vina sa demoleze lucrari daca se trece peste termenul de finalizare setat in contracte, finantarile se pot prelungi pentru ca tot ce se intampla la Bruxelles este o negociere.
Progresul pentru infrastructura Moldovei este foarte bun.


Ps... ca sa nu va chinuiti "FAN UMB" ... sau mai bine zis "FAN ROMANIA!"