News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Daniel G

#11340
^^^Ce ne mai place sa exageram...

Capturile din filmarile lui @Raducu Popa ne arata ca s-au terminat de mult forajele la Trotus, iar la nodul Adjud au iesit structurile din pamant de ceva timp.

Unora la scapa din vedere ca organizarea de santier pe acest lot( centura Adjud) este chiar in baza UMB si e similara cu cea de la Ramnicu Sarat.

Nod Adjud:


Foraje Trotus:



Powered by API/PUM imgur uploader

Bachus01

Am vorbit in weekend cu o vrabiuta . A reconfirmat Buzau - Focsani pentru anul acesta cu mentiunea ca minim 2 loturi inainte de prezidentiale + centura Tm. Exact ce mi-a spus si anul trecut . Tot focusul UMB este pe aceste 4 loturi . Restul loturile sunt incadrate la:  vom vedea , depinde de vreme , depinde de muncitori , utilaje etc. Adica ceva de genul , trec alegerile si ne vedem in 2025 . La fel a fost si acum 4 ani . Hei-rup inainte de alegeri.

Cred ca vom avea gata anul acesta Buzau- Focsani . in 2025 Ploiesti - Buzau si Focsani - Bacau iar in 2026 Bacau - Pascani .


vm75

@Daniel G, ai dreptate, mea culpa, sunt facute forajele in albia Trotusului si din poza ta se vede ca se lucreaza si la pasajul peste CF din nodul Adjud. Ne vedem in(tr-un) decembrie la inaugurare  :)

mike_us

@Bachus01 Vrăbiuța de la constructor sau de la beneficiar?

Bachus01

@mike_us Au penele portacalii si conduc stoluri . E undeva intre un papagal de rasa si o cioara comuna .

horatiu.cosma

Cum adică înainte de prezidențiale? Nu zicea cineva că nu se joacă politic pe șantiere  :lol: ? Anul trecut pe vremea asta ziceau că termină A0 Nord 2 în august și s-a deschis pe final de noiembrie. Dacă acuma promisiunea e pentru 2 din 4 loturi în septembrie, înseamnă că e groasă treaba.

Stef

Mâine se anunță mai frumos ca azi, ceea ce înseamnă că până la sfârșitul săptămânii: 26.



medicul de garda

Eu nu pricep de ce toata lumea se agata de podul peste Buzau pentru inaugurarea A7 Buzau-Focsani... Ala nu este pe drumul critic pentru deschiderea circulatiei, avand in vederea situatia lotului vecin, unde putin probabil sa rupa Nurol gura targului pentru un nod rutier. Mai ales ca ar fi mai util sa se concentreze la capatul opus.
Pe drumul critic este drumul de legatura cu DN2! Fara el, nu se poate folosi la finalul anului sectiunea Buzau-Ramnicu Sarat. Si din pacate, este foarte putin filmat de catre drone. Si drumul respectiv nu este banal, are km buni si include si pasaj peste calea ferata, daca acolo nu vedeti miscare, este imposibil sa vedeti deschise primele doua loturi pana la finalul anului >:(
Trust me, I'm an east-european doctor!

Radudbr

Cred ca portiunea din dreptul Adjudului vor sa o prioritizeze fiindca ii incurca maxim traversarea orasului cu utilajele.

pasadia

@horatiu.cosma eu am spus că nu vor fi deschideri electorale pentru că alegerile sunt, conform surselor, programate să se desfășoare mai devreme de cât de obicei (adică în septembrie, nu în noiembrie - decembrie). Și îmi mențin părerea - dacă vor fi deschideri de loturi anul asta (pe A7, dar se aplica și pentru DX12, și pentru Galati-Braila), ele se vor petrece tocmai în decembrie.

Pe de altă parte, dacă e sa fac un pronostic, cred că sunt mai mari șansele să avem alegerile prezidențiale (și parlamentare) în mov-dec și să nu avem deschideri pentru că nu va reuși UMB-ul sa termine.

mirceaeliade

La Adjud nu trebuie sa deschida ca sa il foloseasca intern pentru utilajele lor.  Trebuie doar sa faca podurile complet si in rest pot sa circule si pe balast.

pikciu005

QuoteVerificări pe șantierul lotului 1 Dumbrava – Mizil al Autostrăzii Ploiești - Buzău (A7) ❗
🟠Lucrări în execuție:
▶️ Terasamente
➖Umplutură de balast;
➖Așternere strat de bază;
➖Compactare și nivelare teren de fundare.
▶️Structuri
➖Betonare infrastructură poduri;
➖Hidroizolații;
➖Producție de grinzi prefabricate.
🟠În șantier sunt mobilizați un număr de 645 de muncitori și 265 de utilaje.
_____________________________________________________
Antreprenor: Asocierea Impresa Pizzarotti&SPA - Pizzarotti SA - Retter Projectmanagement SRL;
Lungime: 21 km.;
Durată contract: 20 de luni;
Valoare contract: 1,468 miliarde de lei, fără TVA;
Sursă de finanțare: PNRR;
Ordin de începere: 22.08.2022;
Stadiu actual: 56,8%;
Termen deschidere: 2024.

Sursa

Intrebarea mea e: acest procent de 56.8% poate fi cel real, sau doar sa se apropie de "target-ul" lui Grindeanu? Aproape toate structurile nu au nici macar o grinda ridicata, la terasamente nu par sa stea chiar grozav. Sunt multe utilaje pe santier, dar parca doar se plimba. Asta e perceptia mea din acel video.

naivu

^Și eu m-aș fi așteptat ca la peste 50% să aibă majotitatea grinzilor sus, se pare că vor să îi evalueze ca pe Aktor pe A0S3  :lol:

Stef

Scurt la Coni-Trace, iar de mâine UMB.
La Nurol nodurile nu există, poate tura viitoare.



Feri

Apropos de decopertările Nurol:
Quote🎥Imagini de pe Lotul 3 Pietroasele – Municipiul Buzău (13,9 km.) al Autostrăzii A7 Ploiești - Buzău
Antreprenor: Asocierea Nurol Inșaat Ve Ticaret Anonim Șirketi – Makyol Inșaat Sanayi Turizm Ve Ticaret Anonim Șirketi;
Durată contract: 20 de luni (execuție);
Valoare contract: 1,093,470,823 de lei, fără TVA;
Sursă de finanțare: Programul Național De Redresare Și Reziliență (PNRR);
Stadiu actual: Organizare șantier. Lucrările au început în data de 01.03.2024.
Sursa

(DRDP Buzău via FocusTV)