News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

panzer

#11325
Toti politicienii sunt perversi.
Se va termina sigur A7 ce e in judetul Buzau [fara lotul Nurol si pod-ul peste raul Buzau].
Si centura Timisoara.
Si mai e unul care a insistat sa se termine totul in Sibiu, pana i se termina lui mandatele. Doar ca ala e cam mut.

Putem da exemple si din opozitie.

Oricum, astia sunt un pic realisti decat Sova, care dupa 2 ani de minciuni avea probleme de mententanta pentru 4.000 km de autostrada.

LE: cel mai tare ma agaseaza povestea "inainte de termen" de la Grindeanu. Este strigator la cer venind de la el! 

DanStanciu

Atunci cand esti inconjurat de cei 3 stalpi politici ai infrastructurii romanesti nu poti sa sari in fata camerelor de filmat si sa spui raspicat ca nu se poate deschide anul asta.
Dl. Umbrarescu are speranta ca o sa fie gata, Doamne ajuta sa fie vreme buna, bani la buget si oameni cu chef de munca.  O:-)
Revenind la lucruri serioase si realiste, daca pana la finalul anului 2024 e gata podul peste Buzau (complet finalizat, sa se poata circula pe el) eu donez 100 de lei in contul API, in speranta ca neincrederea in promisiuni electorale imi va fi iertata.  ;)

pbh

Si cum o sa circulam pe el (pe pod)? Cel mult va fi o pasarela pentru pescari si pista de biciclisti cu limitare la 130km/h.

DanStanciu

Ei sa termine lotul și podul, apoi vedem cine se bucură de el.
Poate Nurol ne face o surpriza placuta anul viitor și podul peste Buzău rămâne muzeu doar câteva luni.

bim14

Din filmul vizitei pe A7 ar cam rezulta ca este ceva intelegere/ detalii in contract pe care poporul nu le cunoaste. Altfel nu ai cum sa vii asa de senin in apropierea loturilor la care intr-un an de zile progresul este de maxim 5%. Reporterii aia sunt doar purtatori de microfon sau pot adresa cateva intrebari incomode?
Quote from: bim14 on January 09, 2024, 10:42:40 AMEu tocmai am virat 100 de lei si mai pun 500 in contul API daca la final de 2024 avem minim 50 de km de A7.

vm75

#11330
^^ A filmat Raducu Popa podul peste raul Buzau acum o saptamana. La comentariile de pe YouTube apare un user cu nume de guru care afirmă că Nurol a promis finalizarea pana la nodul cu DN2B în septembrie. Pun si un printscreen. Si, daca imi e permis, un mic regret pentru câțiva utilizatori care nu mai scriu pe aici - @frunzaverde, @vancouver, @NGC. Erau niste dezbateri de mare calitate acum cativa ani


hefaistos

Sansele ca UMB sa termine podul peste Buzau anul acesta sunt 0.005% (asta ca sa nu spun zero).
Afirm acestea avand in vedere:
1. Lungimea podului
2. Stadiul elevatiilor
3. Structura tablierului este cel putin partial pe otel, deci sudura la greu.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

danutzu_1069

Poate nu e 100% cu sudura...
Poate sa fie si cu șuruburi..

Sudura la tronsoane, si șuruburi intre tronsoane.
Eu zic ca e productivitate mai mare.

mike_us

#11333
Hai ca vroiați oameni asumați. Ca un "taliban" UMB uitați pariul meu:

  • A7 Buzău - Focșani  82 km (4 loturi)
  • DEx Brăila - Galați  11 km
  • DEx12                31 km

  Deci 6 loturi, 124 km! daca nu am greșit la calcule. Practic ce a zis si domnul Umbrarescu in interviu.
  Măcar 2 din ele gata in Decembrie restul pina la sfârșitul primăveri 2025 (1 iunie). 100 euro in contul API daca cineva pariază contra mea.
  Sunt totuși  6 loturi si o groaza de km de terminat, deci sunt șanse mari ca ceva sa nu meargă si sa pierd.

shem

^^ Intr-un videoclip a lui Raducu se vede ca imbinarea si transversal si longitudinal se va face cu suruburi. Deci ar trebui sa mearga relativ repede. Comparativ cu A3 unde sudeaza transversal. E o evolutie buna comparativ cu Olt/Oltet unde sudau tot in santier sau A3 unde sudeaza transversal. Se pare ca intra in rand cu lumea. Sudura pe santier se cam evita datorita duratei mari de punere in opera. Urmatorul pas ar fi sa sudeze si gujoanele in fabrica. Reducand si mai mult munca pe santier. Legat de regimul de inspectie al suruburilor. E ceva relativ normal sa se faca mentenanta. Ca si la aparatele de reazem pana la urma.
Pentru referinta excelentul videoclip a lui Raducu.

https://youtu.be/DLpc219uCfQ?si=yHgy8K1BfT1joKjX

ncb

Festivalul filmarilor lui SPIRI DRONE continua: Autostrada A7, Ploiești-Buzău, Nod rutier A7 cu DJ100C, 20.03.2024


mirceaeliade

Din vrajelile lui Grinda pe care el chiar pare sa le creada (ca se vor da 6.5 loturi in functie in 2024), cred ca e de notat ca centura Adjud e oarecum prioritizata.

vm75

Greu de crezut ca se poate termina centura Adjud inainte de vara 2025. La podul peste Trotus nu am vazut foraje, mai au acolo de defrisat o padurice si nodul Adjud se termina dincolo de CF fata de DN2, iar pasajul peste CF nici macar nu cred ca e inceput. Inca o exagerare / minciuna marca Grindeanu. Stiu ca fiecare km de autostrada conteaza, dar prefer sa se deschida Focsani-Bacau integral, decat sa deschida pana la Adjud sau Racaciuni si sa se blocheze traficul in CF500.

MARIVS

Salutare!

Merg des la Adjud si pana acum am vazut un progres modest la podul ce traverseaza E85 si calea ferata, la nord de Domnesti Targ. De prin 2009 de cand tot merg la Adjud astept ba o centura a orasului, ba largirea E85, ba acum autostrada... Sper sa se termine cat mai repede!

wint3rboy

#11339
^^
Intr-o filmare mai veche a lui Raducu se vedeau foreze la lucru in zona imediat de dupa paduricea de care zici - deci posibil sa fie forati pilotii, doar ca nu s-au apucat de decopertat in jurul lor sa-i scoata la aer.