News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

Stef

#11130
Am zis inițial că pe A7 mă voi limita pe Bacău - Siret, dar m-am gândit mai bine și voi încerca să documentez și sectorul Focșani - Bacău cel puțin o dată la două luni de acum încolo.

Lotul 1 Focșani - Bacău, 28 februarie 2024


NoWords

Vazand activitatea din video, vreau sa mentionez ca la Focsani este activitate destul de intensa. Incepand cu zona Petresti pana aproape de nodul Slobozia Ciorasti, trec basculantele lungi fara oprire  :lol:

Moldovean

@NoWords, oare încearcă să dea în folosință lotul 4 împreună cu lotul 3 până la Slobozia Ciorăști? Ar avea logică căci așa ar ocoli tot Focșaniul. Lotul 4 te scoate la Mândrești și iar intri pe o parte din centura Focșaniului. Să vedem.

dumbravaandrei

@Moldovean tu ai ocoli Focsaniul pe la Slobozia Ciorasti?  :D

Din pacate, A7 va deveni "tentant" pentru deplasare (timp/cost) cand va fi gata tot Buzau-Focsani. Altfel, devierile/ocolirea e prea mare si ca distanta si ca timp, avand in vedere ca alternativele sunt drumuri nu foarte ok ca si calitate si destul de inguste.

gruia88

Legat de perdelel forestiere ,ce am vazut pe Loturile 1 si 2 PlBz, ele o sa fie doar pe partea stanga a A7 ? Nu am mai gasit proiectul, eu ma asteptam sa fie incadrata de perdele forestiere stanga / dreapta .

Daca sunt doar pe partea stanga asta inseamna ca sunt pe partea de Vest , dar vantul preponderent nu bate din Est?

Moldovean

@gruia88, în zona asta, vântul bate preponderent din nord până pe la Focșani, iar după Focșani vântul urmează curbura Carpaților pe direcția sud-vest dinspre nord. Din est foarte rar.

@dumbravaandrei, la ce blocaje au fost pe centura Focșaniului de o vreme, aș ocoli pe la Slobozia Ciorăști dacă ar face o descărcare provizorie din și spre A7. Dar nu cred că vor face asta.

NoWords

@Moldovean Nu aş crede, dar vom vedea. Momentan tot ce pot spune este că se lucrează până acolo. Nu ştiu mai departe, nu am avut drum.

LauR

#11137
Forfotă mare surprinsă ieri de Răducu, la nodul rutier de la Ramnicu Sărat!


Multe mulțumiri!

Feri

S-a emis AM pentru Suceava - Siret

Quote"pe 11 martie este programată Comisia Interministerială în care mai multe ministere trebuie să-și dea acordul și astfel se intră în linie dreaptă pentru aprobarea de către Guvern a indicatorilor tehnico – economici." -CJ Suceava.
Economedia

Geri

#11139

Nurol începe lucrările pe lotul 3 Pietroasele /Spătaru-Buzău (14 km). Turcii vor lucra cu subcontractori din România

Lucrările pentru construirea lotului 3 ( din Tronsonul 1 Ploiesti - Buzau ) al Autostrăzii Moldovei (A 7) încep oficial, de vineri 1 martie 2024 cu termen de execuție de 20 de luni, conform ordinului pe care l-a emis CNAIR. Asocierea de constructori din Turcia Nurol-Makyol va lucra și cu cu subcontractori români, până la 70-80 % din personal a spus reprezentantul constructorului în februarie 2024,

sursa:
economedia.ro

Stef

Focșani - Bacău, lotul 2, 29 februarie 2024


pelan87

Pe lotul Nurol, la nodul cu DN2B, au inceput primele decopertari inspre nord, catre lotul UMB. Azi la ora 17 am trecut pe acolo, nu era nicio activitate, toate utilajele erau parcate. Dar se vedeau primele decopertari. Din pacate, nu am putut sa fac poze.

Stef

#11142
^Se vede pe satelit (ieri, 29 februarie de fapt 24 februarie)





Powered by API/PUM imgur uploader


Stef

Focșani - Bacău, Lotul 3, 1 martie - cea mai ,,mobilizare"